Przyczyną problemów z jelitami bywa stres. Tak złagodzisz objawy IBS

Zespół jelita drażliwego to najczęstsze schodzenie dotyczące układu pokarmowego i szacuje się, że dotyczy ono nawet 10 proc. całej populacji, a chorych wciąż przybywa. Odgłos burczenia i przelewania w brzuchu to jedne z wielu objawów IBS, które można łagodzić w naturalny sposób. Poznaj pięć metod na złagodzenie dolegliwości w zespole jelita drażliwego.

IBS - objawy i rozpoznanie

IBS, czyli zespół jelita drażliwego, objawia się przede wszystkim dyskomfortem w jamie brzusznej. U chorych pojawiają się nawracające bóle brzucha, uczucie przelewania i "bulgotania" w brzuchu, występują wzdęcia i naprzemiennie biegunki i zaparcia. Szacuje się, że u prawie 80 proc. objawy łączą się z nadmiernym stresem.

Dodatkowo w IBS występują bóle głowy, bole kręgosłupa, nadmierna senność a także zaburzenia miesiączkowania.

Aby potwierdzić lub wykluczyć IBS, należy wykonać podstawowe badania na zlecenie lekarza: morfologię, CRP, badanie kału oraz TSH. Leczenie zespołu jelita drażliwego opiera się w dużej mierze o zmianę trybu życia, dlatego warto znać pięć zasad, które pomogą w łagodzeniu objawów IBS.

Reklama

Regularna aktywność fizyczna zmniejsza objawy IBS

Aktywność fizyczna przede wszystkim korzystnie wpływa na funkcjonowanie układu pokarmowego, w tym perystaltykę jelit. Łagodzi stany zapalne w organizmie, przyspiesza przemianę materii, ale co ważne w IBS - zmniejsza poziom stresu w organizmie.

Stres, będący determinującym czynnikiem choroby, powinien zostać wyeliminowany z codziennego życia, na ile to możliwe. Aktywność fizyczna korzystnie wpływa na samopoczucie, przyczynia się do zwiększenia produkcji serotoniny i obniża poziom kortyzolu. By złagodzić objawy IBS, regularny wysiłek fizyczny jest obowiązkowy dla każdego chorego.

Najważniejszy jest stan ducha

Umiejętność regulowania emocji oraz obniżania poziomu stresu może przynieść zwrotne zmiany w życiu chorych na IBS. Stres nasila objawy drażliwego jelita, dlatego ważne jest, by znaleźć sposób na jego odreagowanie. Pomocna może okazać się medytacja, joga, ćwiczenia relaksacyjne, psychoterapia albo spacery po lesie.

Dobre bakterie, czyli probiotyki na IBS

Utrzymanie dobrej mikrobioty jelitowej jest niezwykle ważne u osób z chorobami przewodu pokarmowego.  Probiotyki wzmacniają florę jelitową, utrzymują "dobre" bakterie w jelitach, które wpływają na łagodzenie wzdęć, regulują wypróżnianie się, zmniejszają dolegliwości bólowe.

Probiotyki znajdują się w wielu produktach spożywczych, lub można zakupić je w aptece.

Odpowiednia dieta zmniejsza objawy jelita drażliwego

W zespole jelita drażliwego kluczowa jest dieta oraz konsekwentne utrzymanie zaleceń lekarskich. Osoby z IBS powinny jeść 4-5 posiłków dziennie, o stałych porach, zachowując odstęp między nimi.

Osoby  IBS powinny wyłączyć z diety produkty typu fast-food, produkty ciężkostrawne, tłuste i smażone. Nie zaleca się także spożywania roślin strączkowych, produktów z dużą zawartością błonnika nierozpuszczalnego.

Nie zaleca się spożywania alkoholu, a u większości pacjentów z IBS występuje także nietolerancja laktozy, dlatego należy rozważyć eliminację produktów mlecznych.

Woda poprawia kondycję całego orgiazmu

Bardzo ważne w diecie osób cierpiących na IBS jest regularne nawodnienie organizmu. Przede wszystkim pozwala ona na rozpuszczenie błonnika, ograniczając jego ewentualne skutki uboczne. Ponadto woda jest kluczowa dla prawidłowego formowania stolca, zapobiega zaparciom i reguluje wypróżnianie.

Ilość spożywanej wody w zespole jelita drażliwego u osób dorosłych powinna wynosić minimum 2 litry na dobę.

CZYTAJ TAKŻE: 

Szwankuje cały układ pokarmowy. Cierpiący na tę chorobę zawsze muszą być blisko toalety

8 przypraw, które przyspieszają trawienie. Odciążą wątrobę i jelita

Zdrowotny napój z kurkumą. Działa przeciwgrzybiczo i pomaga jelitom

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL