Zapobieganie przewlekłemu zapaleniu gardła – proste porady
Czasami ból gardła jest tak ostry, że utrudnia połykanie. Wówczas najczęściej ma związek z infekcją bakteryjną lub wirusową. Jednak zdarza się, że utrzymuje się przez kilka tygodni i wtedy ma charakter przewlekły – związany z różnymi czynnikami. Jak zapobiegać przewlekłemu zapaleniu gardła? Poznaj proste porady.
Gardło każdego dnia jest narażone na działanie czynników fizycznych, chemicznych i biologicznych. W niektórych sytuacjach mogą one tak intensywnie podrażniać wrażliwą błonę śluzową gardła, że doprowadzają do bolesnego stanu zapalnego [1].
Za przewlekłe zapalenie gardła mogą odpowiadać m.in.:
- substancje alergizujące np. kurz, orzechy, mleko [2];
- dym tytoniowy [2];
- czynniki chemiczne w miejscu pracy (opary) [1];
- mocny alkohol i ostre potrawy [2];
- intensywne lub długotrwałe używanie głosu [2];
- narażenie na zmienne temperatury powietrza [2];
- sięganie po bardzo zimne lub gorące napoje [1];
- powiększenie migdałka gardłowego [2];
- przebywanie w pomieszczeniach o bardzo małej lub dużej wilgotności powietrza [1];
- przewlekłe zapalenie zatok przynosowych lub choroby ogólnoustrojowe, np. zaburzenia hormonalne, cukrzyca, niewydolność serca, choroby nerek, refluks żołądkowo-przełykowy [2].
Ból to niejedyny objaw przewlekłego zapalenia gardła. Wiele zależy od rodzaju choroby. Wyróżnia się jej trzy typy.
- Przewlekłe proste zapalenie gardła, któremu towarzyszy uczucie obecności przeszkody, kuli i ucisku w gardle. Można odczuwać częstą potrzebę odchrząkiwania i odkrztuszania zalegającej wydzieliny. Pojawiają się również napady kaszlu bez wyraźnych objawów ogólnych [2].
- Zapalenie zanikowe, na które cierpią w większości osoby starsze. Intensywnie daje o sobie znać podczas oddychania suchym i gorącym powietrzem. Bardzo często jest przyczyną wybudzeń podczas snu, ponieważ towarzyszy mu zaleganie gęstej wydzieliny na tylnej ścianie gardła, która utrudnia oddychanie. W zapaleniu zanikowym występuje zaczerwienienie lub przekrwienie błony śluzowej gardła [2].
- Zapalenie o charakterze przerostowym, które pod względem objawów przypomina zapalenie proste. Z tą różnicą, że występują w nim zaczerwienienia i pogrubienia błony śluzowej. Powiększeniu ulegają również grudki chłonne na tyle gardła [2].
Istnieje kilka działań profilaktycznych, które zmniejszają ryzyko wystąpienia przewlekłego zapalenia gardła. Oczywiście podstawą jest ustalenie, co powoduje nieprzyjemne dolegliwości i wyeliminowanie czynnika chorobotwórczego. Mogą to być np. alergeny w postaci kurzu, dlatego należy unikać przebywania w zakurzonych pomieszczeniach i dbać o regularne sprzątanie swojego otoczenia [2].
Prostą poradą jest również skupienie się na prawidłowym oddychaniu, by gardło nie było stale narażane na podrażnienia. Przede wszystkim wdech musi odbywać się przez nos, by powietrze zostało dobrze oczyszczone. Trzeba zwracać na to uwagę zwłaszcza podczas pracy w szkodliwym środowisku oraz przy gwałtownych zmianach temperatury. Jeżeli istnieją przeszkody medyczne, które utrudniają oddychanie przez nos, należy skonsultować swój problem z laryngologiem. Dolegliwości takie jak przewlekłe zapalenie zatok przynosowych lub skrzywienie przegrody nosowej powinny być odpowiednio leczone [1].
By zapobiec przewlekłemu zapaleniu gardła, warto ostrożnie podchodzić do spożywania gorących, zimnych, pikantnych, kwaśnych i słonych posiłków [1]. Dla utrzymania zdrowia lepiej zrezygnować również z używek, zwłaszcza z palenia papierosów i picia mocnego alkoholu [2]. Natomiast leczenie przewlekłego zapalenia gardła domowymi sposobami może obejmować inhalacje nawilżające wysuszoną błonę śluzową oraz stosowanie środków działających miejscowo [2].
W przypadku wystąpienia infekcji bakteryjnej lub grzybiczej gardła warto sięgnąć po dostępne w aptece bez recepty leki np. Chlorchinaldin VP. Substancja czynna tego leku zapobiega rozwojowi drobnoustrojów, dzięki czemu hamuje rozwój infekcji i stanu zapalnego oraz zwalcza przyczynę odczuwanego bólu gardła [3]. Tym samym można zmniejszyć ryzyko, że ostry stan zapalny przejdzie w przewlekłe zapalenia gardła.
Gdy dolegliwości związane z przewlekłym zapaleniem gardła nie ustępują lub nasilają się, należy zgłosić się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej lub do laryngologa.
Artykuł we współpracy z Chlochinaldin
Bibliografia:
[1] Latkowski, B., Czynniki zewnętrzne a przewlekłe zapalenie gardła i krtani, 1982, Notatki Płockie. Kwartalnik Towarzystwa Naukowego Płockiego, 27(1 (110), s. 41-42.
[2] Zagor M. i in., Ostre i przewlekłe zapalenie gardła, 2018
[3] Witryna internetowa: https://www.chlorchinaldin.pl/chlorchinaldin-vp/ (dostęp: 06.03.2024).
Artykuł sponsorowany