Jak dbać o bardzo suche włosy?

Bardzo suche włosy trzeba traktować z ostrożnością, ponieważ są szczególnie podatne na zniszczenia, urazy mechaniczne, kruszenie się i łamanie. Ważne jest, aby unikać gorącego powietrza i nadmiernej stylizacji. Zanim jednak zaczniesz walczyć z problemem od zewnątrz, zadbaj również o kilka elementów, które poprawią kondycję włosów od wewnątrz.

Dlaczego włosy są suche?

Przyczyn przesuszających się włosów jest wiele, wśród najczęstszych trzeba wymienić:

  • częste suszenie suszarką oraz stylizowanie na gorąco;
  • stosowanie kosmetyków do stylizacji zawierających alkohole, które mają bardzo silne działanie przesuszające;
  • mycie w gorącej wodzie;
  • częste farbowanie, w szczególności rozjaśnianie;
  • niedobór kwasów omega-3 w diecie;
  • picie zbyt małej ilości wody - nieodpowiednie nawodnienie organizmu.

Na stan włosów wpływ mają także czynniki genetyczne oraz choroby, w szczególności związane z tarczycą. Zdarza się, że włosy są bardzo przesuszone i nie reagują na odpowiednio dobraną pielęgnację mimo stosowania dobrze zbilansowanej i bogatej w składniki odżywcze diety, regularnych badań i monitorowania stanu zdrowia, zażywania suplementów (w przypadku niedoborów ich składników) oraz dobrego nawodnienia organizmu. Warto wtedy wybrać się do gabinetu trychologicznego.

Oleje do włosów

Stosowanie olejów już dawno weszło do pielęgnacyjnej mody i cały czas trzyma się tam na wysokiej pozycji. Wśród olejów, które szczególnie dobrze radzą sobie z przesuszonymi kosmykami, są przede wszystkim olej ryżowy oraz olej szafranowy. Ten ostatni szczególnie dobrze sprawdza się w pielęgnacji suchych kosmyków, ponieważ zwiększa ich elastyczność, dzięki czemu stają się mniej podatne na łamanie i kruszenie. Te oleje oraz wiele innych składników naturalnego pochodzenia (w tym kwiatowe hydrolaty) znajdziesz w wegańskich szamponach i odżywkach Miya Cosmetics

Oleje, które wchodzą w skład produktów do włosów, to cenny dodatek, ale warto też włączyć je w czystej postaci do pielęgnacji. Znakomity w roli serum na końcówki będzie olej z ogórecznika, jojoba i arganowy. Z kolei do olejowania włosów i skóry głowy przed myciem najlepiej sprawdzają się oleje z pestek malin, oliwek, pestek słonecznika oraz olej rycynowy i lniany. Olejowanie najlepiej wykonywać przed planowanym myciem włosów, ważne też jest, aby nie pozostawiać oleju na głowie na dłużej niż 2, maksymalnie 3 godziny. Po tym czasie olej należy zemulgować, np. emolientową odżywką, a następnie umyć włosy i skórę głowy szamponem.

Równowaga PEH

Humektanty to grupa substancji o właściwościach nawilżających. Obecnie bez problemu można kupić odżywki oraz maski do włosów bogate w te składniki. Oprócz humektantów włosy bardzo suche potrzebują również emolientów (zapobiegających utracie wody i zatrzymujących nawilżenie w środku włosa) oraz protein (regenerujących i uzupełniających ubytki). Istotna jest kolejność stosowania: najpierw nakładamy proteiny, następnie humektanty, a na koniec zamykające pielęgnację emolienty. Balans między nimi to tzw. równowaga PEH. 

Właściwe dobranie pielęgnacji oraz rozpoznanie potrzeb włosów i skóry głowy niestety wymaga cierpliwości, jednak efekty zdecydowanie są warte tego zachodu. Na początek najlepiej wyposażyć się w delikatny szampon, odżywkę oraz maskę.


Artykuł sponsorowany

.

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Strona główna INTERIA.PL