Nuda – jaki ma wpływ na naszą psychikę?

Nuda i lenistwo to kategorie na stałe związane z pracą i czasem wolnym. Zastanawiałaś się, jak oba te zjawiska oddziałują na naszą psychikę? Czy da się obronić przed ich negatywnymi konsekwencjami? Pojęcia nudy i lenistwa to kategorie nieodzownie związane z pracą i czasem wolnym. Czy zastanawiałaś się jednak, jak oba te zjawiska mogą oddziaływać na naszą psychikę? I czy da się w ogóle obronić przed negatywnymi konsekwencjami bezproduktywnego nicnierobienia?

Czas wolny

Czas wolny, jako taki, pojawił się wraz z potrzebą wypoczywania i jest w opozycji do pracy, która to z kolei stanowi jeden z podstawowych wymiarów ludzkiego bytowania. Praca postrzegana jest jako jedna z cnót, dzięki której człowiek jest w stanie zaspokajać swoje podstawowe potrzeby czy wytwarzać dobra służące do ich zaspokajania. Pojawieniu się pracy stopniowo towarzyszyło pojawienie się kategorii czasu wolnego, a jego zwiększanie miało z kolei wpływ na wykształcenie różnych sposobów jego spędzania - to jest odpowiednio: odpoczynku, nudy i lenistwa. Przyjrzyjmy się dokładniej każdemu z tych zjawisk.

Nudy na pudy

Nuda jest często określana jako brak czegoś: brak zajęcia czy zainteresowania w związku z faktem wykonywania nieciekawej czynności. Jest to zjawisko na dłuższą metę niepożądane, ponieważ człowiek - jako taki - pragnie ekscytacji. W skrócie dałoby się rzec, że nuda to wolny czas bez pomysłu na jego zagospodarowanie. Nie należy utożsamiać lenistwa z nudą - według najnowszych badań naukowychi to nuda właśnie może mieć negatywny wpływ na zdrowie psychiczne człowieka i prowadzić do apatii, poczucia pustki czy bezsensu życia - a stąd już prosta droga do wzrostu przestępczości, uzależnień i społecznej izolacji. Co ciekawe, badacze zajmujący się tematem wyróżnili kilka rodzajów nudy:

  • nuda obojętna: człowiek jest wycofany, zobojętniały na bodźce zewnętrzne
  • nuda regulacyjna: towarzyszy jej poczucie niezdecydowania
  • nuda badawcza: szukamy zajęcia, usilnie próbujemy się w coś zaangażować
  • nuda reagująca: szukamy alternatyw dla sytuacji, w której się aktualnie znajdujemy
  • nuda apatyczna: podobna do stanów depresyjnych

Nuda powoduje szereg reakcji fizycznych i emocjonalnych, nie wszystkie z nich są jednak z gruntu negatywne. Można by się zastanowić nad tym, dlaczego nuda nie zniknęła na drodze ewolucji? Odrobinę światła w tym temacie rzuca eksperyment przeprowadzony przez dr Sandi Mann, która dowodzi, że osoby wykonujące z pozoru nudne, nieciekawe zajęcia, osiągają lepsze wyniki w testach na kreatywność i myślą w sposób nieszablonowy. Wniosek nasuwa się sam: jeśli brakuje nam zewnętrznych bodźców, to sami próbujemy jakoś zająć nasz mózg. Pracownicy Googla mają nawet pozwolenie na chwilę nudy w pracy - mogą surfować po Internecie lub oddawać się innym z pozoru nudnym czynnościom - wszystko dlatego, że menadżerowie firmy wierzą w to, iż chwila nudy pobudzi ich kreatywność.

https://favi.pl/produkty/p/sofa-juliett-2-osobowa-navy-blue

Na kanapie leży leń...

Na kanapie leży leń, nic nie robi cały dzień... chyba każdy z nas zna to słynne zdanie, dzięki któremu kanapa stała się artefaktem, który niemalże automatycznie związany jest z lenistwem. Lenistwo można zdefiniować jako ograniczone nakłady pracy w działaniu. Lenistwo jest na tyle niebezpiecznym zjawiskiem, na ile jest w stanie zahamować rozwój jednostki, nie dopuszczając do realizacji jej osobistych celów oraz zainteresowań, prowadząc tym samym do nudy. Niemniej nie można tych obu zjawisk ze sobą utożsamiać, bo to lenistwo stoi za ludzką potrzebą podejmowania aktywności w celu oszczędzenia czasu i energii, co w przeszłości było bezpośrednim impulsem do wynalezienia łuku, igły, roweru czy samochodu na przykład - słowem niektóre wynalazki, tak istotne dla ludzkości, zawdzięczamy lenistwu właśnie.

Odpoczynek


Odpoczynek to zasłużona nagroda po pracy i odpowiedź organizmu na zmęczenie. Praktykowanie lenistwa podczas wypoczynku nie jest samo w sobie negatywne, o ile nie przerodzi się w nudę, ponieważ długofalowa skłonność do unikania jakiegokolwiek zajęcia może prowadzić do apatii lub nawet depresji! Szybkie tempo życia również nie wpływa na nas dobrze - negatywne konsekwencje "wyścigu szczurów" szczególnie odczuwają dzieci i młodzież. Czasem aż trudno - pomiędzy szkołą i zajęciami dodatkowymi - wygospodarować chwilę czasu na słodkie nicnierobienie. Może jednak dobrze pozwolić dziecku się czasem trochę "ponudzić" tak, aby samo sobie wymyśliło zajęcie? Dajemy w ten sposób dzieciom szansę, aby samodzielnie pobudziły swoje mózgi do działania... co może być owocne w skutkach, o ile jako rodzice, będziemy dbali o to, aby dzieci nie nudziły się zbyt często i zbyt długo.

artykuł sponsorowany
materiały promocyjne

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Strona główna INTERIA.PL