​Ślinianki - działanie i najczęstsze choroby

Ślinianki to gruczoły wydzielnicze, odpowiedzialne za wytwarzanie śliny. Sprawdź, jak działają i jakie choroby najczęściej je dotykają.

Gruczoły ślinowe duże i małe

Ślinianki podzielić można na dwie grupy:

1. Duże - występujące w parach, po dwie z każdego rodzaju, połączone przewodami z jamą ustną:

- przyuszne - największe ze ślinianek, w kształcie zbliżone do trójkąta, położone po obu stronach żuchwy, której ruchy podczas mówienia lub jedzenia uciskają leżące za nią ślinianki, pobudzając je do wydzielana śliny;

- podżuchwowe - mniejsze od przyusznych, położone poniżej żuchwy;

- podjęzykowe - najmniejsze, umiejscowione na dnie jamy ustnej, w jej przedniej części.

2. Małe gruczoły ślinowe, wspomagające duże ślinianki w produkcji śliny - liczne niewielkie grudki rozsiane po błonie śluzowej jamy ustnej i gardła.

Reklama

Zadania ślinianek

Prawidłowe funkcjonowanie ślinianek jest niezwykle ważne dla działania całego układu pokarmowego. 

Ślina zwilża pokarm, ułatwiając jego połykanie, oprócz tego zawiera enzymy trawienne, które rozpoczynają proces trawienia. Dodatkowo ślina pomaga w oczyszczaniu jamy ustnej, wypłukując z niej resztki jedzenia.

Schorzenia związane z gruczołami ślinowymi

Do schorzeń związanych z gruczołami ślinowymi należą:

- zapalenia - jak nagminne wirusowe zapalenie ślinianek (świnka) lub sialozy (dotykające głównie ślinianek przyusznych, towarzyszące innych schorzeniom ogólnoustrojowym);

- kamica ślinianek - w jej przebiegu na skutek zaburzeń wydzielania śliny tworzą się guzy w obrębie gruczołów ślinowych (najczęściej podżuchwowych);

- nowotwory ślinianek - łagodne lub złośliwe.

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: ślina
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL