"Covidowe ucho". Nietypowy objaw zakażenia koronawirusem

Do typowych objawów zakażenia COVID-19 zalicza się gorączkę, kaszel oraz w cięższym przebiegu duszność i niedotlenienie. Coraz więcej mówi się również o nowych powikłaniach zakażenia, takich jak zapalenie płuc, problemy z węchem czy dolegliwościami ze strony układu kostno-stawowego. Nowe badania mówią o coraz częściej występującym „covidowym uchu”. Czym jest i u kogo występuje?

"Covidowe ucho" - kto jest narażony?

Indyjscy lekarze opublikowali najnowszy raport w "Hindustan Times", z którego wynika, że u ok. 6 proc. pacjentów, którzy przechorowali COVID-19 lub są w trakcie choroby, pojawiają się problemy laryngologiczne, w tym "covidowe ucho", czyli problemy ze słuchem. Indyjscy lekarze wskazują, że najczęściej problemy te występowały u osób po 40. roku życia.

"Covidowe ucho" - objawy

Do objawów "covidowego ucha" zaliczono:

  • dzwonienie i szum w uszach,
  • całkowitą utratę słuchu,
  • zawroty głowy,
  • bóle ucha.

Najczęściej zgłaszanymi objawami były szumy i dzwonienia w uszach. Objawy te pojawiały się w trakcie trwania zakażenia, ale również nawet kilka tygodni po wyleczeniu COVID-19. Objawy pojawiały się tymczasowo i znikały, lub trwały cały czas. Oprócz powyższych, problemy ze słuchem mogą wywoływać dodatkowe objawy: nerwowość, bezsenność i niedosłuch.

Reklama

"Covidove ucho" - leczenie

Koronawirus łatwo dostaje się do uszu. Amerykańscy badacze z Johns Hopkins University School of Medicine potwierdzili, że wirus przedostaje się do ucha środkowego, wywołując zmiany, które prowadzą do pogorszenia słuchu lub do jego całkowitej utraty. Dzieje się tak, ponieważ część gardła, gdzie gromadzi się wirus, kontaktuje się z trąbką Eustachiusza, która jest częścią przewodu słuchowego. Zaburzenia słuchu mogą mieć charakter przejściowy, ale mogą również trwale uszkodzić słuch u pacjentów po COVID-19. W przypadku problemów z uszami, każdorazowo należy zgłosić się do laryngologa z niepokojącymi objawami. W problemach laryngologicznych pomocne są ćwiczenia oddychania, a w szczególnych sytuacjach lekarz może zadecydować o wdrożeniu leczenia sterydami.


CZYTAJ TAKŻE: 

Długi ogon covid. Możliwe powikłania po chorobie

Domowe sposoby na ból ucha

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: niedosłuch | covid objawy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Popularne