Aktywność fizyczna po wygranej walce z rakiem. Nowe badanie nie pozostawia złudzeń
Aktywność fizyczna zmniejsza ryzyko wielu chorób przewlekłych - podkreślają lekarze i apelują, by ruszyć się z kanapy. A co z osobami, które pokonały raka? Czy one też powinny stosować się do tych zaleceń? Okazuje się, że jak najbardziej (przy czym, wiadomo, że poziom aktywności powinien być dostosowany do ich stanu i możliwości). Jak wynika z badań opublikowanych w piśmie "JAMA Oncology", niski poziom aktywności fizycznej wpływa negatywnie na przeżywalność osób, u których nowotwory zostały wyleczone.
Przeprowadzona w Kanadzie analiza danych dotyczących ponad 1500 osób, u których nowotwory zostały wyleczone, wykazała, że osoby spędzające w pozycji siedzącej ponad osiem godzin dziennie i wykonujące mniej niż 150 minut ćwiczeń tygodniowo były ponad pięciokrotnie bardziej narażone na zgon z powodu nowotworu lub innych przyczyn niż osoby aktywne fizycznie.
Blisko jedna trzecia uczestników nie wykonywała żadnych ćwiczeń i spędzała w pozycji siedzącej ponad sześć godzin dziennie. Również jedna trzecia wykonywała ćwiczenia o umiarkowanej lub dużej intensywności przez 150 minut tygodniowo.
Jak podkreślają badacze, wpływ siedzącego trybu życia na zdrowie w populacji wolnej od raka jest dobrze znany, a ich badanie jest jednym z pierwszych, które ukazuje związek między "długotrwałym siedzeniem" a przeżyciem po raku.
- Liczba osób wyleczonych z nowotworów szybko wzrasta, dlatego ważna jest świadomość odpowiednich nawyków i zmian trybu życia - mówi autorka analizy Lin Yang z Cancer Care Alberta w Calgary.
- Choć powinniśmy dążyć do wykonywania od 150 do 300 minut ćwiczeń tygodniowo o umiarkowanej lub dużej intensywności, technologia bardzo zmienia nasz styl życia, przyczyniając się do mniejszej aktywności fizycznej. A nawet jeśli udaje nam się ćwiczyć, jednak jednocześnie zbyt dużo czasu dziennie spędzamy w pozycji siedzącej, będzie to miało negatywny wpływ na zdrowie - komentuje dr Alpa Patel z American Cancer Society.
- Wielu lekarzy wciąż mówi pacjentom, aby dużo odpoczywali i nie tracili energii, podczas gdy powinni oni zachęcać do bezpiecznego poziomu regularnej aktywności fizycznej - wskazuje dr Patel. I dodaje: - Wiele z tego, co ludzie mogą zrobić po zdiagnozowaniu raka, jest podobne do tego, co mogą zrobić, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka. Obejmuje to niepalenie, utrzymywanie zdrowej masy ciała, aktywność fizyczną, ograniczanie czasu spędzanego na siedzeniu, np. przed telewizorem, przestrzeganie diety bogatej w owoce i warzywa oraz unikanie alkoholu.
Badania będą zespołu z Kanady będą kontynuowane.
CZYTAJ TAKŻE:
Choroby nowotworowe u młodych dorosłych. Oto cztery najczęstsze przypadki raka
Schowała wyniki badań do szuflady. Czasem łatwiej nie wiedzieć