Problem nie tylko estetyczny. Skąd się biorą haluksy?
Koślawy paluch to przypadłość, którą częściej zauważymy u kobiet, niż mężczyzn. Są problemem nie tylko estetycznym, ale również bolesnym i utrudniającym tak prostą czynność, jaką jest dobór obuwia. Haluksy to deformacja w obrębie pierwszego stawu śródstopno-palcowego, która pogłębia się wraz z upływem czasu. Skąd się biorą haluksy, jak im zapobiegać i jak je leczyć? Odpowiadamy.
Haluks, czyli koślawy paluch, pojawia się na skutek deformacji w stawie śródstopno-palcowym, który umiejscowiony jest po wewnętrznej części stopy, przy dużym palcu. Deformacja sprawia, że głowa kości ulega zgrubieniu, które wywołuje ból oraz stanowi duży problem w doborze odpowiedniego obuwia.
Haluksy najczęściej występują genetycznie, zwłaszcza po stronie żeńskiej, jednakże nie dotyczą tylko kobiet, ponieważ mężczyźni również skarżą się na problem koślawego palucha.
Kolejnym czynnikiem związanym z pojawieniem się deformacji w obrębie stopy, jest noszenie złego obuwia. Zbyt ciasne buty, ale również te na wysokim obcasie czy koturnie mogą powodować nieprawidłowe ułożenie palców, co skutkować będzie haluksami.
Na tworzenie się haluksów mają również wpływ urazy w obrębie stopy, a także choroby reumatoidalne. Ponadto częściej występują one u kobiet po ciąży - osłabienie więzadeł oraz zmiany hormonalne powodują, że do deformacji dochodzi częściej.
Haluksy trudno pomylić z inną dolegliwością, ponieważ w przypadku koślawego palucha pojawia się charakterystyczne zgrubienie u podstawy palca, po stronie wewnętrznej stopy. Uwypuklenie stawu jest bolesne, może być zaczerwienione. Ból towarzyszący haluksom może pojawiać się w trakcie chodzenia, w nieodpowiednim obuwiu lub nawet w czasie spoczynku.
Z upływem czasu, oprócz zgrubienia stawu, zauważalne jest nachodzenie palucha na palca drugiego stopy. Zmienia się wówczas kształt całej stopy oraz inaczej rozkłada się nacisk na stopę. To z kolei powoduje problemy ze skórą na podeszwie - tworzą się nagniotki, odciski i modzele.
Jeśli deformacja stawu jest głęboka, ból nie ogranicza się tylko do zgrubienia przy paluchu, ale rozprzestrzenia się na całą stopę, mogąc promieniować aż do łydki. W nodze, w której występuje koślawy paluch, może również pojawiać się drętwienie oraz uczucie zesztywnienia palców.
Chociaż haluksy to zmiany widoczne "gołym okiem", to każdą niepokojącą i bolesną zmianę należy skonsultować ze specjalistą ortopedą. Zaawansowanie deformacji będzie widoczne na prześwietleniu, zatem lekarz kieruje pacjenta na wykonanie badania RTG stopy i na jego podstawie dobierany jest sposób leczenia.
Leczenie uzależnione jest od stopnia zaawansowania deformacji i nie zawsze wymaga interwencji chirurgicznej. W przypadku niewielkich zmian, nie dających silnych objawów bólowych, warto zaopatrzyć się w specjalistyczne ortezy, które zapobiegają pogłębianiu się deformacji. Są to specjalne nakładki, zakładane na paluch na noc, które działają na zasadzie "odpychania" palucha od pozostałych palców stopy. Mają one na celu przywrócić prawidłowy kąt ułożenia palca oraz zmniejszyć ewentualny ból stopy.
Na rynku dostępne są również specjalistyczne wkładki do butów, które na co dzień mają wymusić prawidłowe ułożenie stopy w trakcie chodzenia, ale również zapobiegają one tworzeniu się odcisków na podeszwie stopy.
Celem zatrzymania postępującej deformacji warto, by pacjent zdecydował się na zabiegi fizjoterapeutyczne ukierunkowane na stopy oraz ich prawidłowe ułożenie. W trakcie ćwiczeń mobilizuje się staw do prawidłowej pracy, zwiększa jego ruchomość, co w efekcie zmniejsza również dolegliwości bólowe czy uczucie drętwienia w stopie.
Ostateczną metodą leczenia deformacji palucha jest zabieg operacyjny, polegający na skorygowaniu stawu. Metoda dobierana jest w zależności od stopnia deformacji. Jeśli zmiana nie jest duża, w trakcie zabiegu ortopeda poluzowuje więzadła oraz skraca torebkę stawową, co poprawia wygląd stopy oraz przywraca funkcjonalność stawu.
W przypadku dużych deformacji dokonuje się pełnej korekty stawu, wraz z zastosowaniem stabilizacji za pomocą śrub.
Niestety bardzo często nawet po zabiegu chirurgicznym, deformacja w obrębie palucha powraca. Dzieje się tak najczęściej powodu braku fizjoterapii ale także przez kontynuowanie nieprawidłowych nawyków, takich jak zbyt ciasne lub zbyt wysokie obuwie. Nadwaga również sprzyja nawrotom deformacji.
Istnieją domowe sposoby, które mogą pomóc w walce z bólem oraz obrzękiem spowodowanym deformacją palucha. Każdorazowo należy konsultować ich stosowanie z lekarzem, jednak okłady z naparu liścia laurowego mogą zmniejszyć obrzęk w okolicy stawu. Ponadto stosować można okłady z jodyny, która również działa przeciwobrzękowo lub moczyć stopy w roztworze z aspiryną.
Do ciepłej wody wystarczy wrzucić tabletkę aspiryny i moczyć w niej stopy - roztwór ten zadziała przeciwbólowo. Wykonana pasta z aspiryny nałożona na stopy, pozwoli pozbyć się bolesnych odcisków i nagniotków. Aby ją przygotować, należy do sześciu tabletek aspiryny dodać łyżeczkę wody oraz pół łyżeczki soku z cytryny i tak przygotowaną pastę nanieść na zrogowaciałą skórę.
CZYTAJ TAKŻE:
Ganglion, czyli charakterystyczna zmiana na ręce. Co oznacza?