Czy Twoje włosy wypadają po ciąży? Jak trychologia może pomóc przywrócić im zdrowie?

Wypadanie włosów po ciąży to przypadłość, z którą zmaga się wiele kobiet. Zmiany hormonalne zachodzące w organizmie po porodzie często prowadzą do nadmiernej utraty włosów. Chociaż jest to naturalny proces, w wielu przypadkach jego intensywność wzbudza duży niepokój u młodych mam. Jak zadbać o włosy po porodzie i kiedy warto skonsultować się ze specjalistą?

Dlaczego włosy wypadają po ciąży?

Wypadanie włosów po porodzie to problem, z którym boryka się wiele kobiet. Jest to naturalna reakcja organizmu na gwałtowne zmiany hormonalne, które następują po narodzinach dziecka. W czasie ciąży wysoki poziom estrogenów sprawia, że włosy stają się gęstsze i mocniejsze. Dlatego po porodzie, kiedy poziom tych hormonów gwałtownie spada, duża część włosów wchodzi w fazę spoczynku (telogenu), co prowadzi do ich nadmiernego wypadania (telogenowe wypadanie włosów). Konieczne jest również uwzględnienie innych czynników, takich jak stres, zmęczenie, karmienie piersią, zbyt uboga dieta, które również mogą mieć niekorzystny wpływ na kondycję włosów. Na szczęście, w większości przypadków, problem ma charakter przejściowy i chociaż bywa bardzo intensywny, nie prowadzi do widocznego przerzedzania się włosów. Jeśli jednak ich utrata wzbudza duży niepokój młodej mamy, warto skorzystać z profesjonalnej pomocy kliniki, która zapewnia kompleksową opiekę trychologiczną, jak np. https://vivoclinic.pl/oferta/trychologia/.

Kim jest trycholog?

Trycholog to specjalista (dermatolog lub kosmetolog) zajmujący się problemami z włosami. Jednak tylko lekarz może zajmować się precyzyjną diagnostyką i leczeniem problemów związanych ze skórą głowy, m.in. nadmiernym wypadaniem włosów, łysieniem, łupieżem itp. W trakcie konsultacji trychologicznej lekarskiej specjalista przeprowadza wywiad z pacjentem oraz trichoskopię, czyli analizę włosów i skóry głowy za pomocą specjalnego urządzenia - trichoskopu. W niektórych przypadkach pacjenci wymagają dodatkowych badań, np. biopsji skóry głowy lub badań laboratoryjnych. Na podstawie wyników trycholog dobiera indywidualnie dostosowaną terapię, która może obejmować farmakologię i zabiegi medyczne (lekarz), lub zalecenia dotyczące wspomagających leczenie zabiegów trychologicznych oraz sposobów domowej pielęgnacji włosów i skóry głowy (kosmetolog).

Jak trychologia wspiera regenerację włosów?

Trychologia to specjalistyczna dziedzina zajmująca się zdrowiem skóry głowy oraz kondycją włosów. Trycholodzy rozpoznają przyczyny ich wypadania i dobierają odpowiednie metody leczenia. W przypadku kobiet po ciąży nadmierna utrata włosów jest naturalnym procesem, który nie wymaga farmakoterapii. Natomiast specjalista może zaproponować indywidualnie dopasowane terapie i zabiegi trychologiczne, m.in. pielęgnacyjno-terapeutyczne, czy regenerujące łodygi włosów, mające na celu wzmocnienie osłabionych pasm oraz przywrócenie im zdrowego i pięknego wyglądu.

Jest wiele zabiegów medycznych, które mogą wpłynąć na poprawę kondycji skóry głowy, wzmocnienie i stymulowanie wzrostu włosów, jednak należy pamiętać, że karmienie piersią (podobnie jak ciąża) może być przeciwwskazaniem do przeprowadzenia niektórych z nich. Zazwyczaj bezpieczne są zabiegi z osoczem bogatopłytkowym, pochodzącym bezpośrednio z organizmu matki, jednak zawsze należy skonsultować się z lekarzem.

Warto pamiętać, że oprócz zabiegów gabinetowych trycholog może udzielić pacjentce wskazówek dotyczących odpowiednich preparatów i sposobów domowej pielęgnacji włosów. 

Sposoby domowej pielęgnacji włosów po ciąży

Po ciąży wiele kobiet boryka się z osłabieniem włosów, nadmiernym wypadaniem i zmianą ich struktury. Pomocne mogą być domowe sposoby pielęgnacji. Zalecane jest m.in. stosowanie delikatnych szamponów i odżywek, wykonywanie regularnych masaży głowy, peelingów oraz nakładanie maseczek na bazie jajek, awokado czy oliwy z oliwek.

Nie należy jednak zapominać, że nawet jeśli domowe sposoby wpływają na poprawę wyglądu włosów, warto skonsultować się z trychologiem. Specjalista na podstawie badania trichoskopowego i oceny porowatości włosów może zalecić specjalistyczne preparaty o wyższej skuteczności działania. Kuracje zawierające skoncentrowane składniki aktywne, profesjonalne szampony, ampułki czy serum wzmacniające, pozwalają zwykle uzyskać bardziej zadowalające rezultaty.

Jak zmniejszyć problem wypadania włosów po ciąży - profilaktyka

Problem wypadania włosów po ciąży jest zjawiskiem całkowicie naturalnym, dlatego nie można go całkowicie uniknąć. Istnieją jednak sposoby, które mogą pomóc zminimalizować jego nasilenie i wspomóc proces regeneracji włosów po porodzie.

  • Dbanie o zbilansowaną dietę - w czasie ciąży i w okresie karmienia piersią szczególnie ważne jest spożywanie produktów bogatych w białko, witaminy z grupy B, cynk, żelazo i kwasy omega-3.
  • Delikatna pielęgnacja - stosowanie łagodnych szamponów i odżywek nawilżających, bez agresywnych składników.
  • Unikanie agresywnych zabiegów - ważne jest ostrożne czesanie włosów, unikanie stylizacji na gorąco oraz ciasnych fryzur, które mogą osłabiać cebulki.
  • Masaż skóry głowy - regularny masaż stymuluje krążenie i wpływa na poprawę kondycji skóry głowy.
  • Redukcja stresu i zmęczenia - regularny sen i obniżenie poziomu stresu (np. dzięki technikom relaksacyjnym) wpływają na odporność i kondycję całego organizmu, również włosów.

Konsultacja z trychologiem - warto skonsultować się ze specjalistą, który zaleci odpowiednie preparaty lub zabiegi wspomagające regenerację włosów i poprawiające kondycję skóry głowy.

artykuł sponsorowany
materiały promocyjne

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Strona główna INTERIA.PL