Opryszczka wargowa. Dlaczego wokół ust pojawiają się nieprzyjemne zmiany?

Opryszczka wargowa to nieprzyjemne schorzenie, które pojawić się może u osób w każdym wieku. Objawia się charakterystycznym owrzodzeniem na ustach, któremu towarzyszyć może swędzenie, opuchlizna i uczucie mrowienia. Opryszczka ma niestety nawrotowy charakter, więc istnieje duże prawdopodobieństwo, że pojawi się na naszych ustach więcej niż jeden raz. Jak ją leczyć? Zobacz najważniejsze informacje na temat opryszczki wargowej.

Opryszczka wargowa. Charakterystyka i przyczyny

Opryszczka wargowa to choroba, która wywoływana jest wirusem opryszczki, który pochodzi z rodziny herpes simplex virus. 

Wyróżnić można dwa główne wirusy odpowiedzialne za opryszczkę - HSV1 i HSV2. Pierwszy odpowiada przede wszystkim za pojawienie się opryszczki wargowej, drugi zaś opryszczki narządów płciowych. Do zarażenia najczęściej dochodzi w okresie dziecięcym - przez kontakt z nosicielem wirusa. U dorosłych zaś głównym źródłem są kontakty seksualne z innym zarażonym. Jak pokazują badania, nosicielami HSV może być nawet 90 proc. populacji. 

Wielu zarażonych nie ma żadnych objawów i w ten sposób nieświadomie zaraża innych. Dlaczego? Wbrew powszechnej opinii wirus opryszczki przenosi się nawet w okresie bezobjawowym. Do zarażenia nie jest konieczne wystąpienie charakterystycznego owrzodzenia na wargach.

Reklama

Trzeba wiedzieć również, że opryszczka ma charakter nawrotowy. Co to oznacza? Po zarażeniu lub w przypadku wystąpienia objawów - po ich wyeliminowaniu - wirus pozostaje w organizmie w formie utajonej. Może więc uaktywnić się co jakiś czas, np. w przypadku obniżonej odporności, przemęczenia, zmian hormonalnych, niedożywienia, ekspozycji na słońce, gorączki lub miesiączki.

Poza opryszczką wargową wyróżnić można także inne rodzaje opryszczki. Chodzi przede wszystkim o opryszczkę narządów płciowych, zapaśników, opryszczkowe zapalenie jamy ustnej, opryszczkowe zapalenie mózgu i opryszczkowe zapalenie rogówki.

Objawy opryszczki wargowej

W przebiegu opryszczki wargowej wyróżnić można kilka faz. Pierwszą jest swędzenie i/lub zaczerwienienie w okolicy ust. Towarzyszyć im może opuchlizna, uczucie napięcia ust i mrowienie. 

Następnie, po około 2-3 dniach, pojawić się może pęcherzyk przypominający owrzodzenie. Wraz z rozwojem choroby może on zmienić swoją formę. Po jakimś czasie zaobserwować można więc także i wypełnienie płynem surowiczym. 

Objawy opryszczki zazwyczaj ustają po około 7-10 dniach. Warto pamiętać również, że pierwotne zarażenie wirusem opryszczki w wielu przypadkach ma charakter bezobjawowy.

Opryszczka wargowa. Leczenie

Leczenie opryszczki wargowej opiera się wyłącznie na zminimalizowaniu jej nieprzyjemnych objawów. Sam wirus jest nieuleczalny, pozostaje w naszym organizmie i co jakiś czas może o sobie przypominać w postaci bolących owrzodzeń na ustach. 

Pacjentom z opryszczką przypisuje się przede wszystkim maści zawierające acyklowir, który przyspiesza gojenie się zmiany. Jego zamiennikiem może być maść cynkowa lub maść z ekstraktem z melisy. W niektórych przypadkach stosuje się leczenie doustne - także acyklowirem lub walacyklowirem. Popularnym preparatem są również przeźroczyste plastry na opryszczkę, które nie tylko wysuszają zmianę, ale także uniemożliwiają przeniesienie wirusa na inne części ciała.

Alternatywą dla tradycyjnego leczenia mogą być tzw. domowe sposoby na opryszczkę. Dobrym pomysłem mogą być okłady z czosnku, cebuli, melisy, rumianku lub szałwii. Można wykorzystać także miód - ma właściwości bakteriobójcze i wirusobójcze, aloes - działa przeciwzapalnie, lub antywirusowy olejek z drzewa herbacianego. 

Popularnym sposobem na opryszczkę wargową jest również przykładanie do ust torebki po zaparzonej herbacie, która może działać ściągająco i przeciwwirusowo.

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: opryszczka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL