Rumień noworodkowy - skąd się bierze?

Zaczerwieniona skóra, drobne krostki na twarzy i na klatce piersiowej nowo narodzonego dziecka - to może być rumień noworodkowy. Skąd się wziął i co można zrobić, by zniknął?

Rumień noworodkowy - zachowanie adaptacyjne noworodka

Delikatne zaczerwienienie na skórze noworodka to najczęściej niegroźna przypadłość najmłodszych, czyli rumień noworodkowy. Niekiedy współwystępują z nim niewielkie krostki lub grudki.

Zmiany pojawiają się w pierwszych dniach życia dziecka, jako zupełnie normalna odpowiedź skóry na kontakt z nowymi bodźcami. Przed narodzinami dziecięcą skórę pokrywała tzw. maź płodowa, a całe ciało było chronione przez wody płodowe. 

Później delikatna jeszcze skóra zostaje wystawiona na działanie szeregu czynników, które mogą ją lekko podrażniać, ale taka reakcja jest zupełnie normalna i przejściowa. Ciało malca szybko przyzwyczaja się do dotyku kocyków, pościeli, ubranek, a także do... powietrza.  

Reklama

Czy rumień noworodkowy jest groźny?

Rumień noworodkowy nie wymaga żadnego leczenia ani specjalnych zabiegów, ponieważ znika po kilku dniach, gdy młodziutki organizm lepiej zaadaptuje się do warunków panujących w otoczeniu.

Należy dbać o to, by maluch był ubrany adekwatnie do temperatury (nie powinien się pocić i przegrzewać) i kąpany w ciepłej, ale nie gorącej wodzie - w przeciwnym razie skóra będzie niepotrzebnie dodatkowo drażniona. Gdy pojawi się rumień do wody można dodać nieco delikatnych emolientów. Zmiany skórne łagodzi też przecieranie ich wyciągiem z nagietka. 

Do pediatry warto udać się wtedy, gdy krostki i zaczerwienienia nie znikną po upływie 7-10 dni. 

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL