Witamina A dla dzieci

Sucha skóra, nadmierne rogowacenie naskórka czy przerzedzenie włosów nie zawsze są spowodowane niewłaściwą pielęgnacją. Czasami świadczą o tym, że w organizmie dziecka brakuje witaminy A. Jaką rolę w młodym organizmie pełni ten składnik? Po czym rozpoznać jego niedobór i jak mu zapobiec?

Jakie funkcje pełni witamina A?

Witamina A odgrywa ważną rolę w procesie odbierania bodźców wzrokowych i widzenia, które zachodzą w siatkówce oka. Ponadto jest ważna ze względu na to, że:

  • bierze udział w procesie różnicowania się komórek nabłonka;
  • wpływa na prawidłowe funkcjonowanie i wygląd skóry;
  • ma właściwości antyoksydacyjne i fotoprotekcyjne, dzięki czemu opóźnia procesy starzenia;
  • uczestniczy w procesie wzrostu tkanki kostnej;
  • pełni ważną funkcję w syntezie erytrocytów, czyli krwinek czerwonych;

Witamina A jest istotna dla prawidłowego rozwoju i funkcjonowania organizmu dziecka [1]. Po czym możesz poznać, że Twoja pociecha ma niedobór tego ważnego składnika?

Po czym rozpoznać niedobór witaminy A u dzieci?

Witamina A uczestniczy w procesie różnicowania się komórek nabłonka i wpływa na prawidłowy wygląd oraz funkcjonowanie skóry. W związku z tym jej niedobór objawia się m.in. nadmiernym rogowaceniem naskórka, suchością skóry i nadmiernym łuszczeniem się naskórka. Ponadto ma negatywny wpływ na kondycję włosów. Jeśli widzisz, że włosy Twojej pociechy są przerzedzone i łamliwe może być to znak, że w jej organizmie brakuje witaminy A [2].

Niedobór witaminy A objawia się również problemami ze wzrokiem. Wśród głównych objawów wymienia się “kurzą ślepotę", czyli gorsze widzenie po zmierzchu i w słabo oświetlonych pomieszczeniach. Oprócz tego niedobór witaminy A może powodować zapalenie brzegów powiek, zgrubienie spojówek, suchość rogówek i spojówek i upośledzenie ostrości wzroku.

Jak często występuje niedobór tego ważnego składnika? W krajach rozwiniętych obserwuje się go rzadko. Jednak w grupie ryzyka znajdują osoby z chorobami wątroby, osoby w wieku podeszłym, a także dzieci [1, 2]. W związku z tym pojawia się pytanie, jak nie dopuścić do tego, aby u Twojej pociechy pojawiły się objawy niedoboru witaminy A?

Sposoby na uniknięcie niedoboru witaminy A

Zgodnie z normami żywienia dla populacji Polski dobowe zapotrzebowanie na witaminę A wynosi [3]:

  • 350 µg - niemowlęta,
  • 400 µg - dzieci od 1 do 3 lat,
  • 450 µg - dzieci od 4 do 6 lat,
  • 500 µg - dzieci od 7 do 9 lat,
  • 600 µg - dziewczęta i chłopcy od 10 do 12 lat,
  • 700 µg - dziewczęta od 13 do 18 lat,
  • 900 µg - chłopcy od 13 do 18 lat.

W jaki sposób pokryć dobowe zapotrzebowanie na witaminę A? Istotną rolę w profilaktyce niedoboru odgrywa urozmaicona dieta. Źródłem witaminy A są m.in. masło, jajka, sery. Z kolei źródłem prowitaminy A, czyli beta-karotenu są warzywa i owoce o żółtym, pomarańczowym, czerwonym lub zielonym kolorze (np. papryka, szpinak, marchew, morele, brzoskwinie) [3].

Nie zawsze urozmaicona dieta jest w stanie pokryć zapotrzebowanie na witaminę A. W takiej sytuacji warto rozważyć podawanie suplementów, które zawierają witaminę A dla dzieci. Jest ona dostępna w różnych postaciach np. musujących tabletek do ssania stworzonych z myślą o najmłodszych.

[1] Zasada, Malwina, and Aleksandra Adamczyk. "Witamina A. Budowa i mechanizm działania." Kosmetologia estetyczna 5.7 (2018): 517-521.

[2] Bojarowicz, Halina, and Anna Płowiec. "Wpływ witaminy A na kondycję skóry." Probl Hig Epidemiol 91.3 (2010): 352-356.

[3] Jarosz, Mirosław, et al. Normy żywienia dla populacji Polski i ich zastosowanie. Vol. 83. Warsaw, Poland: Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego-Państwowy Zakład Higieny, 2020.

artykuł sponsorowany
materiały promocyjne

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Strona główna INTERIA.PL