Zastój wody w organizmie najlepiej zwalczać wiosną. Kosmetolog radzi, jaki zabieg wybrać

Cellulit powstający w tkance podskórnej jest efektem stałego ucisku komórek tkanki tłuszczowej (adipocytów) na naczynia krwionośne i limfatyczne. To z kolei prowadzi do powstawania obrzęków - zastojów limfatycznych, nazywanych często przez kobiety nadmiarem wody w organizmie lub obrzękami limfatycznymi. Jak z nimi walczyć? Wyjaśnia ekspertka.

Dagmara Nowak-Barańska, kosmetolog i założycielka krakowskiego Beauty Lounge, tłumaczy, w jakich przypadkach warto zgłosić się z tym problemem do kosmetologa, jakimi metodami najskuteczniej walczyć z obrzękami, a także, dlaczego początek wiosny jest na to najlepszym momentem. 

Na czym polega zastój wody w organizmie?

Najprościej mówiąc - do zastoju wody dochodzi, gdy węzły chłonne i układ limfatyczny nie radzą sobie z procesem detoksykacji, a więc usuwania z organizmu toksyn oraz zbędnych produktów przemiany materii. Najczęstsze przyczyny problemu to: 

  • przyjmowanie zbyt małej ilości płynów, 
  • jedzenie produktów z dużą zawartością soli, 
  • zmiany hormonalne,
  • siedzący tryb życia.

- Regularnie pijąc duże ilości wody, organizm jest w stanie w pełni otworzyć właz symbolicznej tamy. Węzły chłonne zaczynają pracować szybciej i wydajniej, pobudzając w ten sposób diurezę, a więc zwiększając ilość wydalanego moczu, przynosząc tym samym ulgę obrzękom. Podobny efekt przynoszą wykonywane w gabinecie zabiegi manualne czy technologiczne, w których wykorzystywany jest drenaż limfatyczny, po których klientki mają wrażenie, że ich węzły chłonne zaczynają odpompowywać nagromadzony w organizmie płyn, co dzieje się w trakcie znacznie wzmożonej diurezy. W połączeniu z dużymi ilościami wypijanej wody, zabieg jest w stanie skutecznie uruchomić proces naturalnego oczyszczania organizmu - tłumaczy kosmetolog Dagmara Nowak-Barańska.

Reklama

Przyczyny powstawania obrzęków. Choroba czy zły styl życia?

By skutecznie zlikwidować obrzęki, trzeba poznać ich przyczynę. Jak sprawdzić, czy obrzęk ma charakter trwały? Wystarczy nacisnąć palcem na obrzęknięte miejsce  i obserwować, jak długo utrzymuje się odcisk. Jeśli po naciśnięciu dołek utrzymuje się przez kilka sekund, oznacza to, że w organizmie występuje zastój limfatyczny. W takich sytuacjach trzeba rozpocząć od badania przepływu żył (USG Dopplera) wykonywanego przez specjalistę - angiologa, który potwierdzi lub wykluczy chorobę krążenia.

Jeżeli natomiast obrzęk zdarza się jedynie od czasu do czasu, a problem pojawia się głównie w takich sytuacjach, jak np. przebywanie w wysokich temperaturach, po zbyt długim noszeniu butów na obcasach, a także w momentach gorszego odżywania się i niedostatecznego nawadniania, można wówczas bez przeszkód skorzystać z zabiegów drenażu limfatycznego, zarówno robionego manualnie, jak i przy pomocy aparatury.

Co na obrzęki i cellulit wodny? Endermologia

W walce z nadmiarem wody w organizmie wykorzystuje się technologię. Jako najskuteczniejszą formę terapii kosmetolodzy wymieniają dwie metody. 

W pierwszej kolejności przy pomocy zabiegu, jakim jest drenaż limfatyczny z wykorzystaniem znanej i popularnej endermologii. - Jest to rodzaj masażu całego ciała, zaczynający się zawsze od drenażu limfatycznego, a więc pracy nad zdrenowaniem nadmiaru wody. To zabieg szczególnie popularny w okresie wiosenno-letnim, kiedy temperatura zaczyna rosnąć, a więc zbliża się perspektywa odsłaniania swojego ciała. Ważna w przypadku tego zabiegu jest regularność.

Co ciekawe, technika endermologii powstała już ponad 35 lat temu, a opatentował ją francuski inżynier Louis Paul Guitay. Po przebytym wypadku motocyklowym musiał poddać się wielomiesięcznej, intensywnej rehabilitacji, której jedną z podstaw były masaże ręczne. Podczas zabiegów zauważył, że ich efekty zależą przede wszystkim od manualnych umiejętności masażystów i stosowanej przez nich siły nacisku. Wówczas zdecydował się na opracowanie technologii naśladującej ruchy terapeutów, masaż wykonującej jednak znacznie szybciej i precyzyjniej. W ten sposób udało się uzyskać fizjoterapeutyczną poprawę kondycji ciała. Po wielokrotnym wykonaniu tego zabiegu sam jego twórca zauważył, że oprócz zmian na poziomie mięśniowo-tkankowym, nastąpiła również ogromna zmiana w poprawie kondycji skóry. Wtedy też rozszerzono fizjoterapeutyczno-medyczne zastosowanie endermologii na potrzeby działań kosmetologicznych. Tak stworzona technologia jest doskonałym przykładem działania wielokierunkowego, łączącego ze sobą zdrowie i urodę.

Co na obrzęki i cellulit wodny? Presoterapia

Drugim, niezwykle skutecznym zabiegiem jest tzw. presoterapia. To popularne i znane od dawna bandażowanie ciała, które już od wielu lat wykorzystywano w medycynie. Polega na ucisku ciała przy wykorzystaniu specjalistycznego bandaża, w przypadku kosmetologii nasączonego składnikami aktywnymi. W ten sposób przeprowadza się drenaż limfatyczny, wpływa się na poprawę krążenia oraz osiąga lepszą wchłanialność składników aktywnych. Trzeba bowiem pamiętać, że obecność cellulitu świadczy o zaburzeniach krążenia. Kiedy kobieta ma już tę dolegliwość, wchłanialność składników aktywnych - obecnych choćby w popularnych balsamach modelujących czy wyszczuplających, dostępnych w drogeriach czy aptekach - jest niewielka.

Dużo większa przyswajalność i wchłanialność następuje dopiero wtedy, kiedy omówione zabiegi połączymy wraz z codziennymi - prozaicznymi, choć ogromnie ważnymi - czynnościami, takimi jak: picie wody, odpowiednio zbilansowana dieta, ruch i pielęgnacja domowa.

Dlaczego obrzęki i cellulit przytrafiają się to częściej kobietom?

Opisywane wcześniej stany są pochodną układu hormonalnego. Dlatego z problemem obrzęków i z cellulitem mamy do czynienia przede wszystkim u kobiet - ze względu na przewagę estrogenów przy niedoborze progesteronu. Dlatego też obecnie w okresie wiosennym po - w większości - przesiedzianej zimie, kobieta z tendencją do takich zmian na skórze, powinna wspomóc się zabiegami, aby cellulit nie powodował u niej obrzęków limfatycznych.

Na powstawanie cellulitu i obrzęków ma wpływ wiele różnych czynników. Główne z nich to jednak przede wszystkim siedzący tryb życia i zbyt ciasne ubrania, zwłaszcza jeansy. Dlaczego? - W sytuacjach, w których zależy nam na drenowaniu, wykonuje się ucisk, który powinien być wykonywany od dołu ku górze - tłumaczy Dagmara Nowak-Barańska. - Jeśli jednak nosimy zbyt ciasne spodnie, zwłaszcza w odcinku biodrowym, działamy w zupełnie odwrotnym kierunku. Kobietom często wydaje się, że właśnie powinny nosić przylegające do ciała ubrania. Przylegające powinny być jednak rajstopy czy legginsy, na pewno nie jeansy.

Zauważmy, że endermologia, presoterapia czy inne zabiegi drenujące, działają zawsze od dołu ku górze. Działając w odwrotnym kierunku, a więc nosząc choćby zbyt ciasne spodnie, nie usprawniamy przepływu limfy, a jedynie ściągamy obrzęk w dół.

Wczesna wiosna to najlepszy czas na zabiegi na ciało

Nadchodząca właśnie wiosna to najbardziej odpowiedni moment na podjęcie działań w celu redukcji obrzęków i cellulitu. Trzeba bowiem pamiętać, że jeśli ktoś ma permanentny problem z zastojami limfatycznymi, choć różnicę zauważy nawet po jednym zabiegu, to chcąc uzyskać trwałą poprawę kondycji skóry i wygładzenia antycellulitowego, należy myśleć o całej serii zabiegowej. W związku z tym czas całej kuracji wydłuża się do około dziesięciu zabiegów - w częstotliwości około dwóch tygodniowo.

CZYTAJ TAKŻE: 

Ręce zdradzają, czy pijesz wystarczającą ilość wody. Zrób prosty test 

Napar z zielonej herbaty pomaga schudnąć i zachować zdrowie


INTERIA.PL/materiały prasowe

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL