Reklama

Szare mydło pomoże na rany i stłuczenia. Zapominany hit naszych babć

Szare mydło zniknęło z półek łazienkowych wraz z pojawieniem się na rynku kolorowych i pachnących mydeł, żelów pod prysznic oraz szamponów przeznaczonych do konkretnego typu włosów. Niesłusznie zostało odstawione w kąt, bowiem jego właściwości lecznicze pomagają w przypadku ran oraz stłuczeń. Jak stosować szare mydło i na co pomaga?

Szare mydło - czym jest?

Szare mydło to mieszanina soli potasowych, gliceryny, kwasu cytrynowego i chlorku sodu. Nie zawiera substancji zapachowych oraz barwników, co sprawia, że nazywane jest mydłem hipoalergicznym - nie wywołującym alergii, podrażnień ani wysypki. Zawarte w nim sole potasowe sprawiają, że szare mydło jest miękkie, przez co łatwiej rozpuszcza się w wodzie, a dokładniej - wraz z wodą tworzy emulsje.

Aktualnie produkowane mydła są jednak mydłami sodowymi, a obowiązująca nazwa szarego mydła wyróżnia je na tle innych tym, że wciąż są wolne od barwników oraz substancji nadających zapach.

Reklama

Typowym mydłem potasowym, jakie możemy spotkać aktualnie na rynku, jest chociażby mydło marsylskie, które składa się w 72 proc. z czystego mydła potasowego.

Szare mydło - na rany

Szare mydło wykazuje działanie antybakteryjne, dzięki czemu z powodzeniem może być stosowane na trądzik czy ropne wypryski. Ponad to jest idealne do przemywania ran pooperacyjnych, ran trudno gojących się oraz w przypadku lżejszych uszkodzeń naskórka. Wszelkiego rodzaju otarcia czy skaleczenia warto przemyć szarym mydłem, zmniejszając ryzyko infekcji.

Szare mydło jest również wykorzystywane przez kobiety w połogu, ponieważ stosowanie go do higieny intymnej pozwala na szybszą regenerację krocza oraz przyspiesza proces gojenia się ran powstałych w trakcie porodu.

Szare mydło - na stłuczenia

Szare mydło sprawdza się również w przypadku leczenia stłuczeń, zwichnięć i skręceń. Likwiduje obrzęki oraz opuchliznę, jaka występuje w przypadku uszkodzenia stawów. Wystarczy, by kawałek szarego mydła rozpuścić w wodzie, w której należy moczyć miejsce zmienione chorobowo. Z powodzeniem można również stosować okłady z roztworu z szarym mydłem. Jałową gazę należy wówczas zamoczyć we wcześniej przygotowanym roztworze i zastosować okład na uszkodzony i obrzęknięty staw.

Szare mydło - przeciwwskazania

Szare mydło może stosować każdy, bez względu na wiek. Jedynym przeciwwskazaniem są ewentualne odczyny alergiczne na któryś ze składników, jakie są zawarte w mydle.

CZYTAJ TAKŻE: 

Sekret kosmetyczek i dermatologów. Czym jest mydło Aleppo?

Zastosowanie drożdży w domowej apteczce

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL