Nie tylko kawa. Tak domowymi sposobami podniesiesz ciśnienie

Powszechnie wiadomo, że nadciśnienie jest problemem, a co z tymi, których ciśnienie krwi jest za niskie? Chociaż hipotensja nie jest tak częsta i niebezpieczna jak hipertensja, może powodować nieprzyjemne objawy, być wynikiem chorób i wymagać interwencji lekarza. Zwykle jednak wystarczy zastosować jedną z naturalnych metod, by w zdrowy i bezpieczny sposób podnieść sobie ciśnienie w warunkach domowych. Jakie są sposoby na podwyższenie ciśnienie? Sprawdź, co jeszcze, poza wypiciem kawy, może okazać się pomocne.

Niskie ciśnienie - kiedy jest problemem?

U zdrowego człowieka ciśnienie tętnicze krwi powinno mieścić się w granicach 120-129/80-84 mm Hg. Pierwsza wartość oznacza ciśnienie skurczowe, czyli ciśnienie krwi w tętnicach w trakcie skurczu serca i przedostawania się krwi do aorty, zaś druga to ciśnienie rozkurczowe - to, które rejestrowane jest, gdy serce się rozkurcza i wypełnia krwią. Ciśnienie 100/60 mm Hg jest uznawane za graniczne - wynik niższy uznaje się za niedociśnienie.

Zazwyczaj hipotensja nie jest groźna, jednak jeśli prowadzi do bólu i/lub zawrotów głowy, zmęczenia, apatii, szumów usznych, zaburzeń widzenia, nudności i osłabienia, może wymagać leczenia. Warto także skonsultować się z lekarzem, żeby wykluczyć niedociśnienie wtórne.

Reklama

Przyczyny niskiego ciśnienia

Za najczęstszą przyczynę hipotensji uważa się niedociśnienie pierwotne, inaczej zwane samoistnym. Pacjenci dotknięci tą przypadłością to przede wszystkim młode osoby (w okresie dojrzewania) lub w średnim wieku, zwykle wysokie i szczupłe kobiety. W przypadku niedociśnienia pierwotnego obserwuje się skłonności do dziedziczenia, a jego dokładne podłoże nie jest znane.

Kolejnym rodzajem jest niedociśnienie wtórne rozwijające się w efekcie:

  • chorób - zwłaszcza układu krążenia (arytmii, niewydolności serca), zakażeń, niedoczynności tarczycy i kory nadnerczy, a także cukrzycy;
  • uzależnień - szczególnie od alkoholu;
  • przedawkowania leków - do grupy farmaceutyków mogących wywoływać obniżenie ciśnienia zalicza się m.in. preparaty na nadciśnienie i te stosowane w terapii choroby Parkinsona.

Nietypowym rodzajem hipotensji jest hipotonia ortostatyczna - spadek ciśnienia po przyjęciu pozycji pionowej. Może skutkować pojawieniem się zasłabnięć, a nawet omdleń. Przeważnie dotyczy osób starszych i jest konsekwencją zaburzeń regulacji krążenia krwi, które następują przy zmianie pozycji. Krew gromadzi się w niższych partiach ciała, co skutkuje zmniejszeniem objętości napływającej do serca i ilością krwi wyrzucanej na obwód. To z kolei przekłada się na gwałtowne spadki ciśnienia. Najczęstszymi przyczynami hipotonii ortostatycznej są: zażywanie diuretyków i leków rozszerzających naczynia krwionośne oraz nadużywanie alkoholu. Patologia rzadko ma charakter samoistny. 

Sposoby na niskie ciśnienie

Niskociśnieniowcy mają bardzo często wysoki puls - nie ma w tym nic dziwnego, to naturalny mechanizm utrzymujący właściwy przepływ krwi, po to, by nie dopuścić do ich niedotlenienia. Wzrost pulsu przy niskim ciśnieniu jest też objawem odwodnienia. W takim wypadku warto zadbać o dostarczenie do organizmu prawidłowej ilości płynów. Hipotonia ortostatyczna u osób starszych może być leczona glikokortykosteroidami, które zatrzymują sód w organizmie, czego konsekwencją jest podwyższenie ciśnienia. W dalszej terapii stosuje się efedrynę, metylofenidat czy midodrynę. Natomiast niedociśnienie wtórne wymaga dokładnej diagnostyki, a terapia polega na leczeniu choroby pierwotnej.

Jak naturalnie podnieść sobie ciśnienie?

Nagłe uczucie osłabienia, bladość, poty i nudności, a także inne typowe objawy niedociśnienia wymagają szybkiej reakcji - w takich sytuacjach należy usiąść ze spuszczoną głową, najlepiej przy otwartym oknie, oraz wypić małymi łykami chłodny płyn. Warto również rozpiąć ciasne ubranie, np. biustonosz, pasek, lub rozwiązać krawat. 

Do naturalnych sposobów na podniesienie ciśnienia należą:

  • zimny prysznic;
  • wypicie kawy, coli lub mocnej herbaty, a także napojów na bazie kofeiny, guarany, glukozy oraz żeń-szenia;
  • zadbanie o regularną aktywność fizyczną i odpowiednią ilość snu;
  • unikanie długotrwałego przebywania w dusznych i ciepłych pomieszczeniach oraz na słońcu;
  • picie przynajmniej 2 litrów płynów dziennie;
  • spożywanie soli (oczywiście w rozsądnych ilościach);
  • spożywanie produktów bogatych w witaminy B12 i B9: jajek, ryb (łososia i tuńczyka), niskotłuszczowych produktów mlecznych oraz wątróbki, roślin strączkowych (soczewicy i ciecierzycy);
  • ograniczenie jedzenia wysoko przetworzonych posiłków;
  • unikanie alkoholu - jeśli już go spożywasz, postaraj się wypijać wodę pomiędzy kolejnymi drinkami;
  • pilnowanie, by nie pomijać posiłków - długie przerwy powodują hipoglikemię i mogą manifestować się w postaci niedociśnienia. Warto spożywać małe porcje w równych odstępach czasu. 

CZYTAJ TAKŻE:

Choruje ponad 10 mln Polaków. Bezobjawowo rujnuje kolejno: serce, nerki i mózg

Te produkty jedz jak najczęściej. Zbiją ciśnienie bez tabletek

Masz wysokie ciśnienie? Powodem może być twój telefon

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: niskie ciśnienie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL