Zaburzenia erekcji - kiedy trzeba iść do lekarza?

​Szacuje się, że z problemami z erekcją w Polsce zmaga się nawet 1,5 miliona mężczyzn. Częstość zaburzeń wzrasta wraz z wiekiem - nawet połowa mężczyzn w wieku powyżej 70 lat przyznaje, że doświadczyła problemów z erekcją. Jakie są przyczyny zaburzeń erekcji? Poznaj, jak przebiega diagnostyka i jakie są dostępne możliwości leczenia.

Przyczyny zaburzeń erekcji

Dlaczego mężczyźni zmagają się z zaburzeniami erekcji? Kiedyś uważano, że za znaczną większość ich przypadków odpowiadają problemy natury psychicznej i emocjonalnej - stres, depresja czy zaburzenia lękowe. Obecnie wiadomo o wielu różnych stanach patologicznych, które mogą przyczyniać się do zaburzeń erekcji. 

Stres i depresja nadal są ważnym czynnikiem sprzyjającym rozwojowi problemów z erekcją, jednak zawsze trzeba wykluczyć ich inne możliwe przyczyny, do których zalicza się:

Reklama
  • choroby układu sercowo-naczyniowego, w szczególności miażdżycę, nadciśnienie tętnicze czy niewydolność mięśnia sercowego;
  • spadek poziomu testosteronu we krwi, najczęściej związany z wiekiem;
  • cukrzycę, w szczególności jeżeli poziomy glikemii są źle kontrolowane i choroba jest powikłana nefropatią;
  • przyjmowanie niektórych leków, w szczególności o działaniu moczopędnym, zwalniających pracę serca (beta-blokery), leki przeciwdepresyjne czy stosowane w leczeniu przerostu prostaty i raka prostaty.

Zaburzenia erekcji - czynniki ryzyka

Niektóre złe nawyki i przyzwyczajenia mogą zwiększać ryzyko pojawienia się problemów z erekcją. Znacznie większe ryzyko zaburzeń erekcji mają mężczyźni otyli lub z nadwagą, palący papierosy czy nadużywający alkoholu. Nie bez znaczenia jest również nieodpowiednia dieta - uboga w produkty pełnoziarniste, a bogata w pokarmy przetworzone i tłuszcze nasycone sprzyja rozwojowi cukrzycy, zaburzeń lipidowych i miażdżycy. 

Zaburzeniom erekcji sprzyjają także problemy w związku, przewlekły stres czy depresja. Problemy z erekcją są dla mężczyzny bardzo przykrą dolegliwością, z którą ciężko jest poradzić sobie na poziomie emocjonalnym. 

Nierzadko dochodzi do sytuacji, kiedy to właśnie zaburzenia erekcji przyczyniają się do unikania współżycia, spadku pewności siebie, a w efekcie depresji i powstania błędnego koła.

Diagnostyka zaburzeń erekcji

Problemy z erekcją wymagają szerokiej i dokładnej diagnostyki. Podczas wizyty u specjalisty lekarz zbierze dokładny wywiad i przeprowadzi badanie okolic intymnych. W celach dalszej diagnostyki warto wykonać podstawowe badania laboratoryjne, jak morfologia krwi czy badanie ogólne moczu. Powinno się także wykonać:

  • oznaczenie poziomu glukozy we krwi,
  • test doustnego obciążenia glukozą,
  • lipidogram,
  • oznaczenie poziomu testosteronu, hormonów tarczycy, prolaktyny, LH;
  • oznaczenie parametrów funkcji wątroby (ALT, AST) i nerek (GFR, kreatynina).

Dodatkowo warto dokonać pomiaru ciśnienia tętniczego, i wykonać badanie EKG. Przy wykryciu jakichkolwiek nieprawidłowości w badaniach lekarz zleci dodatkowe testy w celu pogłębienia diagnostyki. Przy podejrzeniu neurologicznych przyczyn zaburzeń erekcji wskazana jest konsultacja i diagnostyka u lekarza neurologa.

Zaburzenia erekcji - leczenie

Terapia zaburzeń erekcji powinna być przeprowadzana pod okiem specjalisty, który wybierze najbardziej korzystną metodę leczenia w zależności od wykrytej przyczyny. 

Podstawową grupą leków, wykorzystywaną terapii zaburzeń erekcji, są inhibitory fosfodiesterazy 5 (PDE5i). Najpopularniejszym z nich jest sildenafil, substancja czynna Viagry. Leki z tej grupy hamują rozkład związku odpowiedzialnego za rozszerzenie naczyń prącia podczas erekcji. Dzięki temu w połączeniu z naturalną stymulacją seksualną wspomagają powstawanie i utrzymanie erekcji. Niestety nie wszyscy mężczyźni mogą ją stosować - jest przeciwwskazana między innymi u panów przyjmujących azotany, czy z chorobami układu sercowo-naczyniowego. 

Alternatywnymi metodami w przypadku obecności przeciwwskazań lub nietolerancji inhibitorów PDE5i są:

  • czopki z alprostadilem, wprowadzane bezpośrednio do cewki moczowej, działają one rozszerzająco na naczynia krwionośne prącia;
  • zastrzyki z alprostadilu, papaweryny lub fentoloaminy do ciał jamistych;
  • zastosowanie tak zwanych aparatów próżniowych, wspomagających utrzymanie erekcji;
  • suplementacja testosteronu u mężczyzn ze stwierdzonymi jego niedoborami;
  • operacja wszczepienia protezy prącia.

Jeżeli przyczyną zaburzeń erekcji są problemy emocjonalne, warto skorzystać z pomocy psychiatry i psychoterapeuty. Ważne jest także odpowiednie leczenie wykrytych podczas diagnostyki nieprawidłowości - zaburzeń lipidowych, węglowodanowych, nadciśnienia czy miażdżycy.

CZYTAJ TAKŻE:

Viagra. Co trzeba o niej wiedzieć? 

Podczas seksu wcale nie pęka serce

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL