Bądź aktywny... w każdym wieku! Ciekawe kierunki na wycieczki dla seniorów
Ruch i wysiłek to kluczowy element utrzymania dobrego zdrowia, a dla aktywnych seniorów może to dodatkowo przeciwdziałać izolacji społecznej. Przełamywanie stereotypów i uprzedzeń dotyczących starzenia się staje się możliwe, gdy seniorzy aktywnie spędzają czas, podróżują i eksplorują nowe miejsca. Szczególnie że nasz kraj oferuje wiele ciekawych miejsc, które mogą być idealnym celem wycieczek dla osób starszych.
Prezentacja partnera
Podróżowanie to wspaniała forma aktywności zarówno dla mięśni, jak i dla mózgu. Tak, podróżować można w każdym wieku. A w Polsce, pełnej malowniczych miejsc i unikalnych tras, aktywni seniorzy mają szansę na nowo odkrywać piękno swojego kraju, jednocześnie dbając o zachowanie zdrowia i sprawnego umysłu. Aktywizacja seniorów? Zdecydowanie warto do niej zachęcać!
Kraina Lessowych Wąwozów to unikalny region w skali Europy z największym skupiskiem wąwozów lessowych. Znajduje się pomiędzy Lublinem a Kazimierzem Dolnym, więc przy okazji takiej wycieczki możemy zwiedzić również te piękne miasta. Nie tylko dwa wymienione, ale także uzdrowisko Nałęczów. Ale celem tej wycieczki powinien być przede wszystkim nordic walking - kraina oferuje kilkanaście tras liczących od kilku do kilkunastu kilometrów. To również świetne miejsce na trekking, wycieczki rowerowe czy kajakowe, a także spacery fotograficzne.
Beskidy to raj dla miłośników górskich wędrówek - góry nie są nadmiernie wysokie, a jednak dzień spędzony na trasach, to realny wysiłek fizyczny. Najnowszą propozycją regionu jest The Loop, trasa oparta na szlakach PTTK. Jego cechą charakterystyczną jest fakt, że zaczyna się i kończy w tym samym miejscu - na polanie pod Dębowcem, która leży w administracyjnych granicach Bielska-Białej.
Szlaki, takie jak piesza wielka pętla beskidzka, są doskonałym sposobem na aktywne spędzanie czasu na łonie natury, będąc przy okazji sporym wyzwaniem dla seniorów. Nie ma co ukrywać, The Loop jest trasą wymagającą - cały szlak liczy aż 250 km przy łącznym przewyższeniu sięgającym 11 000 m. Da się go jednak pokonać w ciągu dwutygodniowego urlopu, a na trasie czeka nas bogata oferta noclegowa. Oczywiście nie musimy przemierzać całego szklaku, a jedynie wybrany jego fragment lub podzielić go na odcinki i przemierzyć całość, robiąc sobie dłuższe przerwy.
Puszcza Białowieska, najstarszy las pierwotny w Europie -wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO- każdego roku przyciąga rzesze turystów spragnionych kontaktu z nietkniętą przez człowieka naturą. Warto wybrać się na wycieczkę po samej puszczy, ale także spędzić kilka dni, spacerując po otaczających ją lasach. Może uda nam się zobaczyć żubra w naturze?
To miejsce jest atrakcyjne o każdej porze roku, również zimą. Prócz puszczy warto tam pojechać, by rozsmakować się we wspaniałych produktach regionalnych. Kolejnym argumentem za tą wycieczką jest podlaska architektura. Jej niepowtarzalny styl tworzą malowane drewniane domy z charakterystycznymi zdobieniami wycinanymi w drewnianych deskach. Tego typu budynki spotkać można w Białowieży, a także w okolicach Hajnówki i Bielska Podlaskiego.
Kolejną perłą, którą warto odwiedzić, jest szlak unikalnych obiektów sakralnych na południu historycznej Małopolski. Należą do niego kościoły w: Binarowej, Blizne, Dębnie, Haczowie, Lipnicy Murowanej, Sękowej. Na listę światowego dziedzictwa UNESCO zostały wpisane w 2003 roku. Stanowią one grupę cennych historycznie i ciekawych architektonicznie obiektów. Zostały zbudowane w stylu gotyckim, renesansowym i barokowym, w znakomitej większości - na podstawie konstrukcji zrębowej, z których najstarsze pochodzą z XIV w.
Podróżowanie i aktywność fizyczna to nie tylko przywilej młodych. Dla aktywnych seniorów stanowią one klucz do zdrowia, pełni życia i przełamywania stereotypów związanych z wiekiem. Polska bogata jest w różnorodne krajobrazy i atrakcje turystyczne, dzięki czemu oferuje seniorom niezapomniane chwile podczas aktywnych wycieczek, które pozwolą czerpać radość z każdego dnia. Bądźmy aktywni!
Dofinansowano ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej, których dysponentem jest Minister Sportu i Turystyki
Prezentacja partnera: Polska Organizacja Turystyczna