Czy pępek może chorować? Dolegliwości w okolicy pępka
Pępek, znany również jako umbilicus, to okrągłe, zagłębione miejsce na środku brzucha, które powstaje po odcięciu pępowiny przy narodzinach. Jest to nieczułe miejsce, które jest zwykle bezbolesne i nie wymaga specjalnej pielęgnacji u zdrowego dziecka lub dorosłego. Pępek może być jednak również miejscem, w którym mogą wystąpić pewne problemy zdrowotne, takie jak infekcje lub przepuklina pępkowa. W takich przypadkach konieczna może być opieka medyczna.
Wydzielina z pępka może wskazywać na pewne problemy zdrowotne. W normalnych warunkach pępek nie powinien wydzielać żadnej substancji. Infekcja pępka, zwykle bakteryjna lub grzybicza, może spowodować wydzielinę o nieprzyjemnym zapachu, która może być żółtawa, zielonkawa lub krwista.
Wydzielina z pępka, która zawiera treści jelitowe, może wskazywać na niedrożność przewodu pokarmowego u noworodka. Jest to stan zagrażający życiu i zdrowiu i wymaga natychmiastowej interwencji medycznej.
Jeśli u dorosłej osoby lub starszego dziecka występuje wydzielina z pępka, może to być związane z przepukliną pępkową, która powstaje, gdy tkanki w okolicy pępka ulegają osłabieniu, co prowadzi do wystąpienia wypukłości i potencjalnej infekcji. Wypukłość w okolicy pępka zwiększa się podczas kaszlu, płaczu lub napinania powodując uczucie dyskomfortu lub bólu w tej okolicy.
U niektórych osób skóra w okolicy pępka może być wrażliwa na różne czynniki, takie jak drażniące substancje chemiczne, alergeny lub tarcie od ubrań. Może to prowadzić do podrażnień, zaczerwienienia, świądu lub bólu w tej okolicy.
Pępek jest pozostałością po połączeniu dziecka z matką przez łożysko w czasie ciąży. Anatomia pępka jest dość prosta. Zawiera on niewielką ilość tkanki łącznej, w której przebiegają naczynia krwionośne (tętnice i żyły) oraz nerwy. Głównym elementem pępka jest tkanka bliznowata, która tworzy zrosty po przecięciu pępowiny i jest zwykle ciemniejsza od otaczającej skóry brzucha. To ona zamyka naczynia krwionośne, które wcześniej dostarczały krew do płodu przez łożysko.
Pępek może mieć różne kształty i głębokości, w zależności od indywidualnych cech anatomicznych każdej osoby. U większości ludzi jest to niewielkie zagłębienie o kształcie okrągłym lub owalnym. Pępek jest również zazwyczaj pokryty cienką warstwą skóry, która może być innego koloru niż reszta skóry brzucha.
Chociaż pępek nie ma żadnej funkcji po urodzeniu, to jednak jest to miejsce, które wymaga odpowiedniej higieny. Należy dbać o czystość pępka, szczególnie u niemowląt, aby zapobiegać infekcjom.
Przepuklina pępkowa, znana również jako wybrzuszenie pępkowe, to stan, w którym tkanki w okolicy pępka ulegają osłabieniu, co prowadzi do powstania wypukłości. Może wystąpić zarówno u dzieci, jak i u dorosłych.
Przepuklina pępkowa występuje, gdy tkanki wokół pępka nie zamykają się prawidłowo po przecięciu pępowiny. Pępek jest miejscem, w którym mięśnie brzucha naturalnie rozchodzą się, a tkanki łączne tworzą pierścień wokół pępka. Jeśli ten pierścień jest osłabiony lub nie domyka się, może powstać wypukłość, gdzie wnętrze jamy brzusznej wybrzusza się przez otwór w mięśniach.
Przepuklina pępkowa jest zwykle łagodnym i bezbolesnym stanem, szczególnie u dzieci. W przypadku niemowląt i małych dzieci przepuklina pępkowa często zanika samoistnie w ciągu kilku lat bez konieczności interwencji medycznej. Jeśli jednak przepuklina pępkowa powoduje dyskomfort, ból lub zwiększa swój rozmiar, warto skonsultowanie się z lekarzem. W niektórych przypadkach, szczególnie u dorosłych, przepuklina pępkowa może wymagać leczenia chirurgicznego w celu naprawy osłabionego obszaru i zamknięcia przepukliny.
Jeśli chcesz dbać o swoje zdrowie i interesujesz się zdrowym trybem życia, czytaj porady na https://www.aptelia.pl/.
Bibliografia:
- J. Kruczkowska-Wasilewska, Wydzielina z pępka u dziecka, u dorosłego - skąd może się brać?, https://www.aptelia.pl/czytelnia/a868-Wydzielina_z_pepka_u_dziecka_u_doroslego__skad_moze_sie_brac [dostęp: 10.05.23].
- J. Gadzinowski, M. Szymankiewicz, E. Gulczyńska, Podstawy neonatologii, wyd. Oddział Wielkopolski Polskiego Towarzystwa Medycyny Perinatalnej, Poznań, 2014.
Artykuł sponsorowany