Na czym polega i co może wykryć badanie dna oka?

Badanie dna oka może dla nieświadomego pacjenta oznaczać bolesne badanie, jednak rzeczywistość jest inna. Badanie nie boli i pozwala ocenić, czy stan naczyń krwionośnych w gałce ocznej jest prawidłowy.

Na czym polega badanie dna oka?

Badanie dna oka przeprowadza się za pomocą oftalmoskopu, urządzenia oświetlającego wnętrze gałki ocznej. Wziernik ma proste działanie, gdyż emituje wiązkę światła. Przed badaniem nie stosuje się znieczulenia, gdyż jest bezbolesne. 

Pacjent współpracuje z lekarzem, patrząc się w różne strony, co pozwala na obejrzenie dokładnie wszystkich naczyń. Doświadczony lekarz przeprowadza to badanie bardzo szybko, a jeśli dno oka wygląda prawidłowo, nie trzeba przeprowadzać dodatkowych badań.

Krople do badania dna oka

Jeśli zwykłe badanie wykryje, że stan oka jest nieprawidłowy, to konieczne jest dokonanie go ponownie. W takim przypadku lekarz zakrapla do oka środek powodujący rozszerzenie źrenicy. Dzięki temu znacznie lepiej widać podejrzany obszar. 

Reklama

Atropina działa po kilku minutach od zakroplenia, a po skończeniu badania nie wolno prowadzić samochodu ani obsługiwać innych maszyn. Pamiętajmy o tym, by przed badaniem zdjąć szkła kontaktowe i zaprzestać używania leków w formie kropli do oczu. Najlepiej jest to skonsultować z lekarzem.

Co lekarz widzi podczas badania?

Na dnie oka znajduje się siatkówka, nerw wzrokowy i naczynia krwionośne. Dzięki badaniu można ustalić, czy siatkówka nie zaczyna się odwarstwiać, zdiagnozować jaskrę lub problemy z nerwem wzrokowym, a także zobaczyć, czy naczynia w odpowiedni sposób odżywiają oko. 

To badanie pozwala na uratowanie wzroku, jeśli podczas jego przeprowadzania zostanie wykryta jaskra. Nieleczona choroba prowadzi do poważnych problemów ze wzrokiem i układem nerwowym.


INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL