Jaki krem na zmarszczki, co najlepiej nawilży skórę? Poznaj kluczowe składniki kremu do twarzy
Znalezienie idealnego kremu do twarzy może być nie lada wyzwaniem. Chociaż drogeryjne półki uginają się od produktów, a firmy kosmetyczne z każdej strony atakują nas reklamami kremów z coraz to bardziej zaawansowanymi składami, nadal wiele z nas nie wie, po który z nich sięgnąć. Czym się kierować wybierając krem idealny dla nas? Wiekiem, a może raczej typem skóry? Jakich składników w kremach szukać, a jakich zdecydowanie unikać?
Jeśli chcemy zacząć poszukiwania idealnego dla nas kremu, pierwszym krokiem powinno być określenie, jaki typ skóry posiadamy. Dopiero później powinniśmy szukać kosmetyku przeznaczonego dla danej kategorii wiekowej. Dlaczego? Ponieważ cera czterdziestolatki może przetłuszczać się bardziej niż u dwudziestolatki.
Jakie typy skóry wyróżniamy i jakie składniki powinny zawierać kremy przeznaczone do ich pielęgnacji?
Skóra normalna
To najbardziej pożądany typ skóry. Jest miękka i elastyczna, jej pory nie są rozszerzone i widoczne, nie ma również tendencji do powstawania niedoskonałości czy przetłuszczania się. W pielęgnacji skóry normalnej idealnie sprawdzą się preparaty, które zapobiegną starzeniu się skóry, nawilżą ją i ochronią przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych. Polecane do niej produkty to lekkie kremy nawilżające i rewitalizujące lub preparaty ze składnikami przeciwzmarszczkowymi (ich stężenie będzie zależało od naszego wieku).
Skóra tłusta
Cechą charakterystyczną skóry tłustej jest błysk, ponieważ jej powierzchnię pokrywa powłoka sebum. Ma rozszerzone pory i tendencje do powstawania wyprysków i zaskórników. Jej plusem jest natomiast fakt, że starzeje się dużo wolniej niż cera normalna czy sucha. Posiadaczki skóry tłustej chcąc zminimalizować jej świecenie, często sięgają po produkty matujące. Warto jednak wiedzieć, że mocno wysuszające kosmetyki sprawią, że nasza cera będzie bronić się przed przesuszeniem i zacznie produkować jeszcze większe ilości sebum. Najlepiej wybierać więc kosmetyki, które w łagodny sposób będą normalizowały pracę gruczołów łojowych oraz nawilżają skórę, gdyż cera tłusta jest często odwodniona.
W kosmetykach do cery tłustej powinny więc znaleźć się takie składniki jak:
- składniki nawilżające (kwas hialuronowy, gliceryna, kolagen)
- kwasy owocowe (np. mlekowy, migdałowy, glikolowy) o działaniu złuszczającym
- kwas salicylowy, który oczyszcza pory i łagodzi stan zapalny
- ekstrakty ziołowe działające przeciwzapalnie
- naturalne glinki wspomagające wydalanie toksyn i oczyszczanie skóry
- cynk, który pomaga ściągnąć pory i wspomaga gojenie stanów zapalnych
Skóra sucha
Skóra sucha wymaga intensywnego nawilżenia i regeneracji. Jest delikatna, cienka, szybciej się starzeje. Często towarzyszy jej uczucie ściągnięcia oraz łuszczenie. Krem do cery suchej powinien nawilżać ją, łagodzić podrażnienia i wspomagać odbudowę bariery hydrolipidowej.
Idealny krem do skóry suchej powinien zawierać:
- kwas hialuronowy, który intensywnie nawilża skórę, regeneruje ją, łagodzi podrażnienia, zwiększa elastyczność i zapobiega łuszczeniu się skóry
- witaminę A o działaniu wygładzającym i spłycającym zmarszczki
- kolagen zatrzymujący wodę i działający uelastyczniając na skórę
- glicerynę regulującą nawilżenie skóry
- olej z migdałów zmiękczający naskórek
Skóra mieszana
Skóra mieszana jest trudna w pielęgnacji. W okolicy nosa, brody i czoła, czyli w tzw. strefie T, przetłuszcza się, natomiast policzki są suche. Wymaga więc doboru kosmetyków o różnym działaniu.
Jak dobrać krem do cery mieszanej?
Dermatolodzy i kosmetolodzy zalecają, aby skórę mieszaną dokładnie obserwować i reagować na jej aktualne potrzeby. Latem bowiem bardziej się przetłuszcza, więc odpowiednie dla niej będą kosmetyki silnie nawilżające o lekkiej konsystencji. Zimą natomiast może się mocno przesuszać, dlatego warto wtedy włączyć do rutyny pielęgnacyjnej krem o bogatszej konsystencji.
Wybierając produkty do swojej codziennej pielęgnacji, zwracamy uwagę na ich działanie, zapach, konsystencję. Często też sięgając po szampon czy balsam do ciała kierujemy się przywiązaniem do danej firmy kosmetycznej. Najważniejsze jednak przy wyborze zarówno kremów jak i produktów do włosów, ciała czy makijażu powinno być sprawdzanie ich składów.
W Unii Europejskiej obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1223/2009 dotyczące produktów kosmetycznych. Określa ono wymogi dotyczące etykietowania i informowania o składnikach potencjalnie szkodliwych (np. toksycznych, rakotwórczych) lub uczulających.
Na rynku europejskim wszystkie kosmetyki, zanim trafią na sklepowe półki, poddaje się szeregom testów, aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo ich stosowania. Mimo to, wiele z nas doświadczyło sytuacji uczulenia przez jakiś kosmetyk. Nie oznacza to, że był on słabej jakość lub że miał w swoim składzie jakiś szkodliwy dla naszego ciała składnik. Po prostu każda skóra jest inna i nie da się stworzyć kosmetyku idealnego dla wszystkich.
Mimo rygorystycznych przepisów regulujących składy kosmetyków, obecność kilku z nich w kremach czy balsamach do ciała, wywołuje sporo kontrowersji. Czy faktycznie mogą być one niebezpieczne dla zdrowia? Nie zawsze, wszystko bowiem zależy od ich zawartości w danym kosmetyku. Faktem jest natomiast, że często mogą one niekorzystnie wpływać na naszą cerę.
Składnikami kosmetycznymi, które cieszą się najgorszą opinią, są:
- Parabeny - czyli konserwanty, dzięki którym kosmetyk jest w stanie przetrwać określoną ilość czasu po jego otwarciu. Gwarantują również, że nie zmieni on swojej konsystencji i właściwości pielęgnacyjnych. Parabeny mogą wywoływać alergie, a ich długotrwałe stosowanie sprawia, że skóra staje się wrażliwa na działanie czynników zewnętrznych.
- PEG i PPG - związki chemiczne dodawane do kosmetyków, aby ułatwić ich aplikację. Negatywnie wpływają na naskórek powodując jego rozpulchnianie, a także osłabiają barierę hydrolipidową.
- Silikony - dodawane do kosmetyków dla poprawy ich konsystencji i ułatwienia nakładania na skórę. Poza tym nie zawierają żadnych składników odżywczych dla naszej skóry, która dodatkowo nie potrafi ich wydalać. Nie ma na ten moment jednoznacznych badań, czy perspektywa ich dłuższego stosowania nie będzie miała negatywnego wpływu na zdrowie.
- Alkohol - składnik na temat którego krąży chyba najwięcej sprzecznych informacji. Nie można bowiem jednoznacznie ocenić, czy jest on zły czy dobry. Wszystko zależy od tego, do jakiego kosmetyku został dodany, w jakim stężeniu i ilości, itd. Jego głównym zadaniem jest konserwacja i zabezpieczenie produktu przed bakteriami. Może wywoływać podrażnienia i mocno wysuszać skórę.
- Składniki ropopochodne takie jak parafina, olej mineralny i wazelina. Powszechnie stosowane do produkcji kosmetyków ze względu na łatwy dostęp i bardzo niską cenę. Mogą uczulać i wywoływać zmiany trądzikowe, ponieważ “zapychają" ujścia gruczołów łojowych. Nie przepuszczają substancji odżywczych w głąb skóry i działają wyłącznie na jej powierzchni, czyli jednym słowem są mało skuteczne.
- Trietanolamina - ma za zadanie utrzymywać odpowiednie pH produktu. Niestety udowodniono, że działa również rakotwórczo. Stosowana więc długotrwale lub w wysokich stężeniach może przyczyniać się do powstawania nowotworów.
- Poliakrylamid - zwiększa gęstości produktów i zapewnia im odpowiednią konsystencję. Podobnie jak przy trietanolaminie, udowodnione zostało działanie rakotwórcze.
CZYTAJ TAKŻE:
Najlepszy olej dla pań po czterdziestce. Dodawaj do kremu, stosuj pod oczy
Wlej do wanny, a obrzęki i cellulit znikną. Tak przygotujesz odchudzającą kąpiel
Wyglądają najmłodziej na świecie. 10 kroków koreańskiej pielęgnacji twarzy