Pielęgnacja wrażliwej skóry – na co zwrócić uwagę przy wyborze produktów?
Skóra wrażliwa jest niezwykle wymagająca w codziennej pielęgnacji, zwłaszcza w porównaniu do tej normalnej, a nawet tłustej i mieszanej. Istnieje wiele czynników, które mogą nasilać objawy jej nadmiernego podrażnienia i wzmagać jej wrażliwość, a od tego już krótka droga do zaburzenia jej funkcji ochronnych i dyskomfortu. Prawidłowa pielęgnacja skóry powinna więc opierać się na starannie dobranych kosmetykach i odpowiednich nawykach. O jakich mowa? Sprawdź!
Wiele osób bagatelizuje rolę skóry w kontekście zachowania dobrego zdrowia i samopoczucia, a to olbrzymi błąd. W grę wchodzą przecież nie tylko kwestie estetyczne, ale przede wszystkim dbałość o jej podstawowe funkcje. To właśnie od stanu skóry zależy m.in. zachowanie równowagi termicznej, produkcja witamin D3, jak również ochrona przed drobnoustrojami chorobotwórczymi przenikającymi przez naskórek.
Każdy typ skóry wymaga więc odpowiedniego wsparcia, jednak jego rola jest ogromnie ważna w przypadku skóry wrażliwej. Wyróżnia się ona zwiększoną reaktywnością na bodźce zewnętrzne. W praktyce mowa o czynnikach drażniących, które w przypadku skóry normalnej czy też tłustej najczęściej nie stanowią zagrożenia dla jej dobrej kondycji.
Skórę wrażliwą można bardzo łatwo rozpoznać. Bardzo często towarzyszy jej występowanie takich objawów jak m.in.:
- zaczerwienienie,
- świąd,
- pieczenie,
- mrowienie,
- suchość,
- złuszczenie,
- uczucie ciepła,
- uczucie ściągnięcia.
Nie bez znaczenia jest również to, że posiadacze skóry wrażliwej znajdują się w grupie ryzyka zachorowania np. na trądzik różowaty. Są także bardziej narażeni m.in. na poparzenia słoneczne, wysypki skórne czy reakcje alergiczne. Naruszenie warstwy hydro-lipidowej to także większe ryzyko rozwoju infekcji bakteryjnych, wirusowych czy grzybiczych.
Przy skórze wrażliwej musisz szczególnie uważać na to, w jaki sposób dbasz o nią na co dzień. Nie możesz pozwolić sobie na błędy, które mogą kosztować Cię nie tylko utratę komfortu, ale przede wszystkim poważne konsekwencje zdrowotne.
W pierwszej kolejności pozbądź się ze swojej kosmetyczki wszystkich produktów do mycia, które zawierają silne detergenty. Te są największym wrogiem skóry wrażliwej, która po kontakcie z nimi reaguje błyskawicznie. Pojawia się na niej m.in. zaczerwienienie, swędzenie, a nawet ból. Równie szkodliwe okazują się wszelkie sztuczne substancje zapachowe, barwniki czy konserwanty.
Przed użyciem każdego nowego kosmetyku testuj go na wybranym obszarze skóry - najlepiej na wewnętrznej stronie przedramion. Dzięki temu unikniesz sytuacji, w której po zastosowaniu go na większych fragmentach pojawi się reakcja alergiczna.
Postaraj się również wystrzegać częstego zmieniania kosmetyków do pielęgnacji ciała, co w dużej mierze dotyczy cery. Skóra wrażliwa ma to do siebie, że może źle reagować na stosowanie preparatów na bazie zróżnicowanych składników aktywnych, “odpłacając" Ci się nasileniem objawów.
Nie możesz sobie także pozwolić na stosowanie produktów zawierających alkohol. Ten jak żadna inna substancja prowadzi do nadmiernego wysuszenia skóry - nawet tej normalnej czy skłonnej do przetłuszczania się. Może on również podwyższać pH skóry, co także niekorzystnie wpływa na jej kondycję.
Skóra wrażliwa nie lubi również intensywnych zabiegów kosmetycznych. Jak ognia unikaj zwłaszcza peelingów mechanicznych - tych na bazie drobinek. Sięgaj natomiast po peelingi enzymatyczne, które delikatnie rozpuszczają martwy naskórek.
Chroń swoją skórę również przed ekspozycją na promieniowanie UV czy smog. Nie pomaga jej również mocne pocieranie ręcznikiem po kąpieli. W miarę możliwości unikaj także ostrych potraw, a także nagłych zmian temperatury, które także zaliczają się do czynników ryzyka.
Drogeryjne półki aż uginają się od produktów dedykowanych pielęgnacji skóry wrażliwej. O ile etykiety wydają się krzyczeć, że są dla niej stworzone, o tyle po bliższym zapoznaniu się z ich składem często okazuje się to tylko mrzonką.
Dotyczy to zwłaszcza kosmetyków przeznaczonych do mycia - żeli, płynów czy pianek pod prysznic. Wiele produktów zawiera silne detergenty, które przy kontakcie ze skórą wrażliwą wywołują na niej reakcje alergiczne. Zdecydowanie lepszym i bezpieczniejszym rozwiązaniem są produkty na bazie składników naturalnych.
Do takich z pewnością można zaliczyć mydło hipoalergiczne (https://olini.pl/mydlo-ulga-olini), które z powodzeniem mogą stosować osoby nawet ze skórą atopową. Tajemnicą jego sukcesu jest prosta formuła, której podstawą są oleje tłoczone na zimno. Substancje pochodzenia roślinnego nie dość, że nie podrażniają wrażliwej skóry, to pomagają w jej codziennej pielęgnacji. Po umyciu pozostawiają na niej cieniutką warstwę, która jednak nie sprawia dyskomfortu. Pomaga jednak chronić ją przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych. Ponadto oleje roślinne działają nawilżająco, regenerująco i kojąco.
Ponadto w naturalnych mydłach w kostce na próżno szukać m.in. sztucznych barwników, konserwantów, substancji zapachowych, parabenów czy alergenów. Za to są ekologiczne i bezpieczne nawet dla bardzo wrażliwej skóry.