Esperal lekiem na alkoholizm? Zasada działania wszywki

Wszywka alkoholowa, jak powszechnie nazywa się Esperal, jest jednym z najpopularniejszych sposobów wspomagania procesu leczenia choroby alkoholowej. Zalicza się ją do grona metod awersyjnych. Wzbudzają one psychiczne reakcje uzależnionych. To one powstrzymują ich przed spożywaniem alkoholu etylowego. Sam lek nie leczy zatem alkoholizmu, ale stanowi silną motywację do walki uzależnionego z nałogiem. Dzięki wszyciu Esperalu pod skórę pacjenta zyskuje on gwarancję stałej skuteczności. Nie musi bowiem pamiętać o kolejnych dawkach doustnych leków i dbać o ich regularne przyjmowanie. Raz wszyta wszywka alkoholowa działa przez okres nawet od 8 do 12 miesięcy. Stopniowo uwalnia się do organizmu osoby uzależnionej. Jedynym zaleceniem lekarskim podczas stosowania tego farmaceutyku jest bezwzględne powstrzymanie się od spożywania alkoholu. Połączenie leku z substancją odurzającą skutkuje bowiem gwałtowną reakcją organizmu. Może ona stanowić niebezpieczeństwo dla zdrowia pacjenta, a nawet jego życia. To jej konsekwencji obawiają się alkoholicy, którzy z pomocą metody awersyjnej sztucznie podtrzymują własną abstynencję.

Choć Esperal nie jest lekiem na alkoholizm, cieszy się rosnącą popularnością wśród nałogowców w różnych stadiach rozwoju choroby alkoholowej. Niezależnie od fazy rozwoju uzależnienia leczenie nałogu można rozpocząć w dowolnym momencie. Wszycie wszywki alkoholowej stanowi natomiast zwykle pierwszy krok na drodze do życia w trzeźwości. Dzięki jej zastosowaniu możliwe jest bowiem przerwanie ciągu alkoholowego i zmotywowanie pacjenta do trwania w trzeźwości. Mimo że osiągana przez niego abstynencja utrzymywana jest w sposób sztuczny, a motywacja ma źródło zewnętrzne, wszywka wykazuje wysoki poziom skuteczności. By zapewnić pacjentom najlepsze rezultaty terapii awersyjnej, zaleca się jej połączenie z innymi elementami kompleksowej terapii alkoholizmu. Mowa tu głównie o psychoterapii, która pozwala nałogowcom zmienić nastawienie do posiadanych trudności i (przede wszystkim) zdać sobie z nich sprawę.

Czym jest Esperal? - wszywka alkoholowa

Esperal nazywany jest przez pacjentów również wszywką alkoholową lub wszywką przeciwalkoholową. Jej substancją czynną jest disulfiram. To właśnie jej lek zawdzięcza swoją rynkową nazwę. W aptece można zakupić substancję leczniczą Disulfiram WZF, produkowaną przez Warszawskie Zakłady Farmaceutyczne. Jest ona legalna i całkowicie bezpieczna dla wszystkich pacjentów, którzy podczas jej stosowania nie lekceważą zaleceń lekarskich. Disulfiram jest blokerem procesu wydzielania dehydrogenazy aldehydowej. Wpływa zatem na jakość i przebieg procesu trawienia alkoholu etylowego. Dochodzi do niego w ludzkiej wątrobie i dla zachowania prawidłowego szlaku metabolicznego etanolu konieczny jest udział wymienionego enzymu. W fizjologicznych warunkach etanol trawi się do nieszkodliwej postaci kwasu octowego.

Zaburzenie metabolizmu substancji odurzającej wydłuża proces jej trawienia, przyczyniając się do nagłego wzrostu stężenia toksyn poalkoholowych w organizmie człowieka. Najbardziej niebezpieczną z nich jest aldehyd octowy. To toksyna odpowiedzialna za występowanie nieprzyjemnych objawów tzw. reakcji disulfiramowej u zaszytych alkoholików. Istotne jest, że Esperal pozostaje całkowicie obojętny wyłącznie dla tych chorych, którzy pozostają trzeźwi. Mechanizm jego działania opiera się zatem na konieczności powstrzymania się alkoholika przed spożywaniem trunków alkoholowych z obawy przed pogorszeniem stanu zdrowia.

Jak disulfiram wspiera walkę z uzależnieniem?

Disulfiram dostępny jest w polskich aptekach wyłącznie za okazaniem aktualnego zlecenia lekarskiego, czyli recepty. Można nabyć go również w specjalistycznych placówkach medycznych, zajmujących się wykonywaniem zabiegu zaszycia alkoholowego. Ma formę jałowych tabletek wszywanych podskórnie do ciała pacjenta. Konieczną dawkę leku wylicza się na podstawie wywiadu i badania podmiotowego pacjenta, wykonywanego przed zakwalifikowaniem go do zabiegu. Wsparcie walki z uzależnieniem za pomocą metod awersyjnych wskazane jest przede wszystkim tym, którzy wyrażają chęć wzmocnienia motywacji do walki z nałogiem. Pacjenci, decydujący się na zaszycie muszą wyrazić świadomą zgodę na przeprowadzenie zabiegu. Tym samym oświadczają, że podejmują współpracę ze specjalistami i wyrażają chęć stosowania się do ich zaleceń.

Czy Esperal leczy alkoholizm?

Disulfiram nie jest cudownym lekiem na chorobę alkoholową. Wspiera walkę alkoholików, ale samodzielnie nie wpływa na ograniczenie ilości wypijanego przez niego alkoholu. Sukces terapeutyczny osiąga się, stosując się do wskazań lekarza i stosując wiele elementów kompleksowej terapii alkoholizmu równocześnie. Co więcej, Esperal zaleca się również tym alkoholikom, którzy chcą wesprzeć proces terapeutyczny po detoksie alkoholowym. Zastosowanie wszywki alkoholowej pomaga wzbudzić motywację chorego do trwania w abstynencji.

Przeciwwskazania do wszycia Esperalu

Głównym przeciwwskazaniem do umieszczenia tabletek z disulfiramem wewnątrz organizmu chorego jest jego pozostawanie po spożyciu alkoholu lub w stanie upojenia alkoholowego. By móc zostać poddanym zabiegowi, nałogowcy powinni utrzymać przynajmniej 24-godzinny stan trzeźwości poprzedzający wykonanie zaszycia. Procedurę medyczną wykonuje się wyłącznie u trzeźwych pacjentów, którzy przeszli pozytywnie proces kwalifikacji do zabiegu. Wszywka (Esperal) nie może zostać zaimplementowana również do organizmu tych alkoholików, u których stwierdzono nadwrażliwość na składniki leku. Zabiegu nie zaleca się przeprowadzać u chorych ze schorzeniami współistniejącymi o złożonym przebiegu lub zaawansowanym stadium rozwoju. Dotyczy to przede wszystkim chorób układu krążenia, nerwowego, zaburzeń psychicznych, cukrzycy, niewydolności narządowych (głównie nerek i wątroby). Do zabiegu nie kwalifikuje się chorych z depresją i próbami samobójczymi podejmowanymi w przeszłości.

Implantacja wszywki alkoholowej - jak wygląda zabieg wszycia Esperalu?

Po pozytywnej kwalifikacji chorego do zabiegu należy przygotować jego skórę. Pole operacyjne oczyszcza się i dezynfekuje. Dzięki zastosowaniu znieczulenia miejscowego zabieg jest całkowicie bezbolesny i komfortowy dla pacjenta. By umieścić w ciele chorego tabletki z lekiem (Esperalem) chirurg wykonuje nacięcie z użyciem skalpela. Przecina powłoki skórne, docierając w głąb tkanek aż do obszaru podpowięziowego. Zwykle rana zlokalizowana jest w okolicy pośladka i mięśnia pośladkowego. Wewnątrz tkanek wypreparowuje się specjalną kieszonkę, w której wnętrzu lekarz umieszcza wyliczoną dawkę tabletek. Zabieg trwa około 15-20 minut i odbywa się pod kontrolą lekarza i z jego aktywnym udziałem. Chirurg jest bowiem operatorem skalpela. Powstałą ranę zaszywa on z zastosowaniem nici chirurgicznych. Na szwy zakłada następnie jałowy opatrunek. Jego zadaniem jest ochrona rany przed zabrudzeniem i uszkodzeniem. Zabieg nie wymaga hospitalizacji pacjenta. Wykonuje się go w ramach chirurgii jednego dnia. Rekonwalescencję chory spędza w domu.

Esperal w Centrum Medyczne Galmedic wszywany jest w komfortowych warunkach przez doświadczonych chirurgów. Dowiedz się więcej, klikając link: https://galmedic.pl/uslugi/esperal/.

Reakcja disulfiramowa a spożycie alkoholu i Esperal

Esperal to środek, który w sposób bezpośredni wpływa na proces metabolizmu alkoholu. Pośrednio oddziałuje zaś na psychikę osoby uzależnionej. Już podczas wizyty kwalifikacyjnej w Centrum Medycznym Galmedic specjaliści informują chorego o zaleceniach i mechanizmie działania wszywki alkoholowej. Wie on zatem, że powinien powstrzymywać się nie tylko od spożywania napojów alkoholowych, ale również wszelkich innych produktów zawierających w swoim składzie etanol. Chodzi tu również o jego śladowe ilości w produktach takich jak: słodycze, ocet, sosy, przetwory, konserwy, a nawet kosmetyki czy perfumy. Połączenie disulfiramu z alkoholem skutkuje wystąpieniem reakcji disulfiramowej. Znajomość konsekwencji zatrucia alkoholowego i zatrucia aldehydem octowym powstrzymuje nałogowców przed podejmowaniem prób przepicia wszywki.

Pierwsze objawy wzrastającego stężenia aldehydu octowego w krwiobiegu pacjenta występują już kilkanaście minut po spożyciu nawet niewielkiej ilości alkoholu. Reakcja ta występuje wyłącznie u tych zaszytych alkoholików, którzy łączą lek z etanolem. Nasilenie objawów zależy głównie od ilości spożytego alkoholu oraz ogólnej tolerancji organizmu zarówno na substancję odurzającą, jak i leczniczą. W pierwszym stadium rozwoju stanu zatrucia pacjent odczuwa takie dolegliwości jak: zawroty głowy, ból głowy, nudności, wymioty, tachykardia, bezsenność, ogólny niepokój. Z czasem nasilają się one i stają się coraz bardziej niebezpieczne. Mogą prowadzić do wystąpienia szeregu zaburzeń psychicznych i neurologicznych. Czasami skutkują napadem drgawek padaczkowych, zawałem mięśnia sercowego czy udarem. Mogą również prowadzić do utraty świadomości z nagłym zatrzymaniem krążenia włącznie.

Gdy alkoholik zdecyduje się sięgnąć po substancję odurzającą podczas stosowania terapii awersyjnej, musi liczyć się z konsekwencjami własnego działania. Po zbiegu powikłania nie występują bowiem często i on sam jest uważany za mało inwazyjny i bezpieczny. Niebezpieczeństwo stosowania tej terapii stwarzają zatem sami pacjenci, w rzadkich przypadkach decydując się na niestosowanie do zaleceń lekarza.

Skutki uboczne implantacji Esperalu

Reakcja disulfiramowa nie może być nazywana skutkiem ubocznym wszycia disulfiramu. Jest bowiem wynikiem reakcji organizmu na niebezpieczne stężenie toksyn w krwiobiegu. Po zabiegu niektórzy pacjenci zauważają jednak ogólne osłabienie i rozbicie organizmu. Wybrani z nich zmagają się z nadmierną bolesnością i tkliwością rany, czasami również krwawieniem czy świądem. Nieliczne grono zaszytych chorych zauważa metaliczny posmak w ustach i senność. Uważa się jednak, że wszystkie z wymienionych objawów stanowią fizjologiczną odpowiedź organizmu na przeprowadzony zabieg. Choć jest on mało inwazyjny, wymaga przerwania ciągłości tkanek skórnych. Ponieważ lekarz wykonuje nacięcie skóry skalpelem, powikłania pozabiegowe dotyczyć mogą najczęściej procesu gojenia się rany i przebiegu rekonwalescencji. Występują jednak bardzo rzadko.

Jak długo działa wszywka alkoholowa i czy jest to skuteczna metoda leczenia choroby alkoholowej?

Działanie Esperalu rozpoczyna się wraz z momentem jego wszycia pod skórę pacjenta. Substancja czynna wszywki alkoholowej (disulfiram) uwalnia się stopniowo do organizmu chorego przez okres od 8 do 12 miesięcy. Wspomaga biernie proces leczenia uzależnienia od alkoholu, powstrzymując chorego przed spożywaniem trunku ze strachu przed objawami zatrucia. Większość zaszytych nałogowców utrzymuje długotrwałą abstynencję, podtrzymywaną również dzięki udziałowi w psychoterapii. Stosowanie awersyjnych metod leczenia alkoholizmu powinno przebiegać pod kontrolą lekarza i z jego aktywnym wsparciem. Choć pacjenci, u których zaszyto Esperal, nie muszą pozostawać pod stałą kontrolą specjalisty, zaleca się ich uczestnictwo w terapii grupowej lub indywidualnej. Wzmacnia to skuteczność Esperalu i ogranicza ryzyko wystąpienia nawrotu choroby alkoholowej.

Artykuł sponsorowany

materiały promocyjne

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Strona główna INTERIA.PL