​Jakie są przyczyny, objawy i jak wygląda leczenie anginy dla dzieci?

Angina jest zakaźną chorobą wywoływaną przez bakterie zwane paciorkowcami oraz gronkowcami lub wirusy, tzw. Rhinowirusy, na którą szczególnie narażone są dzieci. Ich odporność nie jest jeszcze w pełni wykształcona, a kontakt z rówieśnikami ułatwia bakteriom przenoszenie się i infekowanie organizmu.

Przyczyny anginy

Paciorkowce i gronkowce, które powodują anginę to bakterie przenoszące się drogą kropelkową. Bardzo łatwo jest im się rozprzestrzeniać wśród dzieci w wieku przedszkolnym, które w grupie korzystają z tych samych kubków, sztućców, zabawek a nawet liżą te same lizaki czy lody. 

Istnieje możliwość, że jakieś dziecko jest nosicielem bakterii, jednak w normalnych warunkach choroba nie rozwija się, gdyż organizm jest zdolny do wytwarzania przeciwciał. Natomiast, gdy organizm jest osłabiony, jego zdolność do zapobiegania chorobie osłabia się i rozwija się angina.

Reklama

Jakie są objawi i jak diagnozuje się anginę?

Do objawów anginy zaliczamy:

- wysoką gorączkę, czasem sięgającą nawet 40⁰C, która objawia się  kilka dni po kontakcie z chorą osobą bądź nosicielem;

-  silny ból gardła powodujący problemy z mówieniem oraz jedzeniem, a u małych dzieci nawet wymioty;

- bóle brzucha, kości i stawów;

- zaczerwienienie i rozpulchnienie migdałków;

- biały, ropny nalot na migdałkach.

Jeśli dziecko wykazuje powyższe objawy należy podać mu środek na obniżenie gorączki , coś letniego do picia oraz niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Na czym polega leczenie anginy?

Gdy zgłosisz się z dzieckiem do lekarza ten oglądnie je i zbada i już na tej podstawie może zdiagnozować chorobę. Czasem lekarze zlecają również wymazy z jamy ustnej, których zadaniem jest potwierdzenie obecności paciorkowca. Leczenie anginy polega na podawaniu dziecku antybiotyku . Pomimo iż dziecko może czuć się o wiele lepiej po 1-2 dniach, kurację należy stosować przez okres 7-10 dni, tyle ile zaleca lekarz . Jest to bardzo ważne, gdyż niedoleczenie anginy może powodować poważne powikłania, takie jak upośledzenie słuchu, choroby stawów, serca i nerek oraz przewlekłe stany zapalne.

Oprócz kuracji antybiotykowej stosujemy także leczenie objawowe, powstrzymujące gorączkę, ból głowy oraz ból gardła. Ból gardła mogą złagodzić owocowe pastylki do ssania oraz specjalne syropy. Do domowych sposobów radzenia sobie z anginą można zaliczyć podawanie ciepłych lub chłodnych napojów, płukanie gardła naparem z rumianku i szałwii, ssanie łyżeczki miodu z kilkoma kroplami cytryny, jedzenie rozdrobnionych i płynnych pokarmów, szczególnie godny polecenia jest tu rosół z kury oraz jak najwięcej odpoczynku.

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL