Alzheimer może być wywołany przez bakterię z nosa

Alzheimer to choroba, która wiąże się przede wszystkim z utratą pamięci przez chorego. Niesie ze sobą długą listę przykrych objawów i jest wyniszczająca nie tylko dla samego pacjenta, ale też dla jego rodziny oraz najbliższego otoczenia. Choroba atakuje układ nerwowy i prowadzi do otępienia. Przyczyny choroby Alzheimera nie zostały do końca zbadane, ale najnowsze badania wskazują na jedną bakterię, która może być przyczyną.

Alzheimer - co to za choroba?

Alzheimer to choroba zwyrodnieniowa mózgu w przebiegu której odkładane są patologiczne białka w ośrodkowym układzie nerwowym, które prowadzą do śmierci komórek nerwowych. W związku z tym produkowane są mniejsze ilości substancji przekaźnikowych, co prowadzi do zaburzeń prawidłowego funkcjonowania mózgu, a co za tym idzie, do szeregu problematycznych objawów.

Alzheimer - choroba wywołana bakterią

Zespół naukowców z Griffith University opisał okrycie, którego dokonał na podstawie badań przeprowadzonych na myszach. W trakcie prowadzenia eksperymentu na zwierzętach odkryto, że bakteria Chlamydia pneumoniae może zaatakować mózg przemieszczając się włóknami nerwowymi.

Reklama

Badanie to pokazało, że w ciągu kilku dni bakteria, która trafiła do mózgu, wywołuje w komórkach mózgowych reakcję powodującą odkładanie się beta-amyloidu, substancji która jest charakterystyczna dla choroby Alzheimera.

Choroba Alzheimera - rozwój choroby

U badanych myszy po kilku tygodniach doszło do nasilenia objawów związanych z rozwojem choroby. Podczas eksperymentu okazało się, że bakterie mogą zasiedlać również komórki glejowe, co pozwala im przetrwać w organizmie. Bakteria wywołuje stany zapalne w układzie nerwowym oraz może zapoczątkowywać chorobę Alzheimera.

Choroba Alzheimera - objawy

Objawy choroby nasilają się z biegiem czasu, jednak charakterystyczne i zwiastujące są zaburzenia pamięci i ogólne obniżenie aktywności psychicznej pacjenta. Pojawia się problem z umiejscowieniem w czasie i przestrzeni przez chorego, nie pamiętają, jaki jest dzień, kim są i gdzie się znajdują. Do tych objawów dochodzi również ogólne obniżenie nastroju, apatia, chwiejny chód chorego oraz stany depresyjne. 

Choroba Alzheimera - nowe sposoby leczenia

Te badania dały motywację naukowcom, by poszukiwać nowych metod leczenia choroby. Myszy i ludzie mają podobne włókna nerwowe i ich organizmy mogą zasiedlać podobne bakterie. Badania są skoncentrowane na poszukiwaniu leku, który mógłby wspierać komórki glejowe mózgu w niszczeniu  bakterii.

Ponadto zespół pod kierownictwem prof. Ken Beagley z Queensland University of Technology pracuje nad stworzeniem szczepionki, której zadaniem będzie zatrzymać bakterie, nim dotrą do układu nerwowego. 

CZYTAJ TAKŻE: 

Czy operacja zwiększa ryzyko choroby Alzheimera?

Co mogą oznaczać kłopoty z pamięcią? 

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL