Psychiczne bariery i aspekty emocjonalne związane z noszeniem protezy
Noszenie protezy zębowej jest zjawiskiem dość powszechnym. Tymczasem wciąż wiele osób unika mówienia o tym wprost. Warto odczarować wszelkie tematy tabu związane z noszeniem protezy, gdyż jest to przede wszystkim wyraz dbania o swoje zdrowie, samopoczucie i komfort w wykonywaniu codziennych czynności.
Noszenie protezy zębowej to dla wielu osób nie tylko kwestia zdrowia jamy ustnej, ale także aspekt emocjonalny. Jedno z głównych wyzwań, z którym borykają się użytkownicy protez, to błędne postrzeganie tej kategorii i traktowanie jej jako senioralnej. Kolejnym silnym skojarzeniem może być poczucie posiadania sztucznego ciała obcego w jamie ustnej, który często kojarzy się z bólem i ograniczeniem np. w jedzeniu. Dodatkowo noszenie protez może być kojarzone z uciążliwością poprzez pamięć o codziennej higienie i pielęgnacji. Każdemu skojarzeniu mogą towarzyszyć różne emocje. Najczęściej użytkownikom protez towarzyszy wstyd związany z powodem braku uzębienia, strach przed wypadnięciem protezy i dyskomfort. Niemiej jednak, największą obawą użytkowników protez jest ocena otoczenia, która może powodować uczucie wykluczenia, brak akceptacji i niską samoocenę, a to z kolei może wpływać na ich codzienne życie, relacje społeczne, pewność siebie i komfort psychiczny.
Badania pokazują, że aż 60 proc. respondentów zgadza się z opinią, że protezy zębowe stanowią temat tabu. Aż 70% badanych decyduje się rozmawiać o swojej protezie jedynie z najbliższą rodziną lub lekarzem[1].
Tymczasem brak otwartej komunikacji w społeczeństwie utrwala fałszywe przekonania, które mogą wpływać na decyzje dotyczące noszenia, a także pielęgnacji protezy. Przede wszystkim warto podkreślać, że decyzja o założeniu protezy to wyraz dbania o siebie oraz o własne zdrowie. Powodów do założenia protezy może być wiele - utrata zębów może być spowodowana m.in. poprzez chorobę, wypadek, uwarunkowanie genetyczne, czy też brak dostępu do opieki stomatologicznej bądź zaniedbanie higieny jamy ustnej. Wizyta u specjalisty protetyka pomoże poprawić stan zdrowia, podniesie pewność siebie i w dłuższej perspektywie - podniesie komfort życia.
Noszenie protezy zębowej powinno być kojarzone pozytywnie. To rozwiązanie znacznie poprawia jakość codziennego funkcjonowania. Nie da się ukryć, że decyzja o noszeniu protezy może początkowo wywoływać niepewność, zwłaszcza w okresie adaptacji. Przez pierwsze kilka tygodni uczymy się funkcjonować od nowa. Początkowo jedzenie czy mówienie może przynosić wyzwania, jednak odpowiednie postępowanie z protezą, pielęgnacja w połączeniu z cierpliwością oraz konsekwencja przyniesie wymierne efekty. Użytkownicy poczują większy komfort związany nie tylko z jedzeniem i mówieniem, ale także będą mogli brać czynny udział w życiu społecznym, w przeróżnych aktywnościach fizycznych i to co najważniejsze będą mogli uśmiechać się bez obaw.
Z pewnością komfort w okresie adaptacji (a także później) poprawi odpowiednio dobrany krem do protez[2]. Warto poszukać takiego, który zapewni warstwę amortyzującą pomiędzy dziąsłem a protezą, dzięki czemu zmniejszy się nacisk i zminimalizuje ryzyko otarć. Taką formułę posiada Corega Max Mocowanie + Komfort.
W społeczeństwie utarło się, że protezy noszą tylko osoby starsze w wieku powyżej 55 lat. Te przekonania są równie silne u użytkowników protez, jak i u osób, które ich nie noszą i rodzą całkowicie błędne wyobrażenia.
Tymczasem warto zauważyć, że zgodnie ze wspomnianym już badaniem, protezy zębowe nosi aż 57 proc. osób po 40 roku życia, a więc ten temat dotyczy sporej części Polaków w średnim wieku[3]. Protezy zębowe to także rozwiązanie dla wielu młodszych osób, które nabawiły się ubytków pod wpływem niefortunnych wydarzeń.
Proteza jest więc skutecznym sposobem leczenia niezależnie od wieku, jak i również płci. Nie należy więc zwlekać z podjęciem decyzji o jej noszeniu. Wszelkie wątpliwości warto rozwiać u specjalisty protetyka. Odpowie on na wszelkie pytania związane z dopasowaniem protezy, pomoże dobrać właściwy model, a także doradzi odpowiednie środki pielęgnacyjne.
Proteza zębowa może być elementem, który pozwala na pełniejsze życie, swobodniejsze jedzenie i bardziej otwarte relacje społeczne. Obawiamy się jednak, że wypadnie ona podczas śmiechu, jedzenia czy kichania w sytuacjach towarzyskich. Można tego uniknąć, stosując wysokiej jakości krem do mocowania protez - zarówno całkowitych, jak i częściowych. Pozwala on ograniczyć możliwości przemieszczania się protezy, dzięki czemu zapobiega wstydliwym sytuacjom, ale także mikrourazom, które mogą powodować stany zapalne w jamie ustnej. Kremem poprawiającym mocowanie oraz pozwalającym na wygodną aplikację jest Corega Max Mocowanie + Osłona. Nie dopuszcza także do dostawania się drobinek pokarmów pod protezę.
Każda osoba korzystająca z protezy powinna cieszyć się pełnią życia. Odpowiednio dostosowana i pielęgnowana proteza zębowa to nie tylko element dbania o zdrowie jamy ustnej, ale także klucz do poprawy jakości życia i pewności siebie.
[1] https://www.infodent24.pl/media/pliki/112915.html
[2] https://corega.com/pl-pl/denture-journey/getting-dentures/why-it-is-important-to-use-a-denture-adhesive/
[3] https://www.infodent24.pl/media/pliki/112915.html
Kremy do mocowania protez zębowych Corega Max Mocowanie + Osłona, Corega Max Mocowanie + Komfort wyprodukowane przez Stafford-Miller (Ireland) Limited; Podmiot prowadzący reklamę: Haleon Poland Sp.z o.o. PM-PL-PLD-23-00245