W poradni rehabilitacyjnej

Prawo do korzystania z bezpłatnej fizjoterapii ma każda osoba ubezpieczona. Jeśli boli cię kolano czy biodro, dokucza rwa kulszowa, zgłoś się na zabiegi do dowolnej poradni rehabilitacyjnej.

1. Skąd skierowanie?


Wypisze ci je lekarz pierwszego kontaktu lub ortopeda mający kontrakt z NFZ. Czas oczekiwania (nawet kilka miesięcy) jest krótki, gdy skierowanie jest pilne (na cito).

2. Najpierw do lekarza

Specjalista fizjoterapii przeprowadzi z Tobą wywiad na temat obecnych dolegliwości i dawnych urazów. Druga część wizyty to badanie kliniczne. Fizjoterapeuta może poprosić Cię o przyjmowanie różnych pozycji - sprawdza ograniczenia ruchowe i bolesność stawów.

Reklama

Musi też zapoznać się z dokumentacją. Zabierz więc ze sobą wyniki badań - rentgena, rezonansu magnetycznego, tomografii komputerowej czy USG. Na koniec lekarz wypisuje zlecenie na zabiegi (np. ultradźwięki, krioterapię, prądy referencyjne, laser, jonoforezę).

3. W jakim ubraniu na zabieg?


Najlepszy będzie wygodny strój sportowy (np. cienki, niezbyt obcisły dres). Powinien on umożliwić terapeucie łatwy dostęp do leczonej części ciała. Warto też zabrać ze sobą sportowe klapki i mały plecak na dokumenty, telefon itp.

4. Poprawa nie od razu

Zabiegi trwają dwa tygodnie, bez sobót, niedziel i dni świątecznych. Po kilku pierwszych dolegliwości mogą się nasilić - to naturalne (gdybyś jednak miała wątpliwości, czy terapia jest dobrze dobrana, idź na konsultację do fizjoterapeuty, który Cię badał).

Pamiętaj jednak, by nie oczekiwać szybkiej i spektakularnej poprawy. Większość pacjentów odczuwa ją dopiero 3-4 tygodnie po zakończeniu terapii. Gdyby tak się nie stało, przysługuje Ci wizyta u lekarza i, ewentualnie, następna seria.

5. Terapia manualna też ważna

Oprócz zabiegów fizykalnych (za pomocą różnych aparatów) istotne znaczenie ma terapia prowadzona przez specjalistę rehabilitacji. Celem jego działań jest rozluźnienie napiętych tkanek i zlikwidowanie bolesnych przykurczów ścięgien, powięzi i mięśni. Podczas 10 zabiegów, krok po kroku usprawnia on zablokowane stawy (może to wywołać przejściowe nasilenie się dolegliwości).

6. Ćwiczenia


Rehabilitant zwykle kieruje na nie pacjentów, by wzmocnić efekt terapii manualnej. Na sali wyposażonej w stoły rehabilitacyjne, gumowe piłki, drabinki, maty i inne akcesoria robisz ćwiczenia zalecone przez terapeutę, pod kontrolą. Przy okazji poproś również o instruktaż, jak ćwiczyć w domu.

7. W domu


Rób je nadal, np. 5 razy w tygodniu. Rehabilitacja powoduje wytwarzanie się w mózgu nowych, ważnych dla narządu ruchu, połączeń nerwowych. Jeśli przerwiesz ćwiczenia, jej efekty szybko zaczną się cofać - mięśnie osłabną, a stawy zaczną sztywnieć.

Na Żywo

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL