Rośnie liczba zakażeń enterowirusami. Jak objawia się infekcja?

Choroby enterowirusowe najczęściej dotykają dzieci, a największa liczba zachorowań przypada właśnie w okresie letnim. O przeniesienie infekcji jest łatwo, ponieważ nosiciele enterowirusów zakażają w bezobjawowej fazie choroby. Chociaż infekcja zazwyczaj przebiega łagodnie, może prowadzić do poważniejszych konsekwencji zdrowotnych. Co należy wiedzieć o enterowirusach i jakie objawy daje zakażenie nimi?

Enterowirusy odpowiadają za przeziębienie

Enterowirusy to wirusy, które wywołują objawy przeziębienia. Na skutek zakażenia u chorych pojawia się gorączka, osłabienie, bóle mięśni i inne, grypopodobne objawy. Zdarza się, że infekcja enterowirusami może przebiegać całkowicie bezobjawowo, a może wystąpić w postaci tzw. letniej grypy.

Zakazić można się poprzez kontakt z osobą, która jest nosicielem wirusów, bądź po kontakcie z wodą z zanieczyszczonych zbiorników. Zakażenie może nastąpić również drogą pokarmową, kropelkową lub kontaktową.

Na zakażenie najbardziej narażone są dzieci, zwłaszcza uczęszczające do żłobków i przedszkoli. Wynika to z faktu, że w tych środowiskach dzieci mają ze sobą bliski kontakt, więc o zakażenie nie jest trudno.

Reklama

Objawy enterowirusa

W zależności od wirusa, objawy mogą być zróżnicowane. Klasyczne objawy zakażenia przypominają przeziębienie i zalicza się do nich:

  • gorączka,
  • ból gardła,
  • objawy grypopodobne,
  • wysypka.

W przypadku bólu gardła, u chorego na łukach podniebiennych można zauważyć małe pęcherzyki lub grudki, czasem są one krwotoczne. Takie zmiany są również zauważalne na migdałkach. Oprócz tego enterowirusy są odpowiedzialne za chorobę dłoni, stóp i ust (zwana też chorobą bostońską lub bostonką).  Wówczas pęcherzyki i grudki pojawiają się nie tylko w jamie ustnej, ale także na rękach i stopach.

Czas trwania zakażenia to zazwyczaj tydzień, a leczenie opiera się przede wszystkim na łagodzeniu objawów, nawadnianiu i podawaniu leków przeciwbólowych.

Możliwe powikłania enterowirusów

Zakażenie enterowirusami może mieć również przebieg ostry i prowadzić do poważnych komplikacji. To właśnie te wirusy są najczęstszą przyczyną zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, które objawia się wysoką gorączką, światłowstrętem, wymiotami i sztywnością karku.

W przypadku pojawienia się dodatkowo silnej duszności, bólu w klatce piersiowej, konieczna jest pilna konsultacja z lekarzem, ponieważ choremu może zagrażać zapalenie mięśnia sercowego.

Leczenie zakażenia enterowirusami

Nie istnieje skuteczny lek na enterowirusy, dlatego w przypadku zakażenia działanie opiera się o łagodzenie objawów.

Jeśli chore jest dziecko, powinno ono bezwzględnie pozostać w domu i odpoczywać. Ważne jest, by przyjmowało dużo płynów, bowiem gorączka może prowadzić do odwodnienia organizmu. W wyjątkowych sytuacjach można podać leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe. Ewentualnej wysypki nie należy niczym smarować, tym bardziej preparatami zawierającymi sterydy. Skóra powinna pozostać czysta i sucha, aż do samoistnego ustąpienia zmian. Powstałych pęcherzyków i krost na ciele nie należy rozdrapywać.

W przypadku wystąpienia niepokojących objawów: wymiotów, utraty przytomności, gorączki, której nie da się zmniejszyć lekami - konieczna jest pilna konsultacja lekarska, by wykluczyć ewentualne powikłania w postaci zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych.

Jak uniknąć zakażenia enterowirusami?

Aby uniknąć zakażenia, przede wszystkim należy dbać o higienę osobistą. Po powrocie z placu zabaw czy spaceru, każdorazowo należy umyć ręce swoje oraz dziecka. Wybierając się na odpoczynek nad wodę, również należy pamiętać o tym, by po powrocie wziąć kąpiel.

Dzieci powinny pamiętać o regularnej higienie, zwłaszcza, jeśli przebywają z innymi rówieśnikami. Każdorazowo po skorzystaniu z toalety i przed posiłkiem, powinno zachęcać się dziecko do dokładnego umycia rąk.


CZYTAJ TAKŻE:

Sepsa meningokokowa - niebezpieczny przeciwnik najmłodszych

Bostonka (choroba bostońska): Jak nie pomylić jej z ospą?

Zmarła 12 dni po narodzinach. Otrzymała "pocałunek śmierci"

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: bostonka | objawy grypy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL