Co wpływa na poziom CRP?
Wskaźnik CRP to parametr białka ostrej fazy. Jego poziom we krwi jest miernikiem stanu zapalnego i świadczy o prawidłowym działaniu układu immunologicznego. Wysokość CRP ułatwia diagnozę i rozpoznanie, z jakim stanem zapalnym mamy do czynienia. Stężenie parametru jest indywidualne dla każdego człowieka, a wpływ na nie ma wiele czynników.
Parametr CRP (C-reactive protein) oznacza poziom białka C-reaktywnego, które stanowi tzw. białko ostrej fazy. Jest ono syntetyzowane w wątrobie, a następnie uwalniane do krwi w odpowiedzi układu immunologicznego na toczący się w organizmie stan zapalny. W morfologii wskaźnik CRP jest markerem stanu zapalnego. Wysokość parametru nie tylko dostarcza informacji o rodzaju infekcji, lecz także o prawidłowej pracy układu immunologicznego i podjęciu przez system reakcji obronnej.
Poziom CRP jest indywidualny dla każdego człowieka. Za prawidłową wartość wskaźnika przyjmuje się normę do 5 mg/dl. Jednak z uwagi na wpływ wielu czynników na poziom CRP u osoby zdrowej, akceptowany jest również wynik na poziomie 7-10 mg/dl.
Wysokość CRP zależy od wielu czynników fizjologicznych i zewnętrznych, które mogą pobudzać reakcję systemu immunologicznego. Oznacza to, że poziom CRP jest zmienny, a jego wynik może być różny w ciągu 48 godzin. Stan taki nie zawsze więc wskazuje na proces chorobowy.
Do czynników, które wpływają na poziom CRP, zalicza się m.in.:
- płeć;
- wiek;
- masę ciała (w tym stopień otłuszczenia organizmu);
- rodzaj diety;
- wysiłek fizyczny;
- palenie papierosów;
- alkohol;
- alergię;
- choroby przewlekłe;
- ciążę;
- przyjmowane leki (u kobiet doustną antykoncepcję hormonalną).
Biorąc pod uwagę czułość CRP na wymienione czynniki, pamiętaj o właściwym przygotowaniu do badania krwi. Zafałszowanie wyniku może powstać nawet na skutek aktywności fizycznej, którą uprawiałeś dobę przed badaniem. Podwyższone CRP wykrywa się również u alergików w wysokim sezonie pylenia. Dlatego z interpretacją wyniku zwróć się do lekarza. Rzetelna analiza wysokości CRP jest indywidualna dla każdego pacjenta i uwzględnia listę czynników, które mogą wpływać na poziom białka. Musisz również pamiętać, że niezbędny do wiarygodnej interpretacji wyniku CRP jest wynik badania OB.
Wysokie CRP nie zawsze oznacza proces chorobowy. U pacjentów chorujących przewlekle, poziom markera zapalnego zawsze będzie przekraczał normy. Wysokość CRP przekraczające niewiele ponad 10 mg/l świadczy o niegroźnej infekcji zapalnej. Zakażenia wirusowe wpływają na podniesienie CRP do poziomu 50 mg/l, a zakażenia bakteryjne od 100 do nawet 500 mg/l. Wynik CRP na poziomie 1000 mg/l jest wykrywany u osób chorujących na przewlekłe schorzenia zapalne. O bardzo wysokim poziomie CRP mówimy wtedy, gdy wskaźnik wynosi ponad 1000 mg/l. Takie wartości występują m.in. w przypadku urazów, zawału serca i chorób nowotworowych.
Artykuł sponsorowany