Czego nie wolno robić przed wizytą u ginekologa
Dbasz o swoje zdrowie, więc regularnie zgłaszasz się na wizyty u swojego lekarza ginekologa? Brawo! Tak trzymać! Wszyscy powinni brać z Ciebie przykład. Profilaktyczne badanie ginekologiczne, w tym przede wszystkim cytologia i test na HPV, mogą uchronić Cię przed zachorowaniem na raka szyjki macicy. Jednakże warto wiedzieć, czego nie wolno robić przed badaniem ginekologicznym. Z naszego artykułu dowiesz się, jak przygotować się do wizyty u ginekologa. Napiszemy także o tym, czego nie należy robić przed wizytą u lekarza ginekologa.
- Profilaktyczne i regularne wizyty u ginekologa powinny być nawykiem każdej Pacjentki - zaznacza dr n med. Wojciech Homola, ginekolog i położnik, właściciel Centrum Ginekologii i Położnictwa FemiMea.
- Rutynowe badanie ginekologiczne kobiet powinno się odbywać raz w roku - dodaje.
W ramach badania ginekologicznego lekarz zazwyczaj przeprowadza badanie cytologiczne oraz test na HPV, które powinno być wykonywane regularnie w ramach profilaktyki raka szyjki macicy.
- Cytologia to jedno z najważniejszych badań przesiewowych. Jest podstawowym narzędziem w profilaktyce raka szyjki macicy dla kobiet do 30 roku życia - podkreśla nasz rozmówca. Dla pacjentek po 30 roku życia badaniem lepszym i także w Polsce rekomendowanym już od 2021 roku jest test na HPV. To badanie jest znacznie czulsze, pobierane w ten sam sposób co cytologia, dające jednak znacznie większe bezpieczeństwo przed rakiem szyjki macicy podkreśla ginekolog, Dr n med Wojciech Homola.
A tymczasem mnóstwo Pacjentek zastanawia się, kiedy zgłosić się po raz pierwszy na badanie ginekologiczne.
Jak zaznaczają lekarze ginekolodzy z Centrum Ginekologii i Położnictwa FemiMea, należy się umówić na pierwszą wizytę w gabinecie ginekologicznym przed planowaną inicjacją seksualną lub. w ciągu roku od momentu, gdy rozpoczęłaś współżycie płciowe lub do 25 roku życia.
Na pierwszej wizycie lekarz przeprowadzi badanie ginekologiczne na fotelu ginekologicznym. Ponadto wykona również USG narządu rodnego. Jeśli pacjentka jeszcze nie współżyła lekarz użyje bardzo małych wzierników aby nie uszkodzić błony dziewiczej. Usg natomiast zostanie wykonane przezbrzusznie - warto na takie badanie zgłosić się z wypełnionym pęcherzem moczowym.
Na badanie ginekologiczne najlepiej jest się zgłosić w ciągu pierwszych dziesięciu dni po zakończeniu menstruacji, jeszcze przed rozpoczęciem jajeczkowania. Dzięki temu można zminimalizować nawet najmniejszy dyskomfort badania.
Podczas wizyty lekarz wykona także badanie piersi. - We wsazanym momencie cyklu w tkance gruczołu sutkowego nie występują zgrubienia charakterystyczne dla dni poprzedzających krwawienie, a dzięki temu lekarzowi łatwiej jest je zbadać - tłumaczą lekarze ginekolodzy z Centrum FemiMea.
Czego się jeszcze możesz spodziewać podczas wizyty u ginekologa?
Oprócz badania lekarz przeprowadzi także wywiad.
Podczas wizyty zapyta:
- o datę ostatniej miesiączki
- kiedy wystąpiła pierwsza miesiączka (W jakim wieku?)
- czy miesiączki są regularne
- czy cierpisz na syndrom napięcia przedmiesiączkowego
- czy rozpoczęłaś współżycie płciowe
- czy stosujesz środki antykoncepcyjne
- czy podczas zbliżenia odczuwasz dolegliwości związane z bólem i dyskomfortem w miejscach intymnych
- czy któraś z kobiet z Twojej najbliższej rodziny chorowała na raka piersi lub nowotwór szyjki macicy czy też inne nowotwory ginekologiczne
- czy poddawałaś się jakimś zabiegom ginekologicznym.
- Dlatego przed wizytą u ginekologa warto przygotować sobie odpowiedzi na najczęściej zadawane przez lekarza pytania - radzi dr n med. Wojciech Homola.
- Jak przygotować się do wizyty u ginekologa? - pyta Pani Iwona, jedna z naszych Pacjentek.
Wizyty u ginekologa wywołują u wielu kobiet strach i niepokój. Dlatego warto wiedzieć, jak się przygotować do tej wizyty, a czego nie można robić przed badaniem ginekologicznym.
Aby odpowiednio przygotować się do wizyty u ginekologa należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach.
Żeby badanie ginekologiczne było wiarygodne, to na około 2-3 dni przed planowaną wizytą ginekologa należy zaprzestać przyjmowania globulek dopochwowych oraz dopochwowych środków antykoncepcyjnych. Warto kilka dni przez badaniem ginekologicznym powstrzymać się od współżycia płciowego. Na zakończenie przypominamy, aby nie zgłaszać do ginekologa w czasie trwającej miesiączki, chyba że jest to nieprawidłowe krwawienie, przedłużająca się miesiączka bądź krwotok - wtedy zdecydowanie zalecana jest wizyta ginekologiczna.
FemiMea Centrum Ginekologii i Położnictwa https://femimea.pl/
Artykuł sponsorowany