Potrawy wielkanocne z twistem — jak sprawić, by były lżejsze?
Potrawy wielkanocne, choć niezwykle pyszne, to często powodują uczucie ciężkości. Co zrobić, by uczynić tradycyjne dania lżejszymi? Oto kilka pomysłów na wprowadzenie kilku drobnych zmian do klasycznych, świątecznych potraw, które uczynią je łatwiejsze do strawienia.
Jeśli pomyśli się o tym, jakie są najbardziej znane potrawy wielkanocne, zdecydowana większość pomyśli sobie właśnie o jajkach faszerowanych z dużą ilością majonezu. Żeby nieco odchudzić faszerowane jajka i uczynić bardziej przyjaznymi dla żołądka, wcale nie potrzeba dużych zmian!
Zamiast tradycyjnego majonezu, można sięgnąć po jogurt naturalny lub jogurt grecki, co zmniejszy kaloryczność dania, jednocześnie wpływając pozytywnie na perystaltykę jelit. Jeśli nie chcesz całkiem rezygnować z majonezu, warto rozważyć połączenie majonezu light z jogurtem, uzyskując równie pyszną kremową konsystencję, a jednocześnie ograniczając ilość tłuszczu.
Kolejnym ciekawym pomysłem jest zastąpienie majonezu pastą z awokado z dodatkiem tuńczyka. Kremowa konsystencja w połączeniu z obłędnym smakiem takiej pasty sprawi, że jajka nabiorą zupełnie innego charakteru.
Aromatyczna, gorąca pieczeń rzymska z jajkiem lub bez często gości na wielkanocnych stołach — co zrobić, żeby uczynić ją bardziej lekkostrawną? Aby uczynić pieczeń nieco przyjaźniejszą dla żołądka, należy dokonać kilku drobnych zamian — przede wszystkim, zamiast tradycyjnego mięsa wołowo-wieprzowego, użyć chudszego, drobiowego np. z indyka. Indycze mięso jest lekkie i równie pyszne!
Jeśli chcesz, aby Twoja pieczeń była bardziej fit, zwróć uwagę na ilość i rodzaj tłuszczu, jaki do niej używasz. Zastąp masło innymi, lżejszymi tłuszczami, takimi jak oliwa z oliwek lub olej kokosowy. To prosta zamiana, która zmniejszy ilość nasyconych tłuszczów w potrawie, zachowując jednocześnie pełen smak.
Warto pomyśleć także o zastąpieniu tradycyjnej, białej bułki w przepisie wersją pełnoziarnistą lub innymi alternatywami, np. siemieniem lnianym. Te drobne zmiany sprawią, że pieczeń rzymska stanie się jeszcze ciekawsza w smaku i odpowiednia także dla osób na diecie odchudzającej!
Wielkanocne świętowanie nie może odbywać się bez udziału jarzynowej. W jaki sposób odmienić klasyczny przepis, by był bardziej przystępny dla układu pokarmowego? Wariacje sałatki jarzynowej z wykorzystaniem jogurtu to doskonały sposób na uczynienie tego tradycyjnego dania bardziej lekkostrawnym, bez utraty smaku. Możesz wykorzystać do tego jogurt grecki bądź naturalny i wymieszać go z domowym majonezem, nadając sałatce bardziej odświeżający charakter.
Warto również rozważyć dodanie do sałatki jarzynowej większej ilości warzyw liściastych, takich jak szpinak czy rukola, bogatych w błonnik, który wspomaga pracę całego układu pokarmowego. Fit wersję sałatki można urozmaicić, wprowadzając do niej orzechy, pestki dyni czy awokado. Przepisy na obiad z wykorzystaniem tej wersji sałatki pozwolą cieszyć się smakiem potraw, bez uczucia ciężkości.
Alternatywna wersja tradycyjnej babki wielkanocnej, czyli babka marchewkowa, to wyjątkowa propozycja dla tych, którzy pragną uczestniczyć w wielkanocnej uczcie i jednocześnie nie przejmować się kaloriami. Czym jest babka marchewkowa? Zapewne większość kojarzy korzenne ciasto marchewkowe — babka marchewkowa jest jego bliską kuzynką. Upieczenie babki z dodatkiem marchewki i jogurtu znacznie poprawi jej smak, konsystencję, kaloryczność oraz wpływ na żołądek.
Jeśli chcesz, aby babka marchewkowa była bardziej fit, zamiast tradycyjnej mąki, wykorzystaj mąkę pełnoziarnistą, a cukier zastąp słodzikiem bądź inną alternatywą. A jeśli nie przepadasz za marchewką, możesz spróbować zastąpić ją słodkim ziemniakiem, czyli batatem.
Lekkostrawna Wielkanoc to nie musi być pusty frazes! Wprowadzając kilka zmian do przepisów na tradycyjne potrawy, możesz cieszyć się pełnią smaku świątecznych dań, bez wzdęć. Eksperymentowanie w kuchni to także szansa na stworzenie nowych receptur, które mogą na stałe wejść do świątecznego jadłospisu.
Artykuł sponsorowany