Telekonsultacja: Na czym polega i jakie ma zalety?
Pojawienie się komunikacji satelitarnej i Internetu pod koniec lat 60. XX wieku miało zasadniczy wpływ na transformację telemedycyny.
Definicja "telemedycyny" może pasować do dwóch różnych scenariuszy. Może odnosić się do wzajemnych połączeń, w przypadku diagnoz, operacji i innych procedur, lub do zdalnej opieki zdrowotnej, łączącej miejsce zamieszkania użytkownika z profesjonalistą, który przeprowadza kontrolę, przy czym ta ostatnia definicja jest bardziej zbliżona do terminu telekonsultacja, z czym często mieliśmy do czynienia w ostatnich latach podczas pandemii.
Postępy w dziedzinie telekomunikacji, od telefonii po szybkie cyfrowe kable światłowodowe i sieci szerokopasmowe, zrewolucjonizowały sektor zdrowia i stały się sprzymierzeńcem, który był w stanie odpowiedzieć na problemy związane z dotarciem do ośrodków medycznych, które pojawiły się w najbardziej krytycznym okresie pandemii.
Wdrożenie telemedycyny wzrosło gwałtownie w latach pandemii i w ramach tej nowej alternatywy oferowania usług zdrowotnych można wyróżnić takie usługi jak teleedukacja zdrowotna, zdalne monitorowanie pacjentów, telekonsultacje i teleradiologia.
Telekonsultacje to najszybciej rozwijająca się usługa, ponieważ coraz więcej specjalistów włącza ją do swojej codziennej pracy ze względu na korzyści, jakie przynosi zarówno lekarzom, jak i pacjentom, dlatego w tym artykule dzielimy się 7 zaletami z telekonsultacji dla lekarzy i pacjentów.
Telekonsultacje stały się praktycznym i bezpiecznym kanałem komunikacji dla lekarzy i pacjentów. Medium to umożliwiło oferowanie poradnictwa lub diagnostyki za pośrednictwem mediów elektronicznych. Ta nowa forma opieki medycznej odciążyła również szpitale, jak również reprezentuje inne korzyści:
1. Zapobiega samoleczeniu
Przy łatwym dostępie do informacji przez internet, wielu pacjentów szuka diagnozy swoich objawów i możliwych sposobów leczenia. Może to pogorszyć sytuację, jeśli informacje, które znajdą w internecie nie zostaną zweryfikowane przez profesjonalistę. Dostęp do konsultacji online z zaufanym lekarzem pozwala uniknąć ryzyka związanego z samodiagnozą i samoleczeniem. Dodatkowo,recepta online jest dostępna dla większej populacji i poprawia warunki leczenia chorego, który przez możliwość szybkiego kontaktu ze specjalistą może uniknąć samoleczenia.
2. Elastyczny czas konsultacji
Do wykonania telekonsultacji wystarczy urządzenie mobilne (telefon, tablet, komputer) z dostępem do internetu i połączenie z miejsca, w którym znajduje się pacjent lub w którym czuje się bardziej komfortowo, dom, biuro lub inne miejsce.
3. Oszczędność czasu i brak potrzeby podróży
Ten aspekt jest wielką zaletą dla pacjentów przewlekle chorych, którzy wymagają regularnej opieki i mają trudności z wyjściem z domu, a także dla tych, którzy znajdują się w trudno dostępnych miejscach, takich jak odległe obszary wiejskie. Telekonsultacje są idealnym rozwiązaniem dla tych pacjentów, ponieważ nie muszą oni podróżować do centrum medycznego, chyba że jest to absolutnie konieczne.
4. Usprawnienie procesów
Wielu pacjentów zwleka z pójściem do lekarza, czekając aż objawy staną się bardziej niepokojące, niektórzy z powodu lenistwa lub braku czasu. Telekonsultacja przyspiesza różne procesy, takie jak prośba o wizytę, konsultacja i odpowiedź aż po ewentualne leczenie. Dzięki temu możliwe jest szybkie leczenie choroby i uzyskanie wczesnej diagnozy.
5. Bezpieczeństwo i ochrona pacjentów
Telekonsultacje zapobiegają narażeniu wrażliwych pacjentów na przebywanie w szpitalnych poczekalniach, które mogą być siedliskiem drobnoustrojów i wirusów, co mogłoby dodatkowo pogorszyć ich stan zdrowia.
6. Niezawodność
W trakcie telekonsultacji wszystkie oceny dokonane przez lekarza a także diagnoza są zapisywane w aplikacji mobilnej. Dzięki temu w każdej chwili możesz przejrzeć swoją kartotekę i uwagi, które lekarz poczynił na temat Twojego konkretnego przypadku.
Artykuł sponsorowany