Reklama

Cystografia - diagnostyka pęcherza moczowego

​Podczas badania o nazwie cystografia można zbadać stan pęcherza moczowego, poprzez podanie do niego kontrastu. Następnie wykonuje się zdjęcia RTG., które pokazują, czy budowa pęcherza i jego działanie jest prawidłowe. Najczęściej wykonuje się je u dzieci.

Kiedy przeprowadza się cystografię?

Cystografię przeprowadza się najczęściej w przypadku uszkodzenia pęcherza moczowego. Dzięki niej lekarz może dokładnie obejrzeć wygląd uszkodzenia, co pozwoli mu podjąć decyzję o odpowiednim leczeniu. 

Cystografia jest zlecana także wtedy, gdy pojawi się przetoka między jelitem i pęcherzem, do czego dochodzi najczęściej w wyniku nowotworu. Znacznie mniej niebezpiecznym wskazaniem do cystografii są uchyłki pęcherza moczowego. 

U dzieci wykonuje się je wtedy, gdy dochodzi do częstych zakażeń układu moczowego, problemów z oddawaniem moczu i gdy narządy płciowe rozwijają się nieprawidłowo. Tego badania nie wykonuje się u kobiet w ciąży.

Reklama

Jak przebiega cystografia?

To badanie polega na założeniu cewnika, przez który podawany jest kontrast. Następnie badana osoba musi leżeć nieruchomo, gdyż wykonywane są zdjęcia rentgenowskie. Jeśli badanie jest przeprowadzane u dziecka, może się wiązać z dużym stresem, dlatego lekarz często zaleca podanie leków uspokajających. 

Aby ułatwić jego przeprowadzenie, w badaniu biorą udział rodzice dziecka, którzy utrzymują je w odpowiednim położeniu. Przed cystografią stosuje się lek, który ma działanie znieczulające. 

Wprowadzenie cewnika może spowodować otarcia, dlatego może być konieczne podawanie środków o działaniu przeciwbakteryjnym (Furagin). Dzięki temu pacjent po cystografii uniknie rozwinięcia się zakażenia układu moczowego.

Wyniki tego badania pozwalają na sprawne leczenie zaburzeń budowy pęcherza i na uniknięcie dalszego rozwoju choroby.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL