Jaki sport uprawiać z dzieckiem podczas wakacji?

Sport to zdrowie, każdy przedszkolak Ci to powie. Ale kiedy słyszymy słowo „sport”, od razu przed oczami staje nam rzut oszczepem, zawody pływackie czy biegi na czas. Tymczasem niezależnie jaką formę ruchu Ty i Twoje dzieci wybierzecie, zabawa na świeżym powietrzu latem będzie naprawdę przednia. Sprawdź, jakie zabawy ruchowe warto zaproponować dziecku podczas wakacji i ile frajdy z tego mogą czerpać również dorośli!

Hop, hop, hop, czyli skoki na trampolinie

Trampolina to jeden z ulubionych sprzętów maluchów, starszaków, a nawet nastolatków. Podskoki i salta w powietrzu uwielbiają też dorośli. Ta aktywność świetnie dotlenia organizm, stymuluje układ odpornościowy i zwiększa wydolność organizmu. Ale nie tylko. Skoki na trampolinie i kontrolowane akrobacje pomagają rozładować energię i złe emocje. Poza tym doładowują organizm dopaminą i endorfinami - hormonami szczęścia.

Ten sport rozwija całe ciało. Wzmacnia mięśnie nóg, pośladków, brzucha, ramion i poprawia elastyczność całego ciała. Skakanie na trampolinie pomaga ćwiczyć równowagę i koordynację, a także modeluje sylwetkę. Jest to więc doskonała zabawa dla całej rodziny. O tym, czy trampoliny są bezpieczne, przeczytasz na piekne-rzeczy.pl.

Wyprawy rowerowe na bliskie i dalekie trasy

Jazda na rowerze, podobnie jak skoki na trampolinie, to sport ogólnorozwojowy. Poprawia pojemność płuc i serca, sprawia, że krew jest lepiej dotleniona. Pomaga zachować prawidłową masę ciała, a do tego nie obciąża stawów. Jazda jednośladem poprawia też siłę mięśni - wzmacniają się łydki, uda, pośladki, brzuch i ramiona oraz mięśnie głębokie podtrzymujące kręgosłup. Możesz więc spokojnie zabrać swoje dziecko na rower, nawet gdy nie jesteś wyczynowym sportowcem.

I co najważniejsze - dzieci na rowerze mogą jeździć już od 9. miesiąca życia. Najpierw jako pasażerowie umieszczeni w specjalnym foteliku, później na rowerku biegowym, a następnie na rowerze dostosowanym do swojego wzrostu. Latem warto wybrać się z dzieckiem na przejażdżkę po okolicy. Pokazać mu ciekawe miejsca, opowiedzieć o lokalnej historii, podziwiać razem przyrodę. Róbcie przystanki, kiedy tylko malec się zmęczy, a z pewnością każda przejażdżka będzie dla niego wielką frajdą.

Aktywność nad wodą

W Polsce jest wiele zbiorników wodnych, w których można pływać. Małe jeziora i zalewy są praktycznie w każdej gminie. Korzystajcie z pogody i wybierajcie się tam jak najczęściej. Ważne, by plaża była strzeżona, a nad Waszym bezpieczeństwem czuwał ratownik. Na plaży z dzieckiem można naprawdę spędzić miło i aktywnie czas. Kopanie dziur w piachu, budowanie zamków czy wodnych miast to tylko niektóre z aktywności, jakie kochają dzieciaki niezależnie od wieku. Na plażę możecie zabrać ze sobą piłkę. Możecie zagrać w siatkówkę lub po prostu rozłożyć ręcznik na piasku i liczyć odbicia.

Możecie też zagrać w klasy. Wystarczy patykiem narysować na piasku planszę, a kamyczkami lub muszelkami oznaczyć strategiczne punkty. Możecie też wspólnie tworzyć aniołki na piasku albo ulepić z niego bałwana. Dzieciaki uwielbiają bawić się wodą przynoszoną ze zbiornika w wiaderku. Wykorzystajcie to i za pomocą foremek do piasków wypełnionych wodą twórzcie ciekawe wzory. Pomóc mogą Wam patyki, łopatki, a nawet kamienie. Wszystkie chwyty są dozwolone!

Artykuł sponsorowany


materiały promocyjne

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Strona główna INTERIA.PL