Leczenie nadpotliwości botoksem - jak radzić sobie z nadmiernym poceniem?

Nadmierna potliwość bywa uciążliwą przypadłością, która wpływa negatywnie na nasze samopoczucie. Czy można zapobiec nadpotliwości? Dlaczego w ogóle do niej dochodzi i wreszcie - jak ją leczyć? Dowiedz się, na czym polega leczenie nadpotliwości i jaką rolę odgrywają tutaj zabiegi medycyny estetycznej.

Wydzielanie potu jest naturalne dla każdego człowieka, jednak w przypadku nadmiernej produkcji potu nie można już mowić wyłącznie o dyskomforcie. Problemy z nadmierną potliwością mogą być objawami innych dolegliwości. Dowiedz się z czym wiąże się nadpotliwość, a także jak przebiega leczenie nadmiernej potliwości.

Nadpotliwość - co to jest?

Nadmierna potliwość (łac. hyperhidrosis) to stan, który objawia się najczęściej poprzez obfite pocenie w okolicach dłoni, pach oraz głowy. Przypadłość ta nie ogranicza się jednak wyłącznie do tych części naszego ciała i nierzadko przybiera postać uogólnioną, która obejmuje całą powierzchnię skóry: od czubka głowy po stopy pacjentów. Najczęściej przypadłość nadpotliwości pach i innych części ciała ma związek z konkretnymi problemami zdrowotnymi, jak np. choroby endokrynologiczne. Często powodem nadpotliwości jest nadczynność tarczycy, czyli zaburzenie, które polega na nadprodukcji hormonów w stosunku do potrzeb organizmu. Nadczynność tarczycy często objawia się także m.in. uczuciem gorąca, drżeniem rąk, uczuciem kołatania serca czy wypadaniem włosów. Inna choroba, której symptomem może być nadpotliwość to cukrzyca. Ponadto nadmierna potliwość może wiązać się również z chorobami układu nerwowego i nerwów obwodowych (około 1/3 przypadków nadpotliwości) jak zaburzenia układu współczulnego, uszkodzenia nerwów, choroba Parkinsona, a także chorobami hematologicznymi, takimi jak ziarnica złośliwa.

Najczęściej jednak z nadpotliwością zmagają się osoby, które mają ku temu wrodzone skłonności. Wówczas przypadłość doskwiera najczęściej w sytuacjach, kiedy jesteśmy mocno zestresowani, przestraszeni lub gdy towarzyszą nam inne wyjątkowo silne emocje. Niekiedy nadpotliwość występuje wyłącznie w obrębie nosa i głównie u dzieci. Wiąże się to najczęściej z ziarnistością czerwoną nosa. Z kolei jeżeli z nadpotliwością czoła, nosa lub karku zmagamy się w czasie jedzenie silnie przyprawionych potraw. W takim przypadku może oznaczać to nadmierne pocenie smakowe.

Kto najczęściej zmaga się z problemem nadpotliwości?

Nadmierne wydzielanie potu może spotkać każdego, jednak statystyki pokazują, że szczególnie często z tą dolegliwością muszą zmagać się młodzi dorośli, a pierwsze objawy można zaobserwować w okresie pokwitania. W efekcie nadmierną potliwość często utożsamia się z dojrzewaniem, gdyż wówczas gruczoły potowe stają się bardziej aktywne. Problem nadpotliwości pach nie może być dziedziczone. Występowanie rodzinne (dziedziczenie autosomalne dominujące) dotyczy jednak wyłącznie pocenia w obrębie skóry nosa. W pozostałych przypadkach o dziedziczeniu można mówić wyłącznie w kontekście genetycznych predyspozycji do pewnych jednostek chorobowych, jak np. cukrzyca typu 1. O nadpotliwości można mówić bardzo często również w przypadku osób, które cierpią na zaburzenia metaboliczne.

Jak postępować w przypadku wystąpienia objawów nadpotliwości?

Diagnozowanie nadpotliwości wbrew pozorom nie jest łatwe, ponieważ gruczoły potowe funkcjonują na co dzień u każdego z nas. Większość osób doświadcza nadpotliwości pach czy czoła w sytuacjach stresowych, jak egzamin czy rozmowa o pracę. Trudno wówczas wiązać ten objaw z jakimikolwiek jednostkami chorobowymi. Trudno się zatem dziwić, że lekarze w większości przypadków nie wskazują, aby konsultacja dermatologiczna była konieczna. Jeśli jednak przypadłość pojawia się często i nie wynika jedynie z czynników zewnętrznych, takich jak stres, warto obserwować własne ciało i jeśli symptomy nie ustąpią, skonsultować przypadłość ze specjalistą, jakim może być dermatolog.

Konsultacja lekarska zalecana jest także w sytuacji, kiedy nadpotliwości towarzyszą  inne objawy, jak np. utrata masy ciała czy powiększenie węzłów chłonnych. Wówczas specjalista może skierować pacjenta na leczenie.

Leczenie nadpotliwości Wrocław - jak przebiega?

Na początku warto zaznaczyć, że nadpotliwość można leczyć, natomiast nie można jej zapobiec. Na rynku dostępnych jest wiele środków, które w założeniu maja zmniejszać ilość potu wytwarzaną przez nasz organizm, jednak tego rodzaju preparaty rzadko przynoszą wymierną korzyść w przypadku leczenia nadpotliwości. Środki zawierające  chlorek glinu lub inne metale mogą jedynie krótkotrwale ograniczyć pocenie. Preparaty te najczęściej mają postać żeli, dezodorantów czy kremów.

Co dość nieoczywiste, leczenie nadpotliwości może odbywać się poprzez zabiegi medycyny estetycznej. Chodzi dokładnie o leczenie nadpotliwości toksyną botulinową, która w świecie medycyny estetycznej znana jest bardziej jako botoks. Okazuje się, że podanie toksyny wpływa na gruczoły potowe i wydatnie ogranicza wytwarzanie potu. Zabieg polega na wstrzyknięciu botoksu bezpośrednio do obszarów ciała, które są najbardziej dotknięte nadmiernym poceniem. Leczenie nadpotliwości toksyną botulinową to obecnie najskuteczniejszy sposób na zatrzymanie nadpotliwości pach i pozostałych części ciała pacjenta.

Jak przebiega kuracja i jak w praktyce wygląda leczenie nadpotliwości ? Klinika medycyny estetycznej MMCLINIC oferuje leczenie nadpotliwości toksyną botulinową w znieczuleniu miejscowym. Botoks, który na ogół bardziej kojarzy się z zabiegiem redukcji zmarszczek, skutecznie oddziałuje na gruczoły potowe. Dobrym przykładem będzie tutaj leczenie nadpotliwości pach. Najpierw lekarz wykonujący zabieg przeprwadza wywiad medyczny, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia skutków ubocznych. Jeśli nie ma takich przeciwwskazań, pacjent może zostać skierowany na leczenie nadpotliwości pach. Zabieg polega na wstrzyknięciu cienką igłą botoksu w okolicach pach, gdzie pacjent odczuwa największy dyskomfort związany z nadpotliwością. Efekt zabiegu to blokowanie sygnałów nerwowych, które stymulują gruczoły potowe. Dolegliwości u pacjentów znikają szybko, z kolei bolesność zabiegu jest znikoma. Leczenie nadpotliwości toksyną botulinową to jeden z najskuteczniejszych sposób walki z tą przypadłością.

Należy jednak zaznaczyć, że botoks nie jest lekiem na nadpotliwość. Efekt zabiegu utrzymuje się przez około 4-6 miesięcy w zależności od pacjenta. Jeśli obyło się bez skutków ubocznych, zabieg można powtórzyć. Niestety medycyna wciąż nie zna rozwiązania na to, aby problemy z nadpotliwością były trwale usuwane, natomiast leczenie nadpotliwości pach czy innych części ciała przy pomocy botoksu może na dłuższy czas zapewnić znacznie lepszy komfort życia pacjenta.

Leczenie nadpotliwości botoksem - czy warto?

Może dziwić, że w celu leczenia nadpotliwości powinniśmy zwrócić się do przedstawiciela medycyny estetycznej jak MMCLINIC, ale kliniki tego rodzaju mają bardzo duże doświadczenia w podawaniu botoksu pacjentom, a sam zabieg przeprowadzany jest w optymalnych warunkach. Nad każdym pacjentem czuwa doświadczony lekarz.

Nad procedurą redukcji nadpotliwości pracuje wielu specjalistów na całym świecie, a leczenie nadpotliwości toksyną botulinową to jedna z najskuteczniejszych metod. W MMCLINIC Wrocław wykonywane jest leczenie nadpotliwości pach, dłoni oraz stóp. Lekarze dbają tym samym o komfort życia pacjentów, którzy dzięki temu, że zostali objęci procedurą redukcji nadpotliwości, mogą prowadzić swobodne życie bez ciągłego stresu związanego z nadmierną ilością potu.

Leczenie nadpotliwości pierwotnej nie wymaga dodatkowych kroków poza standardowymi, jak chociażby konsultacja medyczna. Niemniej w przypadku wtórnej nadpotliwości, spowodowanej m.in. chorobami endokrynologicznymi, neurologicznymi czy hematologicznymi, konieczny jest nadzór lekarza specjalisty, który zdecyduje czy zabieg nie koliduje z ogólnym stanem zdrowotnym pacjenta.

Leczenie nadpotliwości toksyną botulinową może być sposobem na normalne życie z przypadłością, która potrafi być niezwykle uciążliwa. Dla wielu osób to jedyna droga do poprawienia nie tylko komfortu życia, ale także zwiększenie pewności siebie. Dlatego warto sprawdzić jak przebiega leczenie i czy stosowanie zastrzyków poprawi także twój stan zdrowia.


Artykuł sponsorowany

materiały promocyjne

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Strona główna INTERIA.PL