Jakie są ograniczenia wiekowe przy laserowej korekcji wzroku?

Dużą zaletą zabiegu, jakim jest laserowa korekcja wzroku, jest możliwość jego przeprowadzenia u praktycznie każdego pacjenta, który chciałby wyeliminować ze swojej codzienności okulary, czy soczewki kontaktowe. Ograniczenia wiekowe, mimo iż istnieją, nie są do końca czynnikiem dyskwalifikującym danego pacjenta z poddania się takiej procedurze korekty wzroku. Kiedy jednak bezwzględnie nie wykonuje się omawianego zabiegu z powodu wieku?

Laserowa korekcja wzroku w przypadku dzieci i młodzieży

Kiedy wiek może stanowić przeszkodę do przeprowadzenia laserowej korekcji wzroku? Wspomnianego zabiegu nie przeprowadza się u dzieci i młodzieży do osiemnastego roku życia. Należy jednak zaznaczyć, iż jest to granica umowna.

Dlaczego zatem młodsi pacjenci nie mogą liczyć na pomoc i tymczasowo są skazani na noszenie okularów lub soczewek kontaktowych? Problemem jest tutaj ich narząd wzroku, który w okresie dojrzewania nieustannie się kształtuje. Jeżeli u dzieci i młodzieży występuje wada wzroku, wraz z dorastaniem może ona ulegać sporym wahaniom — począwszy od nasilenia wady, skończywszy na jej poprawie. Dopóki jednak nie jest ustabilizowana, nie można poddawać się zabiegowi laserowej korekcji wzroku.

Wada wzroku zazwyczaj stabilizuje się między 20., a 25. rokiem życia. Jeśli jednak jest już stabilna, można wykonać zabieg u osoby po osiemnastym roku życia.

Umawiając się na badania diagnostyczne i optometryczne należy liczyć się z pytaniem o postępowanie konkretnej wady wzroku i zachodzące w jej zakresie zmiany. Jeżeli przez rok wstecz miały miejsce liczne wahania, pacjent musi mieć na względzie konieczność odłożenia terminu zabiegu na później.

Lekarze, kierując się dobrem pacjenta, w kwalifikacji do procedury biorą pod uwagę, czy w ciągu ostatniego roku wada była stabilna. Jeżeli tak i nie istnieją inne zdrowotne przeciwwskazania, można rozpocząć przygotowania do laserowej korekcji wzroku.

Czy każdy zabieg jest odpowiedni — bez względu na wiek?

Kiedy jeszcze wiek może być przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu, jakim jest laserowa korekcja wzroku? Warto pamiętać o tym, iż wspomniany zabieg to ogólne określenie dla wielu metod i technologii. Ich dopasowanie zależy zatem od indywidualnych cech pacjenta, które mogą się zmieniać w zależności od wieku. Mowa tutaj o takich parametrach wzroku jak siła refrakcyjna, grubość rogówki, kształt oka, ogólny stan zdrowia.

Istnieją metody zabiegowe, które przykładowo nie będą odpowiednie dla osób z prezbiopią, ponieważ nie będą eliminować tej wady, a będą radzić sobie bardziej z przypadłościami, z którymi borykają się osoby przed czterdziestką.

Każdy zabieg ma inny zakres możliwych do skorygowania wad wzroku. Do tych z kolei mogą być predysponowane osoby w określonym wieku. Im są one starsze, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia innych wad, jak chociażby starczowzroczność.

Zaawansowana technologia dla osób dorosłych z wadą wzroku w każdym wieku

O ile poszczególne zabiegi mogą nie być dedykowane konkretnym osobom, również ze względu na charakter lub nasilenie wady, tak jednak indywidualna konsultacja poprzedzona badaniami diagnostycznymi i optometrycznymi może być podstawą w indywidualnym dopasowaniu konkretnej metody korekcji najlepszej dla pacjenta w określonym wieku i ze sformułowanymi potrzebami zabiegowymi.

Aby jednak przekonać się, czy pacjent kwalifikuje się do laserowej korekcji wzroku, konieczne jest poddanie się badaniom diagnostycznym, optometrycznym, wieloetapowemu badaniu kwalifikacyjnemu i indywidualnej konsultacji lekarskiej. Dopiero po przeprowadzeniu kompleksowej diagnostyki lekarz jest w stanie zaproponować konkretne rozwiązania oraz nakreślić zakres skuteczności wybranej metody zabiegowej.

Warto jednak pamiętać o tym, iż wszystkie metody opierają się na wykorzystaniu zaawansowanych technologicznie urządzeń, dzięki czemu rezultaty zabiegów są wysoce satysfakcjonujące i w znacznej większości przypadków nie ma konieczności powtarzania zabiegu, natomiast sam pacjent może liczyć nawet na całkowite wyeliminowanie wady.


Artykuł sponsorowany

materiały promocyjne

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Strona główna INTERIA.PL