Dieta odchudzająca. 7 zasad od dietetyczki

Chcesz schudnąć, ale… nie wiesz, jak się do tego zabrać? Redukcja masy ciała to marzenie wielu osób. A samo odchudzanie, choć z pozoru proste, potrafi sprawiać problemy, jeśli nie znamy jego głównych reguł i mechanizmów. Jak więc pozbyć się nadmiarowych kilogramów? Poznaj 7 podstawowych zasad diety odchudzającej, według dietetyczki i konsultantki merytorycznej Centrum Respo, mgr Aleksandry Kureń.

Deficyt kaloryczny to podstawa diety odchudzającej

Przed rozpoczęciem redukcji masy ciała warto znać jej podstawową zasadę, czyli: do spalania tkanki tłuszczowej dochodzi wtedy, gdy ilość kalorii dostarczanych do organizmu jest mniejsza niż ilość kalorii wydatkowanych. 

Czyli przykładowo: jeśli z dietą dostarczamy 2000 kcal, a 2500 kcal wydatkujemy (na tzw. podstawową przemianę materii, codzienne funkcjonowanie, aktywność fizyczną), to schudniemy.

Ale jeśli jest na odwrót, czyli wydatkujemy 2000 kcal, a 2500 kcal dostarczamy z dietą, przytyjemy. 

Zasady odchudzania wiążą się więc stricte ze sposobami, które pomogą nam wypracować deficyt kaloryczny. Bezpośrednio, ale też pośrednio, np. poprzez zwiększanie naszej motywacji do zdrowego odżywiania.

Więcej informacji o zdrowej diecie odchudzającej według dietetyczki Aleksandry Kureń znajdziesz na: https://centrumrespo.pl/odchudzanie/skuteczna-dieta/

Zasada 1: Dobierz odpowiedni deficyt

Jak już wiesz, że deficyt to podstawa odchudzania. Pozostaje jednak kwestia jego odpowiedniej "wielkości".

Warto pamiętać, że zasada "im mniej kalorii, tym lepiej" nie ma tu zastosowania, a diety bardzo niskokaloryczne są często niedoborowe i kończą się efektem jojo.

Dużo lepiej jest więc stawiać na deficyt umiarkowany, najlepiej rzędu 500-750 kcal (do ok. 1000 kcal) dziennie.

Dzięki temu schudniemy ok. 0,5-0,75 kg tygodniowo. Ale pamiętaj: żeby dobrać kaloryczność diety, musimy znać naszą podstawową i całkowitą przemianę materii. Warto więc poprosić o pomoc specjalistę.

Zasada 2: Waga kuchenna to Twoja przyjaciółka

Znasz już kaloryczność diety, która pomoże Ci schudnąć. Może nawet masz jadłospis, który zawiera tyle kalorii, ile potrzebujesz. Teraz trzeba jednak zadbać o jego odpowiednie przestrzeganie, bo tylko w ten sposób osiągniemy założony deficyt.

W trakcie odchudzania bardzo ważne jest więc stosowanie wagi kuchennej i ważenie produktów. Zwłaszcza tych, które zawierają więcej kalorii w przeliczeniu na 100 g (czyli m.in. produktów zbożowych, nabiału, mięsa, ryb, tłuszczów, orzechów, nasion). 

Dlaczego jest to ważne? Niestety nie mamy wagi w oczach, a pomyłka rzędu "jedynie" 20 g może wiązać się z całkiem znaczącą nadwyżką kalorii.

Przykładowo:

  • 20 g płatków owsianych to 75 kcal,
  • 20 g orzechów włoskich - 130 kcal.

Zasada 3: Dbaj o sytość

Głód na diecie odchudzającej to jeden z najczęściej zgłaszanych problemów pojawiających się przy źle dobranych, źle zbilansowanych jadłospisach. Tak naprawdę dieta odchudzająca może być bardzo sycąca i to nawet bardziej niż pełna kalorii dieta złożona z fast foodów i słodyczy.

Trzeba jednak zadbać o to, by nasze posiłki były pełnowartościowe i zawierały źródła błonnika pokarmowego oraz białka, czyli tych składników odżywczych, które w szczególny sposób pomagają nam zwiększyć sytość.

O jakich produktach mowa? Białko znajdziemy m.in. w

  • mięsie,
  • rybach,
  • jajkach,
  • nabiale,
  • tofu,
  • nasionach roślin strączkowych.

Z kolei błonnik to domena warzyw, owoców, pełnoziarnistych produktów zbożowych, nasion czy orzechów. I pamiętaj: warzywa i/lub owoce powinny stanowić co najmniej połowę każdego posiłku. To ważnie nie tylko dla ogólnego zdrowia, ale również dla zapobiegania napadom głodu między posiłkami.

Zasada 4: Szukaj alternatyw

Dobra dieta odchudzająca wcale nie oznacza rezygnacji z całych grup produktów. Nie musisz więc wyrzucać do kosza makaronu czy pieczywa.

Warto jednak szukać mniej kalorycznych alternatyw dla popularnych produktów i oczywiście nie chodzi tu o zamianę cukru na marchewkę, ale raczej o szukanie podobnych smaków w wersji nieco bardziej "light". Przykłady?

W diecie odchudzającej możesz zamienić:

  • wieprzowinę na indyka lub kurczaka,
  • pełnotłusty nabiał, np. twaróg i mleko na te same produkty w wersji chudej,
  • cukier i miód na słodziki, np. ksylitol, erytrytol,
  • mozzarellę na mozzarellę light.

Zasada 5: Pamiętaj o aktywności fizycznej

Czy można schudnąć bez aktywności fizycznej? Tak, ale...jest to trudniejsze i mniej efektywne - tak przynajmniej mówią badania [1]. 

Aktywność fizyczna jest ważna dla redukcji masy ciała z kilku powodów: po pierwsze pozwala wydatkować dodatkowe kalorie, a co za tym idzie, ułatwia osiągnięcie deficytu.

To jednak nie koniec, bo trening pomaga w utrzymaniu tkanki mięśniowej na odpowiednim poziomie. Innymi słowy: zapobiega jej utracie w trakcie diety z deficytem kalorycznym. To bardzo istotne, bo tkanka mięśniowa jest tkanką aktywną metabolicznie, pomaga więc utrzymać odpowiednie tempo przemiany materii.

Zasada 6: Wybieraj bezkaloryczne płyny

Sok pomarańczowy, Cola i cukier do kawy. W trakcie odchudzania zwykle zwracamy uwagę na to, co jemy, ale często zapominamy o tym, co pijemy. 

To błąd, bo napoje mogą być naprawdę istotnym źródłem kalorii. Nawet te, które z pozoru wydają się zdrowe, np. soki.

Szklanka soku pomarańczowego to bowiem ok. 100 kcal, a to oznacza, że 4 szklanki soku w ciągu dnia dostarczą nam ok. 400 kcal! To mniej więcej 20% dziennego zapotrzebowania kalorycznego wielu z nas.

Właśnie dlatego odchudzanie warto zacząć od zmiany tego, co pijemy na napoje bez kalorii - wodę, a także kawę, herbaty i napary ziołowe bez cukru. Od czasu do czasu możemy także sięgnąć po ulubiony napój w wersji "zero" (jeśli mamy taką potrzebę).

Zasada 7: Dobrze się wysypiaj

Czy wiesz, że zbyt krótki sen jest wrogiem odchudzania? Badania wskazują, że osoby, które śpią zbyt krótko, mocniej odczuwają głód w ciągu dnia i często sięgają po przekąski między posiłkami [2].

Co więcej, gdy jesteśmy niewyspani, spada nasza siła woli, trudniej się więc zmotywować do stosowania diety i łatwiej ulec pokusom, np. ulubionym słodyczom z automatu.Właśnie dlatego w trakcie odchudzania tak ważne jest przesypianie 7-8 godzin w ciągu doby, a także dbanie o odpowiednią higienę snu, m.in. poprzez unikanie korzystania z telefonu przed snem czy odpowiednie wyciemnienie sypialni.

Jak widzisz, odchudzanie to nie tylko to, co jemy, ale także aktywność fizyczna, sen czy odpowiedni dobór napojów. To także odpowiednio zbilansowany, pełnowartościowy i sycący jadłospis dopasowany do potrzeb, tak by jego stosowanie było nie tylko skuteczne, ale także bezpieczne i po prostu przyjemne. 

Piśmiennictwo: 

  1. Foster‐Schubert, K. E., Alfano, C. M., Duggan, C. R., Xiao, L., Campbell, K. L., Kong, A. i wsp. (2012). Effect of diet and exercise, alone or combined, on weight and body composition in overweight‐to‐obese postmenopausal women. Obesity, 20(8), 1628-1638.
  2. Yang, C. L., Schnepp, J., & Tucker, R. M. (2019). Increased hunger, food cravings, food reward, and portion size selection after sleep curtailment in women without obesity. Nutrients, 11(3), 663.
artykuł sponsorowany
materiały promocyjne

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Strona główna INTERIA.PL