USG jąder – wskazania, przygotowanie i przebieg badania
USG jąder to szybkie i bezbolesne badanie obrazowe, które pozwala na zdiagnozowanie niepokojących objawów zachodzących w obrębie męskich narządów płciowych. Jak często wykonywać USG jąder, jak się do niego przygotować i jak wygląda badanie?
Celem USG jąder jest ocena stanu jąder, najądrzy, powrózka nasiennego oraz całej moszny. Badanie można wykonać zarówno u dorosłego mężczyzny, jak i u dziecka. Jest to nieinwazyjna metoda diagnostyczna, która umożliwia ocenę wielkości jądra i najądrza, jego echostruktury i unaczynienia. Wskazaniem do badania USG jąder są wszelkiego rodzaju niepokojące zmiany (guzki, obrzęki, zaczerwienienia, asymetria), urazy, a także ból jąder i okolicy krocza. Badanie to przydatne jest również w diagnostyce niepłodności, ponieważ pozwala m.in. na ocenę dróg wyprowadzających nasienie.
USG jąder umożliwia wykrycie wielu nieprawidłowości dotyczących jąder i moszny, takich jak:
- żylaki powrózka nasiennego,
- nowotwór jądra,
- guz moszny,
- krwiak jądra
- ropień jądra,
- uraz jądra,
- torbiel jądra,
- stan zapalny jądra lub najądrza,
- skręt jądra,
- wodniaki jądra,
- przepuklina mosznowa lub pachwinowa,
- niezstąpienie jądra do worka mosznowego,
- niedorozwój jądra,
- zwapnienia,
- poszerzenie sieci jądra.
Szczególną odmianą badania ultrasonograficznego jąder jest USG dopplerowskie, które daje możliwość zobrazowania przepływu krwi w naczyniach. Lekarz może poszerzyć standardowe badanie o USG doppler, jeśli istnieją ku temu wskazania medyczne.
Badanie USG jąder nie wymaga specjalnego przygotowania. Pacjent powinien jedynie zwrócić uwagę na szczególną higienę okolic intymnych przed wizytą u lekarza. Usuwanie owłosienia z jąder nie jest konieczne, ale można je wykonać, uważając jednak, aby nie skaleczyć moszny. Uszkodzenie skóry na badanym obszarze stanowi przeciwwskazanie do wykonania badania ultrasonograficznego.
USG jąder to badanie bezbolesne i bezpieczne. Przeprowadza się je przy użyciu aparatu, składającego się z głowicy emitującej ultradźwięki i monitora. Do USG jąder stosuje się zazwyczaj sondę liniową, która generuje wyższą częstotliwość ultradźwięków (niż np. głowica do USG jamy brzusznej), dzięki czemu uzyskany obraz jest bardzo szczegółowy.
Badanie ultrasonograficzne jąder wykonywane jest w pozycji leżącej z ręcznikiem lub specjalnym wałkiem podłożonym pod mosznę. Lekarz może poprosić pacjenta o przytrzymanie prącia przyciągniętego do brzucha. Na skórę moszny nakładany jest specjalny żel do USG, ułatwiający swobodne przesuwanie głowicy.
USG jąder polega na przyłożeniu głowicy ultrasonograficznej do moszny i przesuwaniu jej w różnych kierunkach. Głowica wysyła ultradźwięki, które przenikają w głąb, odbijają się od poszczególnych struktur i wracają do aparatu. Efektem jest obraz, który wyświetlany jest na ekranie monitora. Wybrane ujęcia są drukowane i dołączane do dokumentacji.
Czas trwania USG jąder to zazwyczaj kilkanaście minut do pół godziny. Zdjęcia oraz opis badania gotowe są zazwyczaj bezpośrednio po jego zakończeniu.
Badanie ultrasonograficzne jąder jest wykonywane w wielu przychodniach publicznych i prywatnych oraz w szpitalach. USG jąder można wykonać bezpłatnie w ramach ubezpieczenia NFZ - wówczas potrzebne jest skierowanie od lekarza. Trzeba jednak liczyć się z tym, że czas oczekiwania na termin bezpłatnego badania jest zwykle dłuższy niż umówienie się na wizytę w prywatnej placówce. Jeśli zależy Ci na czasie, na USG jąder zapisz się prywatnie bez skierowania.
Równie ważne, jak wykonywanie USG raz do roku, jest regularne samobadanie jąder. Badanie wykonuj najlepiej po ciepłym prysznicu, kiedy mięśnie są maksymalnie rozluźnione. Chwyć jądro za pomocą obu dłoni, delikatnie obracaj je między kciukiem a resztą palców. Zaniepokoić powinna Cię każda nowa zmiana w strukturze jądra. Samobadanie wykonuj przynajmniej raz w miesiącu - pozwoli to na wczesne wyczucie guza. W razie jakichkolwiek nieprawidłowości jak najszybciej zgłoś się do specjalisty (androloga lub urologa) i umów się na USG jąder.
Bibliografia:
https://radiologiapolska.pl/zmiany-w-obrebie-jader-w-ultrasonografii/
https://www.researchgate.net/publication/312297506_Standardy_badania_ultrasonograficznego_moszny
Artykuł sponsorowany