Ile powinieneś spać, aby być wydajnym w pracy?
Szacuje się, że ok. 50% polskiego społeczeństwa ma problemy ze snem. Powodem takiego stanu rzeczy jest życie w ciągłym napięciu, nadmiar bodźców, a także brak przestrzegania higieny snu. Dorosły człowiek powinien spać ok. 8 godzin, aby jego organizm zdążył się zregenerować. Najlepsze efekty przynosi sen w godzinach wieczornych i nocnych.
Zapotrzebowanie na sen wraz z wiekiem staje się coraz mniejsze. Noworodki i niemowlęta przesypiają większą część doby, bo aż 14-17 godzin, a w przypadku maluchów w okresie poniemowlęcym i w wieku przedszkolnym ilość ta zmniejsza się do 10-13 godzin. Starsze dzieci, podobnie jak młodzież, potrzebują 8-11 godzin, aby w pełni się zregenerować. Dorosły człowiek aktywny zawodowo potrzebuje 7-8 godzin nocnego odpoczynku, by poczuć się w pełni wyspanym.
Sen człowieka dzieli się na 2 fazy - REM (sen płytki) i NREM (sen głęboki) - które występują naprzemiennie. Podczas głębokiego snu trwającego ok. 90 min zachodzą najważniejsze procesy regeneracyjne, a sen płytki trwa ok. 15 minut. W ciągu nocy człowiek powinien przespać ok. 4-6 takich cykli, aby organizm w pełni się zregenerował. Jeśli chcesz policzyć, ile dokładnie powinieneś spać, by cieszyć się najwyższym poziomem koncentracji, skorzystaj z kalkulatora snu, czyli prostego internetowego narzędzia, które pomoże ci zaplanować nocny wypoczynek.
Nieprzespane noce niosą ze sobą negatywne konsekwencje i wyraźnie wpływają na jakość wykonywanej pracy. "Zarwana" noc skutkuje bólem głowy i pogarsza koncentracje, co ma ogromne znaczenie podczas wykonywania czynności służbowych. Przewlekłe niedosypianie może skutkować poważniejszymi dolegliwościami ze strony układu nerwowego. Osoby, które permanentnie się nie wysypiają, częściej niż inni chorują na Alzheimera i wcześniej doświadczają demencji starczej. Przedłużające się czuwanie, które trwa dłużej niż dobę, powoduje objawy podobne do schizofrenii - twój mózg produkuje różne obrazy, a oprócz tego możesz słyszeć głosy, których w rzeczywistości nie ma.
Jeśli nie zapewnisz sobie odpowiedniej dawki snu, nie będziesz na dłuższą metę wydajny w pracy. Posiłkowanie się dużą ilością kofeiny zawartej w kawie czy napojach energetycznych da ci chwilowy zastrzyk energii, jednak może okazać się zgubne dla wątroby.
Jeżeli chcesz cieszyć się wydajnością w pracy, powinieneś nie tylko przesypiać 7-8 godzin na dobę, lecz również przestrzegać zasad higieny snu, która poprawia jakość nocnego odpoczynku. Do najważniejszych elementów tego rytuału należy:
- rezygnacja z używania urządzeń ekranowych na minimum godzinę przed snem;
- jedzenie lekkiej kolacji;
- ciepła kąpiel lub inny rytuał relaksacyjny;
- przewietrzona sypialnia i temperatura w granicach 19-21 stopni Celsjusza.
Do tego dodaj odpowiednią porcję aktywności fizycznej na świeżym powietrzu, dzięki której twój organizm się dotleni, a ty szybciej zaśniesz.
Artykuł sponsorowany