Puchnie, blokuje się i coś w nim "chrupie". Najczęstsze przyczyny bólu kolan

Wyczynowy sport i kontuzje mogą powodować u osób aktywnych fizycznie uszkodzenia stawów, w zależności od rodzaju uprawianej dyscypliny. Jednak bóle stawowe dotyczą nie tylko sportowców – wynikają ze stanów zapalnych, urazów mechanicznych lub procesów zwyrodnieniowych. Ból w stawie kolanowym może mieć różny charakter, pojawić się nagle i trwać nawet kilka tygodni, utrudniając codzienne funkcjonowanie. Niepokojące, inne objawy, mogą wynikać z kilku przyczyn. Skąd bierze się ból kolana i o czym może świadczyć?

Staw kolanowy - dlaczego jest podatny na uszkodzenia?

Staw kolanowy ma skomplikowaną budowę i każdego dnia jest narażony na duże obciążenie. Za pomocą tego stawu łączą się trzy kości: udowa, piszczelowa i rzepka. W stawie obecne są chrząstki stawowe, które mają na celu amortyzować kości i chronić przed ocieraniem o siebie.

Cały staw wzmocniony jest za pomocą więzadeł i ścięgien. Liczne elementy anatomiczne, które znajdują się w stawie, mogą ulec uszkodzeniu, naderwaniu lub może je dotknąć stan zapalny - to sprawia, że kolano jest podatne na kontuzje.

Obrzęk i ból kolana - choroba zwyrodnieniowa stawu

Gonartroza, czyli choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego, dotyczy szczególnie osób starszych a jej początek zazwyczaj ma miejsce po 60. roku życia. Istnieją jednak inne czynniki, które mogą przyspieszyć rozwój choroby.

Reklama

Na chorobę zwyrodnieniową narażone są przede wszystkim osoby otyłe, z niedoborami wapnia, a także cierpiące z powodu zaburzeń pracy tarczycy.

Choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego objawia się przede wszystkim bólem oraz ograniczeniem ruchomości. Mogą występować przykurcze w pozycji zgięciowej. Pacjenci z chorobą zwyrodnieniową często skarżą się opuchliznę kolana i ucieplenie go.

Pęknięcie chrząstki stawowej - chondromalacja

Na skutek rozmiękania i pęknięcia rzepki, dochodzi do stanu zapalnego w stawie kolanowym. Chociaż początkowo nie są zauważalne żadne objawy, to wraz z zaawansowaniem choroby pojawia się silny, rozlany ból z przodu kolana. Początkowo ból towarzyszy takim czynnościom, jak wchodzenie po schodach, kucanie czy długie przebywanie w pozycji siedzącej. Rozwinięta choroba wywołuje dyskomfort nawet w czasie spoczynku.

Odczuwanie "chrupania" w kolanie, jego niestabilność a także duży obrzęk również wskazują na chondromalację. Może pojawić się także ograniczenie ruchomości w stawie kolanowym i uczucie jego zablokowania.

Ból kolana w przebiegu boreliozy

Choroba odkleszczowa, borelioza, wiąże się z konsekwencjami dotyczącymi stawów. Krętki Borrelia przedostają się do organizmu i wraz z krwią docierają do stawów, powodując stan zapalny. W przebiegu boreliozy chory może odczuwać intensywny ból kolan, pojawia się ich ucieplenie oraz duże obrzęki. Nieleczona borelioza prowadzi do niszczenia stawów.

Dna moczanowa jako przyczyna bólu kolan

Inną przyczyną bólu kolan może być dna moczanowa. Gromadzenie się kryształków kwasu moczowego w obrębie stawów wywołują w nich zapalenie, prowadząc do obrzęków oraz silnego bólu. Jego natężenie jest największe w nocy i pojawia się nie tylko w kolanach, ale także w stawie skokowym, łokciowym i stawach palców.

Oprócz bólu, stawy mogą być zaczerwienione a ruchomość w ich obrębie jest mocno ograniczona. Dolegliwości bólowe związane z dną moczanową mogą trwać nawet dwa tygodnie.

Urazy w obrębie stawu kolanowego

Na skutek urazu bądź kontuzji, może dojść do zmian w obrębie stawu kolanowego, które wywołują silny ból. Skręcenie kolana dotyczy tkanek miękkich, czyli torebki stawowej, więzadeł, chrząstki stawowej czy przyczepów ścięgien. W zwichnięciu rzepki dochodzi do przemieszczenia kości względem siebie.

Urazy lub kontuzje kolan mogą wymagać leczenia operacyjnego, stabilizacji stawu oraz leczenia przeciwbólowego.

Ból kolan - czy można mu zapobiec?

Nie zawsze da się zapobiec dolegliwościom ze strony stawu kolanowego, zwłaszcza, jeśli ból jest skutkiem urazu lub przeciążenia u sportowców. Niektóre nawyki pozwalają jednak jak najdłużej utrzymywać w zdrowiu stawy kolanowe i zapobiegać bólowi.

Zdrowie kolan w dużej mierze zależy od:

  • właściwego BMI - odpowiednia masa ciała pozwala uniknąć obciążenia kolan, a także zmniejsza ryzyko urazów;
  • aktywności fizycznej - ćwiczenia rozciągające, spacer oraz inne ćwiczenia, które wzmacniają mięśnie nóg są doskonałą profilaktyką w zakresie chorób stawu kolanowego;
  • właściwej diety - dieta powinna być bogata w witaminy oraz niezbędne minerały, które stanowią budulec kości, mięśni i chrząstek. Niezwykle ważny w diecie jest kolagen, który wpływa na kości, stawy i więzadła. Należy dbać o to, by w diecie nie brakło galaretek, ryb czy galaret z nóżek.

CZYTAJ TAKŻE: 

Reumatyzm to nie tylko ból stawów. Jakie są inne objawy?

Bolesne skurcze i mrowienie mięśni? To może być tężyczka

Okład z kapusty - domowy sposób na ból i obrzęki. Nim użyjesz, zrób te dwie rzeczy

 

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL