Dlaczego trzeba uzupełniać braki w uzębieniu? Fakty, o których rzadko się mówi
Choć wydaje się, iż braki w uzębieniu są kwestią wyłącznie estetyczną i nie powodują innych problemów – nic bardziej mylnego. Już brak jednego tylko zęba może mieć zauważalny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Istnieje jednak wiele sposobów, by temu zaradzić.
Jamę ustną porównać można do sprawnie pracującego zegara. Wystarczy, że zabraknie jednego tylko elementu, a widocznie zmienia się jego działanie. Podobnie jest w przypadku ust. W momencie braku zęba, inne przejmują jego rolę, co prowadzić może do różnego rodzaju problemów.
Przyczyny utraty zęba bądź zębów nie zawsze muszą być związane z podeszłym wiekiem. Często są spowodowane różnymi wypadkami (np. komunikacyjnymi, podczas uprawiania sportu) czy choroby (takie jak np. paradontoza) i mogą one spotkać także osoby stosunkowo młode. Zdarza się ponadto, iż ząb zostaje zakwalifikowany do usunięcia przez stomatologa.
To moment, kiedy warto pomyśleć o uzupełnieniu luki i już wtedy podjąć odpowiednie kroki. Jeśli zwlekamy z uzupełnieniem miejsca po utraconym zębie, rosnąć zaczyna ryzyko niepożądanych zmian, czego konsekwencją będzie dłuższe leczenie. Z czasem zanikać zaczyna kość nad ubytkiem, co utrudnia późniejszą rekonstrukcję zęba.
Braki w uzębieniu skutkują przede wszystkim gorszym przeżuwaniem pokarmów. Pozostaje ono mocno utrudnione nawet wówczas, gdy brakuje tylko jednego zęba - nacisk pozostałych jest bowiem rozłożony nierównomiernie. Efekt? Niedostatecznie przeżuty pokarm, trafiający do przewodu pokarmowego, co z kolei prowadzić może do pojawienia się problemów gastrycznych (gorsze trawienie, wzdęcia).
Co więcej, zęby bezpośrednio sąsiadujące z pustym miejscem po brakującym zębie, w pewnym sensie przejmują jego rolę. W praktyce oznacza to przechylanie się (czy wręcz przemieszczenie lub wysunięcie) w stronę powstałej luki. Dzieje się tak dlatego, że nie posiadają już one naturalnego oparcia. Skutek? Z czasem występujące wady zgryzu. Oprócz tego dochodzi do systematycznego przeciążania obecnych w jamie ustnej zębów.
Brak zęba ma jednak także inne konsekwencje, o których mówi się zdecydowanie rzadziej. Chodzi mianowicie o nasze samopoczucie, pewność siebie i kontakty z innymi ludźmi. Jeśli luka pozostaje w widocznym miejscu, staramy się to ukryć, rezygnując z uśmiechania się. Ale też odzywamy się niezbyt często i mówimy mniej wyraźnie, co z upływem czasu prowadzić może do rezygnacji z życia towarzyskiego i unikania spotkań ze znajomymi.
Metod na uzupełnienie braków w uzębieniu jest sporo[1]. Spośród najpopularniejszych wymienić warto wykorzystujące pozostałe zęby mosty protetyczne oraz implanty, czyli wkręcane w korzenie tytanowe śruby, na których następnie mocuje się sztuczny ząb (tzw. korona). Natomiast w sytuacji, gdy zmagamy się z brakiem kilku bądź wszystkich zębów, stosowana jest ruchoma proteza.
To stosunkowo tanie i zyskujące na popularności rozwiązanie, przynoszące szereg korzyści zarówno estetycznych oraz podnoszącym standard życia, jak i zdrowotnych. Niemniej pamiętać trzeba o dwóch rzeczach: prawidłowym użytkowaniu protezy oraz o pozostawieniu sobie zapasu czasu na przyzwyczajenie się.
Pielęgnacja protezy jest bardzo ważnym elementem. Czyszczenie protezy i skuteczne usuwanie osadów z kawy czy herbaty nie musi być jednak czasochłonne. O jakim dokładnie czasie mówimy? Od 3 do 5 minut - tyle zajmie nam czyszczenie protezy, jeśli sięgniemy po tabletki Corega Max Czyszczenie. Dodatkowo zawierają one aktywny tlen, który pozwala skutecznie walczyć z bakteriami oraz usuwać przebarwienia.
Z kolei, jeżeli chodzi o dyskomfort, związany z noszeniem protez zębowych całościowych i częściowych, jego również można sprawnie zmniejszyć. Receptą jest mianowicie stosowanie dobrego kremu do mocowania protezy: ryzyko, że dojdzie do jej obluzowania bądź wypadnięcia spadnie wówczas niemal do zera. W efekcie będziemy mogli sobie pozwolić na większą swobodę podczas rozmowy, śmiania się czy jedzenia.
Jak powinien działać dobry krem do protez? Przede wszystkim powinien natychmiastowo mocować, mieć długotrwałe działanie i powinien dawać korzyść, którą użytkownik potrzebuje najbardziej.
Osoby na etapie adaptacji, mogą sięgnąć po produkt Corega Max Mocowanie + Komfort, który zapewnia miękką warstwę amortyzującą, dzięki czemu reguluje nacisk na dziąsła. A dodatkowo daje większą pewność i komfort w wykonywaniu codziennych działań.
Uzupełnianie braków w uzębieniu, nieważne, czy mówimy tylko o jednym zębie czy wszystkich, jest więc koniecznością - jeśli chcemy uniknąć różnego rodzaju dolegliwości zdrowotnych. Wiąże się to jednocześnie z wieloma innymi zaletami. To błyskawiczny wzrost pewności siebie, rosnąca swoboda w kontaktach z innymi, lepszy nastrój towarzyszący nam na co dzień czy większe poczucie atrakcyjności.
Krem do mocowania protez zębowych Corega Max Mocowanie + Komfort, tabletki do czyszczenia Corega Max Czyszczenie wyprodukowane przez Stafford-Miller (Ireland) Limited; Podmiot prowadzący reklamę: Haleon Poland Sp.z o.o. PM-PL-PLD-23-00247