Zamiast dać do rosołu, spróbuj zastosować na skórę. Ujędrni i spłyci zmarszczki

Liście laurowe, choć powszechnie używane są w kuchni jako przyprawa, znalazły zastosowanie również w medycynie naturalnej i kosmetyce. Ta aromatyczna przyprawa kryje w sobie wiele właściwości, które mogą okazać się pomocne w redukcji pierwszych oznak starzenia się. Jak się okazuje, to tani produkt przeciwstarzeniowy, który można zastosować na kilka sposobów.

Co kryją w sobie liście laurowe?

Liście laurowe, znane również jako liście bobkowe, to aromatyczne liście wawrzynu szlachetnego, rośliny pochodzącej z rejonu Morza Śródziemnego. Są popularnym składnikiem kuchni wielu krajów i wykorzystywane są głównie jako przyprawa do zup, sosów, mięs oraz gulaszy, nadając potrawom charakterystyczny, lekko gorzkawy smak i intensywny zapach.

Liście laurowe od dawna stosowane są w ziołolecznictwie. Zawierają mnóstwo cennych składników aktywnych, takich jak flawonoidy, garbniki, olejki eteryczne (np. geraniol, cyneol, terpeny). To także źródło witamin i minerałów, wśród których wymienia się magnez, cynk, selen, żelazo, a także witaminę C, A i witaminy z grupy B. 

Reklama

Poza walorami kulinarnymi liście laurowe mają również właściwości zdrowotne. Mogą wspierać trawienie, pomagając w redukcji wzdęć i niestrawności, a także wspomagać pracę wątroby. Liście laurowe są również stosowane w medycynie naturalnej jako środek łagodzący objawy przeziębienia, kaszlu i infekcji górnych dróg oddechowych. Czasami wykorzystuje się je w postaci naparów lub olejków eterycznych do inhalacji bądź masażu, co może przynieść ulgę w bólach mięśniowych i reumatycznych. 

Liście laurowe w domowej kosmetyczce

Poprzez swój bogaty skład liście laurowe wykazują właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, oczyszczające i ściągające. Dzięki antyoksydacyjnemu działaniu neutralizują wolne rodniki, które są jedną z głównych przyczyn starzenia się komórek organizmu, w tym także skóry.  

Regularne stosowanie kosmetyków z dodatkiem liści laurowych może przyczyniać się do utrzymania jędrności i elastyczności skóry, spowalniając przy tym tworzenie się zmarszczek. 

Domowe kosmetyki na bazie liści laurowych mogą spłycić zmarszczki i drobne linie mimiczne. Ponadto liście laurowe wykazują działanie rozjaśniające, co pomaga w redukcji przebarwień i poprawieniu kolorytu skóry.  

Liście laurowe na zmarszczki - jak stosować?

Liście laurowe są w stanie zadziałać na skórę niczym naturalny lifting. Widocznie ją ujędrnią, a także spłycą pierwsze zmarszczki. Jak je zastosować? Sposobów jest kilka. 

Można przygotować maseczkę z liści laurowych, która napnie i ujędrni skórę, spłycając widoczne zmarszczki. Dla najlepszych efektów dobrze stosować ją dwa razy w tygodniu. Jak ją zrobić? Pokrusz osiem liści laurowych, wrzuć do 100 ml oliwy i dodaj dwie łyżki płatów owsianych. Pozostaw składniki do napęcznienia, a następnie nałóż na twarz i pozostaw na ok. 20 minut. Zmyj letnią wodą.  

Liście laurowe mogą także posłużyć jako baza toniku, który zadziała nie tylko odmładzająco, ale również odkażająco, przez co pomoże zredukować trądzik. W tym celu należy przygotować napar z liści laurowych i stosować go codziennie podczas mycia twarzy, tj. rano i wieczorem.

Jednym z prostszych sposobów na zastosowanie liście laurowych w domowej pielęgnacji jest przygotowanie naturalnej maści na bazie olejku laurowego. W tym celu potrzebujesz dwóch łyżek olejku laurowego, łyżkę masła shea oraz trzech kropelek olejku różanego. Maść powstałą z tych trzech składników należy stosować 1-2 razy dziennie. 

CZYTAJ TAKŻE:

Napój z gotowanej cebuli ma moc dobrych właściwości. Efekty zaskakują

Najlepsze dodatki do kąpieli. Mają działanie relaksujące, oczyszczające i odżywcze

Warto mieć w kosmetyczce i apteczce. Dlaczego i na co stosować masło kakaowe?

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL