Dlaczego ważna jest profilaktyka 40 plus?
Profilaktyka to szansa na utrzymanie organizmu w dobrym zdrowiu. W profilaktyce chodzi również o to, by jak najszybciej wychwycić ewentualne choroby w ich początkowym stadium rozwoju. Zahamowanie choroby w odpowiednim momencie to szybszy powrót do zdrowia. Wiek 40 plus to czas na dalszą karierę zawodową, zajmowanie się rodziną lub realizacją swoich pasji i marzeń, na które wcześniej nie było czasu lub możliwości (a nie na choroby). Dlatego zestaw badań profilaktycznych dedykowany jest dla wszystkich osób dbających o swoje zdrowie, nawet jeśli dana osoba nie zauważa żadnych niepokojących objawów. Sprawdź, jak możesz uczestniczyć w programie profilaktyka 40 plus.
- Dla kogo profilaktyka 40 plus?
- Profilaktyka 40 plus: co można zrobić w internetowym koncie pacjenta?
- Dlaczego trzeba uczestniczyć w programach takich jak profilaktyka 40 plus?
Program profilaktyka 40 plus jest finansowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Jest to informacja bardzo ważna dla osób, które wstrzymują się z wykonaniem badań profilaktycznych na przykład z przyczyn finansowych czy z braku czasu. Nie trzeba udawać się do lekarza, aby otrzymać e-skierowanie. Takowe można zdobyć, logując się do internetowego konta pacjenta. Osoby korzystające z programu profilaktyka 40 plus, mogą wcześnie wykryć chorobę lub potwierdzić doskonałą kondycję zdrowotną. Program profilaktyka 40 plus odgrywa istotną rolę w ochronie zdrowia każdego dojrzałego człowieka. Z programu profilaktyka 40 plus można skorzystać do 31 grudnia 2022 roku.
Program profilaktyka 40 plus dedykowany jest dla osób, które są w wieku 40 - 65 lat. Pacjent musi mieć prawo do korzystania ze świadczeń w ramach NFZ. Oznacza to, że musi podlegać składkom na leczenie (chodzi o publiczną służbę zdrowia, nie o leczenie w ramach prywatnych pakietów medycznych). Pacjenci muszą legitymować się ważnym dowodem osobistym.
Z programu profilaktyka 40 plus warto skorzystać już teraz, gdyż zakres badań jest bardzo szeroki. Wystarczy jedynie poświęcić czas na dane w ankiecie kwalifikującej, a następnie udać się do wybranej placówki celem poddania się badaniom. Wyniki badań można odebrać online lub osobiście. Istotne jest, by o nich nie zapomnieć, gdyż bardzo ważne jest podjęcie leczenia we wczesnym etapie choroby lub dalsza diagnostyka, która może służyć rozpoznaniu jakiejś choroby.
Program profilaktyka 40 plus nie wymaga chodzenia czy dzwonienia do lekarza pierwszego kontaktu celem uzyskania skierowania. Wystarczy mieć internetowe konto pacjenta, w którym można samodzielnie wygenerować e-skierowanie. Najpierw jednak trzeba będzie wypełnić ankietę profilaktyki. Trzeba uczciwie odpowiadać na zadawane pytania. Na podstawie udzielonych odpowiedzi system dopasuje zakres badań, które wejdą w skład programu.
Zakres badań profilaktycznych jest więc dopasowany indywidualnie do każdego pacjenta. W ankiecie kwalifikującej, która decyduje o zakresie programu profilaktyka 40 plus, podaje się między innymi dane takie jak waga i wzrost (chodzi o obliczenie wskaźnika masy ciała). Program profilaktyka 40 plus może rozpocząć zwalczanie choroby, jaką jest otyłość.
W ramach programu profilaktyka 40 plus można zbadać między innymi:
- stężenie cholesterolu całkowitego,
- badanie ogólne moczu,
- poziom kwasu moczowego,
- morfologię krwi,
- ciśnienie tętniczego krwi (RR),
- u mężczyzn — PSA (badanie w kierunku raka prostaty),
- poziom glukozy we krwi na czczo,
- poziom kreatyniny we krwi,
- próby wątrobowe.
W badaniach chodzi też o obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI). Jest to niezbędne badanie, w szczególności dla osób prowadzących siedzący tryb życia, które na dodatek gustują w niezdrowej diecie typu fast food czy gotowe posiłki. Otyłość może prowadzić do wielu niebezpiecznych chorób (na przykład do cukrzycy, udaru, zawału mięśnia sercowego). Otyłość bardzo poważnie obniża jakość życia, przez co może prowadzić też do depresji.
W ramach programu przeprowadzana jest ocena miarowości rytmu serca. W e-skierowaniu może pojawić się szerszy zakres badań profilaktycznych, co zależy od informacji podanych w ankiecie.
Wiele osób prowadzi intensywny tryb życia. Praca, dom, stałe zwiększanie kwalifikacji zawodowych lub jakiekolwiek inne obowiązki sprawiają, że ludzie zapominają o swoim zdrowiu. Zaczynają o nim myśleć, dopiero gdy odczuwają pierwsze dolegliwości. Pojawienie się objawów choroby może skłonić ich do wizyty u lekarza.
Wiele chorób potrafi przybrać formę utajoną i przez długi czas nie daje o sobie znaku. Sporo chorób nie widać gołym okiem, przez co ludzie myślą, że nic im nie jest. Bardzo dużo ludzi uważa, że dana jednostka chorobowa w ogóle ich nie dotyczy.
Badania profilaktyczne to gwarancja spokoju. Trzeba je powtarzać systematycznie. One nie wymagają wiele czasu. Może to być kwestia godziny lub nieco więcej. To jest bardzo mało, w porównaniu z czasem, który trzeba poświęcić na leczenie choroby w zaawansowanym stadium. Dlatego nie zwlekaj — już teraz zdecyduj się na program profilaktyka 40 plus.
Artykuł sponsorowany