Prywatna opieka zdrowotna - czy to się opłaca?

Nikogo nie trzeba chyba przekonywać, że dostęp do profesjonalnych badań i lekarzy specjalistów jest w Polsce daleki od ideału. Pokazują to bardzo dobrze wyniki badań wskazujące, że zdrowie i opieka zdrowotna to dla Polaków jeden z ważniejszych tematów, którego skutecznego rozwiązania odczekują od polityków. Trudno jednak oczekiwać, że opieka publiczna zmieni się z dnia na dzień. Ty jednak o swoje zdrowie możesz zacząć dbać skuteczniej już dzisiaj.

Świadomość własnego zdrowia — czy ją masz?

Zdrowie to bezcenna wartość, natomiast jak wiele od niej zależy, przekonujemy się najczęściej, gdy zaczyna nam go brakować. Wiele osób zniechęconych kolejkami w publicznej służbie zdrowia rezygnuje z badań profilaktycznych, regularnych wizyt kontrolnych, nadzoru nad tym, co dzieje się w organizmie i z nim. Efektów łatwo się domyślić... Oczywiście im zdrowszy tryb życia prowadzisz, tym mniejsze ryzyko wielu chorób ci towarzyszy, nawet jednak osoby zdrowo się odżywiające, aktywne fizycznie powinny się regularnie badać. Co jednak zrobić, jeśli już kolejka u internisty cię odstrasza. Rozwiązaniem jest opieka prywatna. Dzisiaj wykonanie badań, szczególnie tych podstawowych, na które nie musisz mieć skierowania, nie jest w ogóle problematyczne. Prywatnych punktów diagnostycznych jest wiele. Jeśli jak już myślisz o korzystaniu z prywatnej opieki, warto znaleźć miejsce, w którym skorzystasz z profesjonalnych konsultacji i jednocześnie wykonasz wszystkie badania — przekonują specjaliści z Polmed. Jedno centrum, jedna baza danych, brak konieczności drukowania, przenoszenia danych, opisów badań, do tego kompleksowa obsługa — to znacznie ułatwia prowadzenie przemyślanych działań profilaktycznych.

Profilaktyka i leczenie — opieka na czas

Jednym z najważniejszy problemów, z którymi mierzymy się współcześnie, jest jednak nie tyle dostęp do samej diagnostyki, ile do lekarzy specjalistów, którzy są w stanie pacjentom zapewnić profesjonalną opiekę. I nie chodzi tutaj koniecznie o np. leczenie onkologiczne, bo tutaj na szczęście szybka ścieżka jest rozwiązaniem, które funkcjonuje coraz lepiej. Mowa na przykład o specjalistów od chorób przewlekłych, cywilizacyjnych, z którymi walczy naprawdę spora część naszej populacji. Jeśli chorujesz na niedoczynność lub nadczynność tarczycy, wizyta u endokrynologa raz na dwa lata to zdecydowanie za rzadko, a niestety kolejki do tego specjalisty są ogromne. Niewiele lepiej jest w przypadku diabetologów, którzy pomagają walczyć nie tylko z cukrzycą, ale i np. insulinoopornością, która odpowiednio prowadzona nie musi przerodzić się w cukrzycę, jeśli jednak zostanie zignorowana, stanowi do tej drugiej prostą drogę. Jeszcze większym wyzwaniem bywa zapewnienie opieki kardiologicznej. Wielu starszych pacjentów bardzo długo czeka na wizyty, a choroby, z którymi się zmagają, nie spowalniają swojego rozwoju w tym czasie. Problem dostępu do lekarzy specjalistów nie dotyczy jednak wyłącznie seniorów, lecz także młodych ludzi, rodzin z dziećmi, pacjentów w pełni sił, ale zagrożonych różnego rodzaju chorobami i zmagającymi się często z marginalizowanymi dolegliwościami. 

We wszystkich tych przypadkach, czy mowa o leczeniu zidentyfikowanych już chorób, czy też ustalaniu przyczyny złego samopoczucia lub też działań o charakterze profilaktycznym, pakiety w prywatnych placówkach, sieciach świadczących usługi medyczne, to jeden z bardziej opłacalnych wyborów. Miesięczne opłaty, które gwarantują dostęp do lekarzy specjalistów i profesjonalnych badań, są częstokroć niewiele wyższe niż cena jednej wizyty u specjalisty. Wykupienie pakietu prywatnej opieki medycznej jest więc inwestycją we własne lub rodziny zdrowie, natomiast nie jest to inwestycja porównywalna finansowo z koniecznością opłacania każdej prywatnej wizyty osobno. Koszty w takim przypadku są nieporównywalnie większe. Pakiet prywatnej opieki to w zależności od konkretnej oferty dostęp do:

  • lekarza pierwszego kontaktu, 
  • lekarzy specjalistów, 
  • badań laboratoryjnych, 
  • diagnostyki obrazowej, 
  • leczenia stomatologicznego, 
  • rehabilitacji, 
  • zabiegów ambulatoryjnych, 
  • szczepień. 

Oczywiście wiele zależy od twoich potrzeb, tego jak bogaty pakiet wybierzesz, natomiast nawet w przypadku konieczności dopłaty za dodatkowe badanie lub świadczenie medyczne, możesz liczyć na atrakcyjne warunki finansowe. W tym kontekście pakiety medyczne pozwalają ci kompleksowo dbać o zdrowie bez konieczności nadwyrężania domowego budżetu.

Publicznie za wszelką cenę?

Oczywiście masz prawo oczekiwać, że skoro opłacasz regularnie wszystkie składki zdrowotne i ubezpieczenia, to opieka medyczna także będzie na czas, dostępna wtedy, kiedy jej potrzebujesz. Masz więc oczywiście prawo irytować się, że rzeczywistość te oczekiwania dość regularnie brutalnie weryfikuje. Pamiętaj jednak, że na pierwszym miejscu jest przede wszystkim twoje zdrowie. Nie uzdrowisz w pojedynkę systemu polskiej opieki zdrowotnej, ale możesz w pojedynkę zadbać o siebie, decydując się na wsparcie w postaci prywatnej opieki medycznej, która jest do twojej dyspozycji dokładnie wtedy, kiedy tego potrzebujesz.

Artykuł sponsorowany

.

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Strona główna INTERIA.PL