Choroby nowotworowe u młodych dorosłych. Oto 4 najczęstsze przypadki raka

Wbrew powszechnej opinii problem chorób nowotworowych nie dotyczy wyłącznie osób w podeszłym wieku. Coraz częściej chorują także młodzi ludzie. Pod lupę bierzemy cztery nowotwory, które najczęściej atakują młodych dorosłych. Są to: rak jądra, ziarnica złośliwa, czerniak i mięsaki.

Rak jądra

Rak jądra to choroba, która występuje u młodych mężczyzn. Najczęściej pojawia się między 16. a 27. rokiem życia. Co roku w Polsce wykrywa się ponad 800 przypadków tego nowotworu. Aby przypomnieć o problemie, każdego roku w listopadzie organizowana jest akcja Movember, która ma zachęcić młodych mężczyzn do samobadania. 

Najważniejszym objawem raka jądra jest bezbolesne powiększenie jądra, któremu może towarzyszyć zaczerwienienie skóry moszny. W początkowej fazie wystąpić może także uczucie ciężaru lub rozpierania w jądrze. Wraz z rozwojem choroby i pojawieniem się ewentualnych przerzutów, wystąpić mogą inne objawy - ból brzucha, kaszel, duszności, krwioplucie czy niedowłady. 

Reklama

Co ciekawe, u niektórych mężczyzn równocześnie z rakiem jąder rozwija się ginekomastia, czyli powiększenie piersi. Warto pamiętać o tym, że rak jąder w początkowej fazie może nie dawać żadnych objawów. Dlatego tak ważne jest samobadanie. Tylko w ten sposób możemy szybko rozpoznać chorobę i zwiększyć swoje szanse na pełne wyleczenie.

Ziarnica złośliwa (chłoniak Hodgkina)

Ziarnica złośliwa nazywana jest inaczej chłoniakiem Hodgkina. To choroba, która atakuje przede wszystkim ludzi w młodym wieku. Jak pokazują badania, najczęściej występuje w okolicy 30. roku życia. 

Ziarnica złośliwa zazwyczaj rozwija się w węzłach chłonnych, dlatego jej głównym objawem są właśnie powiększone węzły chłonne. Inne objawy to przede wszystkim podwyższona temperatura, która nie reaguje na leki przeciwgorączkowe, oraz znaczna utrata masy ciała. 

Dla ziarnicy charakterystyczne są także poalkoholowe bóle węzłów chłonnych. Występują one nawet po spożyciu bardzo małej ilości alkoholu. Trzeba także pamiętać, że wraz z rozwojem choroby zaatakowane mogą zostać inne narządy np. wątroba, szpik kostny, śledziona czy płuca.

W ziarnicy złośliwej wyróżnia się cztery stadia choroby:

  • 1 stopień oznacza zajęcie jednej grupy węzłów chłonnych,
  • 2 stopień oznacza zajęcie dwóch lub więcej węzłów chłonnych po jednej stronie, 
  • 3 stopień oznacza zajęcie węzłów chłonnych po różnych stronach, 
  • 4 stopień oznacza zajęcie węzłów chłonnych oraz innych organów.

W ziarnicy złośliwej (podobnie zresztą jak w przypadku większości nowotworów) niezwykle ważna jest sprawna diagnostyka. Szybko wykryty chłoniak Hodgkina jest wyleczalny nawet w 80 proc.

Czerniak

Czerniak to nowotwór skóry. Najczęściej atakuje młode osoby pomiędzy 20. a 40. rokiem życia. Choroba w takim samym stopniu dotyka mężczyzn i kobiet. Badania pokazują jednak, że śmiertelność jest znacznie wyższa wśród panów. 

Czerniakiem szczególnie zagrożone są osoby o jasnej karnacji i blond włosach. Za przyczyny choroby podaje się przede wszystkim narażanie skóry na poparzenia słoneczne, częste przebywanie na słońcu i brak ochrony w postaci odpowiednich filtrów. Badania wskazują, że w rozwoju czerniaka pomagać może także niska odporność, czynniki genetyczne i wirus HPV. 

Wcześnie wykryty czerniak jest praktycznie w pełni wyleczalny. Później niestety jego wyleczalność drastycznie spada. Ważne jest więc, aby na bieżąco monitorować stan swojej skóry i wszelkie znamiona (zwłaszcza te nowe, zmieniające się i o nieregularnym kształcie) zgłaszać lekarzowi. Badanie znamion powinno odbywać się raz w roku, najlepiej tuż po zakończeniu lata.

Mięsaki

Mięsaki najczęściej atakują nastolatków i młodych dorosłych. To grupa nowotworów złośliwych, które zajmują tkanki miękkie lub kości. Najczęściej występujące mięsaki to kostniakomięsak, chrzęstniakomięsak oraz mięsak Ewinga. 

Głównym objawem mięsaków jest ból kości. Może on się nasilać zwłaszcza wieczorem i w nocy. Z czasem, gdy następuje powiększenie guza, ból robi się coraz intensywniejszy. 

Inne objawy mięsaków to ograniczenie ruchomości stawów, złamania kości, obrzęki, gorączka i niedokrwistość. Trzeba również wiedzieć, że choroba bardzo często ma charakter przerzutowy. Przerzuty pojawiają się czasem nawet na bardzo odległych narządach, np. płucach. 

Rokowanie mięsaka zależy od stanu pacjenta i stopnia zaawansowania choroby. Kluczowe jest oczywiście jak najszybsze rozpoznanie choroby i włączenie leczenia.

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: nowotwór | raki | czerniak
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL