Pajączki na nogach – rodzaje, przyczyny, sposoby na ich usunięcie

Pajączki na nogach to problem natury estetycznej, który dotyka wielu kobiet. Bardzo często jest to jednak nie tylko defekt, który nie dodaje uroku, ale objaw poważniejszych dolegliwości zdrowotnych. Jak sobie z nim radzić? Czy wizyta w gabinecie medycyny estetycznej może być sposobem na pozbycie się pajączków na nogach?

Czym są i jak wyglądają pajączki na nogach?

Pajączki na nogach to potoczne określenie poszerzonych drobnych naczyń skórnych, czyli teleangiektazji lub wenulektazji. Początkowo przyjmują one postać pojedynczych zmian, z czasem łączą się jednak w skupiska o różnej wielkości i zaczynają przypominać sieć pajęczą lub koronę drzew. Charakterystyczne dla pajączków jest także symetryczne występowanie, czyli pojawienie się na obu nogach i umiejscowienie w zewnętrznej części. Pajączki na nogach, które jak pokazują badania znacznie częściej dotykają kobiet, są dużym problemem estetycznym. Przybierają one bowiem postać brunatnoczerwony lub niebieskosiny, przez co wyraźnie widoczne są nawet po założeniu pończoch.

Rodzaje pajączków na nogach

Podstawowy podział pajączków na nogach dokonywany jest w oparciu o kryterium ich średnicy. Teleangiektazje to zmiany o średnicy od 0,1 mm do 0,4 mm, a zatem są to stosunkowo niewielkie pajączki. Wenulektazje zaś mogą mieć średnicę od 0,4 mm do nawet 1 cm, a dodatkowo są one położone nieco głębiej niż teleangiektazje.

Pajączki na nogach dzielone są ponadto w literaturze na cztery typy:

  • pajączki samoistne -  cienkie, kruche zmiany w kolorze szkarłatnym, które znajdują się płytko pod skórą i występują często u kobiet po 40. roku życia;
  • pajączki izolowane, którym nie towarzyszą żylaki i cechy niewydolności żylnej;
  • pajączki związane z niewydolnością żylną - często unoszące się nad skórę, wyczuwalne w dotyku i stosunkowo duże zmiany;
  • pajączki wtórne, będące wynikiem urazów lub prowadzonego wcześniej leczenia chirurgicznego.

Przyczyny powstawania pajączków Przyczyny powstawania pajączków nie są określone w sposób jednoznaczny. Przyjmuje się, że istnieje wiele okoliczności, które sprzyjają ich powstawaniu. Jest to m.in.:

  • płeć - na teleangiektazje znacznie bardziej narażone są kobiety,
  • nadwaga,
  • ciąża,
  • częste gorące kąpiele,
  • wiek - im kobiety starsze, tym większe ryzyko pojawienia się pajączków,
  • stojąca lub siedząca praca - im więcej czasu spędzamy w takiej samej pozycji, tym łatwiej o zmiany na nogach,
  • skłonności genetyczne.

Warto także podkreślić, że pajączki na nogach bardzo często są wynikiem przewlekłej niewydolności żylnej.

Pajączki na nogach - jak sobie z nimi radzić

Punktem wyjścia podczas planowania leczenia pajączków na nogach powinna być wizyta u specjalisty. Warto rozpocząć diagnostykę u lekarza pierwszego kontaktu, który następnie może skierować do chirurga naczyniowego, flebologa, dermatologa lub do gabinetu medycyny estetycznej. Jako że pajączki są defektem natury estetycznej, można wykonać zabiegi, które poprawią wygląd nóg.

Szczególnie polecanym zabiegiem, który pozwoli pozbyć się nieestetycznych zmian na nogach jest laseroterapia. Najbardziej efektywne jest zastosowanie lasera neodymowo-yagowego (Nd:YAG), którego działanie sprowadza się do selektywnego emitowania fal o różnej długości. Światło pochłaniane jest przez hemoglobinę krwi, co wywołuje efekt termiczny, prowadzi do obkurczenia poszerzonych naczyń i ich zaniku. Laserowe zamykanie naczynek polecane jest szczególnie w przypadku niewielkich pajączków.  Zamykanie naczynek na nogach można wykonać w Klinice Neonia.

Pajączki na nogach można usuwać także za pomocą skleroterapii. Polega ona na wstrzyknięciu do poszerzonego naczynia substancji, której zadaniem jest jego obkurczenie. W wyniku tego dochodzi do powstania w naczynku stanu zapalnego, niedrożności naczynia, a w ostatnim etapie do jego wchłonięcia. Zabieg ten jest nie tylko małoinwazyjny, ale też niezwykle skuteczny - umożliwia bowiem całkowite pozbycie się pajączków na nogach.

Teleangiektazje mogą być także usuwane przy zastosowaniu elektrokoaugalcji, czyli działania prądem o wysokiej częstotliwości lub kriochirurgii. Dostępność małoinwazyjnych i znacznie mniej bolesnych metod powoduje, że zabiegi te wykonywane są jednak znacznie rzadziej.

Artykuł sponsorowany

.

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Strona główna INTERIA.PL