Bóle głowy z przodu a migrena, napięciowy ból głowy i zapalenie zatok

Ból z przodu głowy może być wywołany zarówno przez nadmierne napięcie mięśni, jak i przez poważniejsze schorzenia. Ważne jest, aby właściwie zdiagnozować przyczynę i zastosować skuteczne leczenie. Dlatego też przyjrzymy się bliżej trzem głównym rodzajom bólu głowy z przodu – migrenowemu, napięciowemu oraz związanemu z zapaleniem zatok, aby wiedzieć, jak je rozróżniać.

Ból głowy z przodu - różne oblicza

Ból głowy z przodu może mieć zróżnicowane podłoże. Najczęstszymi jego przyczynami są:

  • Migrena - to schorzenie neurologiczne, które charakteryzuje się silnym, pulsującym bólem, zwykle zlokalizowanym po jednej stronie, często "za" okiem. Migrenom mogą towarzyszyć nudności, wymioty, nadwrażliwość na światło i dźwięki. Napad może być poprzedzony aurą - zaburzeniami widzenia, mowy czy równowagi. Warto pamiętać, że ból migrenowy zwykle nasila się podczas aktywności fizycznej.
  • Napięciowy ból głowy jest tym diagnozowanym najczęściej. Odczuwany jest po obu stronach, ma charakter uciskający, a jego nasilenie jest łagodne lub umiarkowane. Nie towarzyszą mu nudności, światłowstręt czy nadwrażliwość na dźwięki. Przyczyną mogą być stres, zmęczenie, nieprawidłowe nawodnienie organizmu lub zbyt długie przerwy między posiłkami.
  • Ból głowy związany z zapaleniem zatok ma charakter rozpierający lub kłujący i nasila się podczas pochylania głowy. Towarzyszą mu zwykle katar, ból w obrębie twarzy, a także podwyższona temperatura ciała. Przyczyną dolegliwości jest obrzęk i zatykanie się zatok przynosowych.

Niezależnie od przyczyny bólu, jeśli ten nie ustępuje lub nasila się, nie zwlekaj z konsultacją ze specjalistą. W celu właściwej diagnozy lekarz przeprowadza szczegółowy wywiad, więc podaj wszelkie informacje na temat charakteru, lokalizacji i nasilenia dolegliwości, a także obecności dodatkowych objawów. Jeśli ból głowy jest samoistny i nie towarzyszy mu nic niepokojącego, lekarz zazwyczaj nie zleca dodatkowych badań. Jednak w przypadku bólu o nieznanej przyczynie, nagłej zmiany charakteru dolegliwości lub współistnienia objawów neurologicznych może być wskazane wykonanie specjalistycznych badań, które pozwolą wykluczyć poważne przyczyny.

Leczenie bólu głowy domowymi sposobami

W leczeniu napięciowego bólu głowy najważniejsze są zmiany w codziennych nawykach. Należy zadbać o zmniejszenie poziomu stresu i napięcia emocjonalnego. Przydatne mogą okazać się techniki relaksacyjne. Ważna jest odpowiednia ilości snu i regularna aktywność fizyczna, a także prawidłowe nawodnienie organizmu. Trzeba unikać zbyt długich przerw między posiłkami. Wskazane jest także zrezygnowanie z używek.

Doraźnie warto sięgnąć po leki przeciwbólowe, które można kupić w aptece bez recepty, np. z grupy NLPZ (niesteroidowych leków przeciwzapalnych). Poza działaniem przeciwbólowym wykazują one działanie przeciwzapalne, dlatego też mają zastosowanie również w przypadku bólu głowy związanego z zapaleniem zatok. Substancją czynną leków z tej grupy jest np. ketoprofen. Zawsze przed zażyciem należy zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania takiego leku, nawet jeśli jest on dostępny bez recepty.

W przypadku migreny oprócz doraźnego łagodzenia bólu (o nasileniu lekkim do umiarkowanego), gdzie zastosowanie mają również leki dostępne bez recepty, ważne jest podjęcie działań profilaktycznych, mających na celu zmniejszenie częstości napadów. Zaleca się m.in.:

  • identyfikację i unikanie czynników wyzwalających (np. określonych pokarmów, stresu),
  • regularną aktywność fizyczną,
  • utrzymanie prawidłowego rytmu snu i czuwania,
  • techniki relaksacyjne.

Niezależnie od przyczyny warto na bieżąco monitorować objawy. W razie utrzymywania się lub nasilenia dolegliwości, a także pojawienia się nowych niepokojących symptomów należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. Tylko kompleksowe podejście pozwoli na trwałe opanowanie problemu i przywrócenie komfortu w codziennym funkcjonowaniu.

Podmiot odpowiedzialny:

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

artykuł sponsorowany
materiały promocyjne

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Strona główna INTERIA.PL