Nowoczesne systemy w aparatach słuchowych Phonak

Każdego dnia wszyscy odczuwamy, jak bardzo postęp technologiczny poprawia jakość naszej egzystencji. Choćby aparat słuchowy, który jeszcze kilkanaście lat temu umożliwiał „jedynie” powrót do normalności, a dziś pozwala w pełni cieszyć się życiem.

Technologia rozwija tak błyskawicznie, że nie sposób za nią nadążyć. Jeśli nie śledzimy regularnie branżowych newsów i dynamicznie zachodzących zmian - wiele nam umyka. Dość powiedzieć, że wystarczy zaledwie kilka lat, by powstało zupełnie nowe urządzenie, które nie tylko podbije świat, ale równocześnie zmieni nie do poznania życie każdego nas. Nie mówiąc o nieustannym udoskonalaniu już istniejących urządzeń. Wyraźnie widać to na przykładzie aparatów słuchowych, które każdego roku stają się coraz bardziej zaawansowane. Jednymi z najnowocześniejszych i najbardziej innowacyjnych urządzeń dostępnych na rynku są aparaty słuchowe marki Phonak, wyposażone w szereg przydatnych systemów, w ogromnym stopniu ułatwiających codzienne funkcjonowanie.

Reklama

Technologia Bluetooth i bezprzewodowe łączenie

Aparaty słuchowe szwajcarskiej firmy można bezpośrednio sparować ze smartfonami, tabletami czy innymi dowolnymi urządzeniami wykorzystującymi bezprzewodowy przekaz dźwięków w technologii Bluetooth. Co więcej, jako jedyne na rynku komunikują się z telefonami, w których wbudowany jest Bluetooth Classic. Dzięki temu użytkownik zyskuje możliwość prowadzenia rozmowy telefonicznej bez konieczności sięgania po telefon. Bezpośrednia transmisja rozmowy wprost do obu aparatów słuchowych przekłada się na jeszcze lepsze rozumienie słów.

Czujnik ruchu

Interesującą nowością, zastosowaną w urządzeniach Phonak, jest czujnik ruchu, czyli tzw. Motion Sensor. Wykrywa on, czy użytkownik aparatu słuchowego przemieszcza się, czy pozostaje w spoczynku. To rozwiązanie znane choćby ze smartfonów, gdzie specjalny akcelerometr odpowiada m.in. za włączanie się ekranu podczas podnoszenia telefonu czy jego obracanie. W aparacie słuchowym czujnik wykorzystywany jest do poprawy słyszenia. Motion Sensor wykryje ruch użytkownika i zapobiegnie przełączeniu mikrofonów w kierunku na wprost, tym samym pozwalając na swobodną konwersację z osobą idącą obok. Czujnik ruchu ułatwia także obsługę aparatu. W jaki sposób?

Funkcja "kontroli tapnięciem"

Poprawę komfortu użytkownika poprzez zastosowanie czujnika ruchu widać w przypadku prowadzenia rozmowy przez telefon. Aparaty słuchowe Phonak mogą połączyć się ze smartfonami z wbudowaną łącznością Bluetooth Classic. Dzięki temu osoba nosząca aparat, może odbierać połączenia telefoniczne bez dotykania telefonu czy podnoszenia go do ucha. Jak to działanie wspomaga Motion Sensor? Gdy zadzwoni telefon wystarczy dwukrotnie klepnąć, czyli "tapnąć", w małżowinę ucha z aparatem słuchowym. W ten sposób nie jest konieczne szukanie niewielkiego przycisku na aparacie, co dla wielu starszych osób może być problematyczne.

Litowo-jonowe akumulatory i wygodne ładowanie

Stosowanie zwykłych baterii wydaje się dziś przeżytkiem. Rolę tę w wielu urządzeniach elektrycznych przejęły akumulatory i dzieje się tak z wielu powodów. W przypadku aparatów słuchowych największe znaczenie ma wygoda obsługi. Zmiana wyczerpanej baterii dla osób starszych może okazać się problematyczna. Wraz z wiekiem pogarsza się bowiem nasza koordynacja ruchowa, słabiej widzimy, a często też zmagamy się z kiepską kondycją dłoni. Natomiast jeśli chodzi o dzieci, zawsze trzeba się liczyć z ryzykiem wyjęcia przez nie niewielkiej baterii i połknięciem. Aparaty słuchowe Phonak, zasilane akumulatorami litowo-jonowymi, z jednej strony są więc rozwiązaniem praktyczniejszym (ładowanie odbywa się poprzez odłożenie do podłączonego do prądu etui), z drugiej - bezpieczniejszym. Warto dodać, że do pełnego naładowania akumulatora wystarczą trzy godziny, a już 12 godzin pracy urządzenia zapewni ledwie 60 minut podłączenia do gniazdka.

O tym, że współczesne technologie ułatwiają życie każdego z nas, nie trzeba nikogo przekonywać. Nie zawsze jednak zdajemy sobie sprawę, na jak wielu różnorodnych polach to się dzieje. Wykorzystanie nowatorskich rozwiązań przekłada się na funkcjonalność aparatów słuchowych, łatwość obsługi czy szereg dodatkowych opcji, o których jeszcze kilka lat temu nawet byśmy nie pomyśleli.

.

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL