Sekret afrykańskiej urody. Jak działa i jak stosować masło shea?
Pięknie pachnie i jeszcze lepiej działa. Masło shea, znane również jako karité, to jeden z najbardziej cenionych naturalnych tłuszczów roślinnych, uznawany za sekret wiecznej urody kobiet w Afryce. Pozyskiwane jest z orzechów drzewa masłowego (Vitellaria paradoxa), które rośnie w Afryce Subsaharyjskiej. Od wieków stosowane jest w pielęgnacji skóry i włosów, a także w kuchni i medycynie ludowej. Łatwo kupisz je także w Polsce - dowiedz się więc więcej, jak działa i jak stosować to niezwykłe masło.
Nie ma wątpliwości, że masło shea to produkt wyjątkowy, wyróżnia się nie tylko pięknym zapachem, ale także unikalnym bogatym składem i właściwościami.
Zobacz, za co masło karité jest tak cenione na całym świecie.
- Unikalny skład. Niezmydlalne frakcje (4-10%) - w przeciwieństwie do wielu olejów roślinnych (np. kokosowego czy oliwy z oliwek), masło shea zawiera dużą ilość frakcji niezmydlających się, które intensywnie regenerują skórę. Witaminy A i E - działają antyoksydacyjnie, przyspieszają regenerację skóry i chronią przed starzeniem. Natomiast kwasy tłuszczowe (oleinowy, stearynowy, linolowy, palmitynowy) - zapewniają głębokie nawilżenie i odżywienie.
- Doskonała biozgodność ze skórą. Masło shea jest dobrze tolerowane nawet przez skórę wrażliwą i skłonną do alergii. Jego struktura lipidowa przypomina warstwę ochronną skóry, dzięki czemu szybko się wchłania i nie zatyka porów.
- Wszechstronne działanie. Oprócz intensywnego nawilżenia, masło shea ma działanie przeciwzapalne, kojące i regenerujące. Sprawdza się w pielęgnacji skóry atopowej, poparzonej słońcem, a nawet w leczeniu drobnych ran i blizn.
- Naturalna ochrona przeciwsłoneczna. Masło shea zawiera naturalny filtr UV na poziomie SPF 4-6, który wspomaga ochronę przed promieniowaniem słonecznym.
Mało shea ma zbawienne działanie skóry, naturalnie ją nawilża, odżywa i koi podrażnienia. Może być stosowane do każdego rodzaju skóry, także tej z problemami. Ponadto:
- Nawilża i regeneruje skórę - zatrzymuje wodę w naskórku, chroniąc przed przesuszeniem.
- Łagodzi podrażnienia, jest idealne do skóry atopowej, skłonnej do alergii i egzemy.
- Wzmacnia barierę lipidową skóry - chroni przed zimnem, wiatrem i czynnikami środowiskowymi.
- Przyspiesza gojenie - stosowane na blizny, rozstępy i drobne rany.
Produkt ten z powodzeniem można stosować także na włosy - zwłaszcza te suche i zniszczone. Masło shea je głęboko odżywia, wzmacnia cebulki, zapobiega łamliwości i wygładza niesforne pasma. Można używać go intensywnego olejowania włosów, lub jako codzienną odżywkę. Można też nakładać je na zniszczone końcówki - wówczas niewielka ilość produkty wcieramy w pyszczące się pasma i stylizujemy fryzurę jak zwykle - już nie spłukując masła.
Na rynku dostępna jest masło shea lub inaczej karité, w różnych formach. Różnią się nieco wyglądem i właściwościami. W sklepach, drogeriach, aptekach i sieci dostępny jest szeroki wybór produktów na bazie czystego masła shea czy też mieszanek shea z innymi olejami.
Surowe (nierafinowane) masło shea to jego Najbardziej naturalna i wartościowa forma. Ma lekko żółtawy lub kremowy kolor i charakterystyczny orzechowo-drzewny zapach. Zawiera najwięcej składników odżywczych. Może mieć grudkowatą konsystencję, która topnieje w kontakcie ze skórą.
Rafinowane masło shea jest przetworzone (oczyszczone) - pozbawione zapachu i niektórych składników odżywczych. Ma białą barwę i jednolitą konsystencję. Lepiej nadaje się dla osób, które nie lubią naturalnego zapachu surowego masła.
Masło shea jako dodatek w kosmetykach często występuje jako składnik balsamów do ciała, kremów do rąk, szamponów i odżywek do włosów. Może być połączone z innymi olejami (np. olejem kokosowym, arganowym) dla lepszego działania.
Kupując produkt zwróć uwagę nie skład - najlepiej podziała 100% masło shea bez dodatków. Na opakowaniu zwróć też uwagę na certyfikaty - np. Fair Trade, ECOCERT, gwarantujące jakość i etyczne pochodzenie. Zdaniem znawców najlepsze masło shea pochodzi z Ghany, Mali, Burkina Faso.
Masło shea jest niezwykle wszechstronnym produktem pielęgnacyjnym i może być stosowane na wiele sposobów. Oto najlepsze metody jego użycia:
1. Do pielęgnacji twarzy
- Stosuj masło shea zamiast kremu nawilżającego - niewielką ilość rozgrzej w dłoniach i wmasuj w skórę twarzy, szczególnie na noc.
- Nakładaj go pod oczy - nawilża i redukuje zmarszczki oraz cienie pod oczami.
- Smaruj nim spierzchnięte usta - działa jak naturalny balsam do ust.
- Na trądzik i blizny - dzięki właściwościom regenerującym i przeciwzapalnym przyspiesza gojenie się skóry.
2. Do pielęgnacji ciała
- Shea jako balsam nawilżający - doskonałe dla skóry suchej, łuszczącej się i skłonnej do podrażnień.
- Na rozstępy i blizny - regularne stosowanie poprawia elastyczność skóry i zmniejsza widoczność blizn.
- Na suchą skórę dłoni i stóp - działa intensywnie regenerująco, idealne na noc w połączeniu z bawełnianymi rękawiczkami lub skarpetkami.
- Po opalaniu - łagodzi podrażnienia i odżywia skórę po ekspozycji na słońce.
- Na skórę wrażliwą i atopową - pomaga w leczeniu egzemy, łuszczycy i AZS.
3. Do pielęgnacji włosów
- Do olejowania, jako maska przed myciem - wetrzyj w skórę głowy i włosy, pozostaw na 30-60 minut, a następnie umyj szamponem.
- Na końcówki włosów - zapobiega rozdwajaniu się i puszeniu.
- Do stylizacji - niewielka ilość masła shea wygładza włosy i nadaje im blask.
4. Dla dzieci i niemowląt
- Na odparzenia pieluszkowe - łagodzi podrażnienia i tworzy barierę ochronną.
- Na ciemieniuchę - delikatnie wmasuj w skórę głowy dziecka, a po kilku godzinach wyczesz łuski.
5. Inne zastosowania
- Smarowidło na ukąszenia owadów - zmniejsza swędzenie i łagodzi podrażnienia.
- Shea jako naturalny dezodorant - w połączeniu z olejem kokosowym i sodą oczyszczoną.
- Do masażu - relaksuje i nawilża skórę.
- Jako naturalna ochrona przeciwsłoneczna - SPF 4-6, idealne jako baza pod filtr UV.
CZYTAJ TAKŻE:
Najlepsze źródła witaminy E. Utrzymasz w ryzach cholesterol, ochronisz skórę przed starzeniem
Nawilży, ukoi, odmłodzi i odświeży. Stosuj zimą, gdy swędzi całe ciało
Odejmują skórze lat. Stymulują produkcję kolagenu i "prasują" zmarszczki