Ile kalorii mają pomidory i które są najzdrowsze? To idealny składnik diety redukcyjnej
Pomidory to jedne z najpopularniejszych warzyw, które pojawiają się na naszych stołach w różnej formie. Uważane są za wyjątkowo zdrowe i niskokaloryczne, co sprawia, że mogą je spożywać również osoby przebywające na diecie. Którą odmianę pomidorów najlepiej wybrać? A kto nie powinien ich jeść lub choćby - powinien je ograniczać? Sprawdź.
Pomidory to chętnie wykorzystywane w kuchni polskiej warzywa, które można jeść na surowo lub po poddaniu ich obróbce termicznej. Stanowią doskonały dodatek do zup, sosów, sałatek czy soków. Wyróżniają się dużą zawartością witamin i minerałów, dlatego warto je włączyć do codziennej diety.
Pomidory stanowią bogate źródło:
- witaminy C, K, E
- witamin z grupy B
- potasu
- magnezu
- fosforu
Dodatkowo posiadają dużą ilość błonnika, pektyny oraz przeciwutleniaczy. Pozytywnie wpływają na odporność, poprawiają perystaltykę jelit i trawienie, pozwalają zwalczać wolne rodniki i opóźniają proces starzenia. Zawarty w pomidorach likopen zmniejsza ryzyko zachorowania na schorzenia sercowo-naczyniowe, obniża również ciśnienie tętnicze.
Pomidory posiadają niewielką ilość kalorii oraz niski indeks glikemiczny (IG 38), dlatego są chętnie wykorzystywanym składnikiem w diecie odchudzającej.
Surowe, świeże pomidory z gałązki to ok. 20 kcal w 100 g. Średniej wielkości warzywo waży natomiast ok.150-200 g.
Zawartość kaloryczna uzależniona jest nie tylko od wielkości, ale również odmiany:
- pomidory koktajlowe mają małe owoce - w 1 sztuce znajdują się zaledwie 3 kcal,
- pomidory malinowe to ok. 28 kcal/szt.,
- pomidory śliwkowe - ok. 25 kcal/szt.,
- pomidory czekoladowe (kumato) - ok. 30 kcal/szt.,
- pomidory zielone - ok. 40 kcal/szt.
Powyższe wartości dotyczą świeżych warzyw - po przetworzeniu ich kaloryczność ulega zmianie.
Koncentrat pomidorowy zawiera ok. 80 kcal/100 g, jednak przecier lub passata pomidorowa to zaledwie 30 kcal. Podczas diety należy natomiast uważać na takie produkty jak ketchup, do którego często dodaje się cukier i olej (ok. 110-120 kcal w 100 g) oraz suszone pomidory - porcja o wielkości 100 g to aż 230 kcal.
Pomidory zawierają dużą ilość potasu oraz magnezu, dlatego ich spożywanie polecane jest osobom cierpiącym na niedobory tych pierwiastków. Charakterystycznymi objawami są bolesne skurcze mięśni, problemy ze stawami, ogólne osłabienie organizmu, rozdrażnienie, kołatanie serca czy zaparcia.
Dieta bogata w pomidory wskazana jest osobom pijącym dużo kawy, palącym papierosy oraz chcących zrzucić nadmierne kilogramy i pozbyć się cellulitu.
Wszystkie odmiany pomidorów wykazują pozytywny wpływ na zdrowie i powinny stanowić element codziennej diety. Okazuje się jednak, że niektóre z nich posiadają większą ilość likopenu i to właśnie je najlepiej wybierać.
Biorąc pod uwagę to kryterium, za najzdrowsze uznaje się pomidory koktajlowe, rzymskie oraz lima.
Mimo że pomidory uważane są za wyjątkowo zdrowe warzywa, niektórzy powinni ograniczyć ich ilość w diecie. Dotyczy to przede wszystkim osób cierpiących na dnę moczanową i reumatoidalne zapalenie stawów.
Pomidory należą do warzyw psiankowaty, podobnie jak papryka, czy cukinia - jedzone w namiarze mogą zaburzać wydzielanie hormonów tarczycy. Osoby z niedoczynnością tarczycy lub chorobą Hashimoto nie powinny jeść ich codziennie.
Natomiast osobom miewającym problemy trawienne zaleca się obieranie pomidorów ze skórki.
CZYTAJ TAKŻE:
Te warzywa mają korzystny wpływ na nasze zdrowie! Jedź je codziennie
Zobacz także: