Kolka jelitowa najczęściej dokucza niemowlętom. Ale u dorosłych też występuje

Jedną z najczęstszych dolegliwości występujących u maluchów jest kolka jelitowa. Jeśli dziecko kopie nóżkami, nerwowo się wygina i zanosi się płaczem - to może być właśnie kolka jelitowa. Ale warto wiedzieć, że występuje ona również u dorosłych. Co wywołuje kolkę jelitową? Jakie są jej objawy? I czy można sobie z nią radzić domowymi sposobami? Te informacje powinien przyswoić sobie każdy.

Czym jest kolka jelitowa?

Kolka jelitowa to nagły ból, którego przyczyną jest skurcz mięśni gładkich jelita. Dolegliwość ta jest zmorą rodziców niemowlaków. Najmłodsi doświadczają jej najczęściej na skutek spożycia nieświeżego pokarmu. Mimo tego, że ból zwykle ustępuje samoistnie, objawy takie jak intensywne wymioty i przedłużający się płacz dziecka mogą u opiekunów wywołać strach.

Przyczyny kolki jelitowej

Wciąż trudno odpowiedzieć jednoznacznie na pytanie o przyczyny kolki jelitowej. Również nie wiadomo do końca, jak powszechna jest to przypadłość. Istnieje hipoteza mówiąca o tym, że kolka jelitowa dotyka dzieci, u których układ pokarmowy nie jest w pełni rozwinięty, co przekłada się na problemy z trawieniem laktozy, czyli cukru mlecznego, a to prowadzi do wzdęć i bólu brzucha. Dowiedziono także, że bardziej narażone na występowanie tej przypadłości są niemowlaki, których matki paliły w czasie ciąży. 

Reklama

Kolejnym czynnikiem predysponującym do wystąpienia kolki jelitowej jest niewłaściwe karmienie, podczas którego dziecko łyka nadmiar powietrza. Może się tak zdarzyć zarówno w trakcie karmienia piersią, jak i butelką. Obecnie w szpitalach kobiety są instruowane, jak poprawnie karmić, co pomaga zminimalizować pobieranie przez malucha nadmiaru powietrza.

Wśród przyczyn kolki jelitowej niemowląt wskazuje się również niedojrzałość układu nerwowego. Nie można zapominać także o wpływie czynników związanych ze stanem psychicznym dziecka. Niemowlak może instynktownie wyczuwać stres rodziców, co przekłada się na jego stan zdrowia.  

Polecamy: Kolka u noworodka a alergia na białko mleka krowiego

Objawy i czas trwania kolki jelitowej

Do najbardziej typowych objawów kolki jelitowej zalicza się:

  • krzyk i płacz dziecka,
  • częste zmiany pozycji,
  • zaciskanie piąstek,
  • wzdęcia,
  • wymioty,
  • kopanie nóżkami.

Atak kolki jelitowej najczęściej pojawia się w godzinach popołudniowych lub wieczornych i może trwać nawet kilka godzin. Zwykle kolka jelitowa ustępuje samoistnie u dzieci po ukończeniu trzeciego miesiąca życia. Jest to związane z dojrzewaniem układu pokarmowego.

Jak radzić sobie z kolką jelitową u dzieci?

Kolka jelitowa nie jest w rozumieniu medycyny uznawana za chorobę, dlatego nie sposób mówić o jej leczeniu. Istnieje jednak kilka sposobów, które mogą przynieść ulgę maluchowi.

Pediatrzy doradzają rodzicom uspokajanie dziecka - najlepiej, by znajdowało się ono w cichym i zaciemnionym pomieszczeniu. Dodatkowo zaleca się również kołysanie malucha i wykonywanie delikatnego masażu brzuszka. Naprzemienne uginanie nóżek pozwala pozbyć się wzdęć. 

W złagodzeniu kolki jelitowej może też pomóc podawanie probiotyków. Te preparaty zawierające żywe szczepy bakterii stymulują pracę układu pokarmowego i są całkowicie bezpieczne dla dzieci.

Kolka jelitowa u dorosłych

Kolka jelitowa nie jest przypadłością występującą tylko i wyłącznie u niemowlaków. Zdarza się, że bólów związanych z nieprawidłową pracą układu pokarmowego doświadczają także osoby dorosłe. 

Do przyczyn kolki jelitowej dorosłych zalicza się:

  • stres,
  • zbyt szybkie spożywanie,
  • zespół jelita drażliwego,
  • uchyłkowatość jelita,
  • nietolerancję glutenu i alergie pokarmowe,
  • nieprawidłową budowę jelit.  

Objawy kolki jelitowej u dorosłych to przede wszystkim: wzdęcia i silny ból po prawej stronie brzucha, który może imitować zapalenie wyrostka robaczkowego.

Dorośli mogą radzić sobie z atakiem kolki jelitowej poprzez: przyjmowanie leków rozkurczowych, położenie się na brzuchu lub podwinięcie nóg, stosowanie ciepłych kompresów, zdjęcie uciskającej odzieży i picie herbaty z rumianku lub kopru włoskiego.

CZYTAJ TAKŻE: 

Ostry ból brzucha. Szybka pomoc ma znaczenie

Jak w dwóch prostych krokach uśpić niemowlaka? "Działa za każdym razem"

Najczęstsze powody, dlaczego dzieci płaczą

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL